fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Soovitused suvelugemiseks 2022

Suvelugemise nimekiri

Kohe-kohe on suvi käes. Siis on lastel eriti vahva, ujuda, rattaga sõita ja sõpradega mängida. Kui seda on aga juba piisavalt tehtud või lapsel tekib soov lihtsalt vaikselt ja omaette olla, võib kätte võtta raamatu. Siin on nimekiri, milles on vanemaid ja uuemaid raamatuid, eesti autorite ja väliskirjanike teoseid. Soovituste hulgast leiab nii lustakaid raamatuid kui ka selliseid, mis panevad mõtlema, nii neid, mis toovad toredasti esile keele omapära, kui ka neid, milles esiplaanil seiklus ja põnevus. On võlurilugusid ja jutte lastest, kes võiksid olla pärit lausa naabermajast. Loodame, et iga laps leiab siit suveks midagi, mis teda vaimustab.

Soovime kõigile ilusat suve raamatute seltsis!

Suvelugemine peale 1. klassi

1. Eesti kirjandus

Kadri Hindrikus „Taks ja dogi“
Maarja Kangro. „Isa kõrvad“
Kristiina Kass. „Petra lood“
Mika Keränen. „Armando“, „Armando ja Ahjulinnud“
Andrus Kivirähk. „Karneval ja kartulisalat“, „Kaka ja kevad“, „Tont ja Facebook“
Helena Koch. „Kartuli kuningriik“
Helena Koch. „Kõhu mäss“
Indrek Koff. „Kuhu lapsed said?“
Henno Käo. „Kui mind üldse olemas ei oleks“
Kairi Look. „Piia Präänik kolib sisse“, „Piia Präänik ja bandiidid“, „Piia Präänik ja Sõnasööbik“
Ellen Niit. „Krõll“
Ellen Niit. „Onu Ööbik Öösorri tänavalt“
Jüri Parijõgi. „Kui isa kinkis raamatuid“
Aino Pervik. „Draakonid võõrsil“
Aino Pervik. Paula-sarja raamatud
Heidi Raba. „Ruuben, Tobias ja Lilli“
Jaan Rannap. „Nublu“
Piret Raud. „Natuke napakad lood“
Piret Raud. „Tobias ja teine B“
Anti Saar. „Seisa siin, Pärt!“ jt Pärdi-sarja raamatud, koondkogu („Pärt plindris“)
Anti Saar. „Suur koogitegu“
Ilmar Tomusk. „Tere, Volli!“ jt Volli-sarja raamatud
Aidi Vallik. „Pints ja Tutsik“ 1. ja 2. osa
„Üle õue õunapuu: valimik eesti rahvajutte, -laule, mõistatusi ja vanasõnu“

2.Tõlkekirjandus

Thorbjørn Egner. „Sööbik ja Pisik“
Maija Hurme. „Salajane aed“
Janosch. „Kiri tiigrile“ jt raamatud väikesest tiigrist ja karust
Torben Kuhlmann. „Lindbergh“
Rose Lagercrantz. „Minu õnnelik elu“, „Mu süda hõiskab ja naerab“, „Kui ma olin õnnelik“
Astrid Lindgren. „Bullerby lapsed“
Alan Alexander Milne. „Karupoeg Puhh“
Timo Parvela. „Ella ja sõbrad“ jt Ella-lood
Annie M. G. Schmidt. „Kriimik“

Suvelugemine peale 2. klassi

1. Eesti kirjandus

Sandra Heidov. „Minu Robot”
Kadri Hinrikus. „Et head haldjad sind hoiaksid“, „Taaniel Teine“
August Jakobson. „Ööbik ja vaskuss“
Kätlin Kaldmaa. „Lydia“
Kristiina Kass. „Kasper ja viis tarka kassi“ Kristiina Kass. „Käru-Kaarel“
Andrus Kivirähk. „Kaelkirjak“
Andrus Kivirähk. „Limpa ja mereröövlid“
Juhan Kunder. „Imelik peegel“
Kairi Look. „Lennujaama lutikad ei anna alla“
Oskar Luts. „Nukitsamees“
Ellen Niit. „Suur maalritöö“
Aino Pervik. „Presidendilood“
Aino Pervik. „Tirilinnas algab kool“ jt sama sarja raamatud
Eno Raud. „Naksitrallid“
Piret Raud. „Ernesto küülikud“
Piret Raud. „Sanna ja salakütid“
Ilmar Tomusk. Sari „Matemaatiline sõber“
Tiia Toomet. „Vana aja lood“, „Vana aja koolilood“
Jaanus Vaiksoo. „Lumemöll“
Jaanus Vaiksoo. „Neli hommikut ja üks õhtu“

2.Tõlkekirjandus

Anders Jacobsson, Sören Olsson. „Sune“ jt sama sarja raamatud
Ole Lund Kirkegaard. „On üks ninasarvik Otto“
Torben Kuhlmann. „Lindbergh“
Astrid Lindgren. „Vahtramäe Emil“
Mira Lobe. „Vanaema õunapuu otsas“
Sinikka Nopola, Tiina Nopola. „Heinakübar ja Viltsuss“ jt sama sarja raamatud
Otfried Preussler. „Väike nõid“
Chris Riddell. „Ada Goot ja kummitushiir“ jt sama sarja raamatud
Annie M. G. Schmidt. „Viplala lood”
Ulf Stark. „Vilista mulle, Johanna!“ jt sama autori raamatud
Bianca Tricarico. „Trummilinn“
Håkon Øvreås. „Pruune“

Suvelugemine peale 3. klassi

1. Eesti kirjandus

Kadri Hinrikus. „Katariina ja herned“
Kristiina Kass. „Samueli võlupadi“
Mika Keränen. „Vanemuise väits“ jt salaselts Rampsu sarja raamatud
Andrus Kivirähk. „Oskar ja asjad“
Andrus Kivirähk. „Sirli, Siim ja saladused“
Helen Käit. „Pirita kloostri kummitus“
Henno Käo. „Väike rüütel Rikardo“
Aino Pervik. „Kunksmoor“
Aino Pervik. „Ühes väikses veidras linnas“, „NummiPealt ja mujalt“
Ernst Peterson-Särgava. „Ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest“
Jaan Rannap. „Maari suvi“
Eno Raud. „Kalevipoeg“
Piret Raud. „Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist“
Piret Raud. „Printsess Luluu ja härra Kere“
Reeli Reinaus. „Pärdik Päär ja hauaröövlid“
Ilmar Tomusk. „Kolmanda A kriminalistid“ jt sama sarja raamatud
Ilmar Tomusk. „Kõrvalised isikud“, „Kops läks üle maksa“
Leelo Tungal. „Kristiina, see keskmine“
Kätlin Vainola. „Mia, Konrad ja avanevad uksed“
„Õnneliku mehe särk“

2.Tõlkekirjandus

Katherine Appelgate. „Ümikarude küla“
L. Frank Baum. „Võlur Oz“
Julian Clary. „Perekond Julged“ jt sama sarja raamatud
Roald Dahl. „Charlie ja šokolaadivabrik“, „Charlie ja Suur Klaaskabiin“
Kate DiCamillo. „Lugu hiirest nimega Despereaux“ jt sama autori raamatud
Ole Lund Kirkegaard. „Kummi-Tarzan“
Erich Kästner. „Veel üks Lotte”
Astrid Lindgren. „Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses“
Hannu Mäkelä. „Hobune, kes kaotas prillid ära“
Hannu Mäkelä. „Härra Huu“ jt sama sarja raamatud
Sinikka Nopola, Tiina Nopola. „Risto Räppar ja viimane hoiatus“ jt sama sarja raamatud
Grigori Oster. „Õuduste kool“
Timo Parvela. „Kepler62: Kutse“ jt sama sarja raamatud
Gianni Rodari. „Cipollino seiklused“
Louis Sachar. „Pahupidikooli isemoodi lood“ jt sama sarja raamatud
Frauke Scheunemann. „Winston, salamissiooniga kõuts“
Tuutikki Tolonen. „Kollivalve“, „Kollitunnel“
Eduard Uspenski. „Krokodill Gena ja teised muinasjutud“
Eduard Uspenski. „Onu Teodor, kass ja koer“
David Walliams. „Gängstamemm“ jt sama autori raamatud
Edward van de Vendel. „Koer nimega Sam“, „Sami saladus“

Suvelugemine peale 4. klassi

1. Eesti kirjandus

Kadri Hinrikus. „Elevant“
Kätlin Kaldmaa. „Halb tüdruk on jumala hea olla“
Andrus Kivirähk. „Tilda ja tolmuingel“
Aino Pervik. „Arabella, mereröövli tütar“
Juhani Püttsepp. „Gibraltari laevakoerte ühing“
Juhani Püttsepp. „On kuu kui kuldne laev“
Jaan Rannap. „Nelja nimega koer“
Eno Raud. „Roostevaba mõõk“
Ilmar Tomusk. „Pöörane puhkus Parakatkus“
Reeli Reinaus. „Kuidas mu isa endale uue naise sai“
Reeli Reinaus. „Maarius, maagia ja libahunt Liisi“
Anti Saar. „Kuidas minust ei saanud kirjanikku“
Jaanus Vaiksoo. „King nr 39“, „King nr 40“, „King nr 41“

2.Tõlkekirjandus

Nat Amoore. „Koolihoovi miljonäri saladused“, „Heade vempude jõud“
Lewis Carroll. „Alice imedemaal“
Carlo Collodi. „Pinocchio“
Roald Dahl. „Matilda“ jt sama autori raamatud
Kate DiCamillo. „Kõik Winn-Dixie pärast“ jt sama autori raamatud
Michael Ende. „Momo“
René Goscinny. „Väike Nicolas“ jt sama sarja lood
Jemma Hatt. „Seiklejad ja äraneetud loss“, „Seiklejad ja aarete tempel“
Lauren St. John. „Valge kaelkirjak“, „Delfiini laul“
Astrid Lindgren. „Meisterdetektiiv Blomkvist“
Astrid Lindgren. „Röövlitütar Ronja“
Astrid Lindgren. „Vennad Lõvisüdamed“
Maja Lunde. „Lumeõde“, „Päikesevalvaja“
Ben Miller. „Päev, mil ma kukkusin muinasjuttu“
Kristina Ohlsson. „Hester Hilli mõistatus“
Kristina Ohlsson. „Klaaslapsed“, „Hõbedapoiss“, „Kiviinglid“
Kristina Ohlsson. „Zombipalavik“
R. J. Palacio. „Ime“
Maria Parr. „Vilgukivioru Tonje“, „Vahvlist südamed“, „Väravaht ja meri“
Sara Pennypacker. „Pax“, „Pax. Teekond koju“
Anja Portin. „Raadio Popov“
Annet Shaap. „Milla ja mere lapsed“
Frauke Scheunemann. „Winston, salamissiooniga kõuts“
Stefanie Taschinski. „Caspar ja Unustuse Meister“
Pamela Lyndon Travers. „Mary Poppins“
David Walliams. „Gängstamemm“ jt sama autori raamatud
Jurga Vilė. „Siberi haiku“

Suvelugemine peale 5. ja 6. klassi

1. Eesti kirjandus

Friedrich Reinhold Kreutzwald. „Eesti rahva ennemuistsed jutud”
Oskar Luts. „Kevade“
Aino Pervik. „Arabella, mereröövli tütar“
Aino Pervik. „Kallis härra Q“
Silvia Rannamaa. „Kadri”, „Kasuema“
Jaan Rannap. „Agu Sihvka annab aru“
Eno Raud. „Kalevipoeg“
Reeli Reinaus. „Maarius, maagia ja libahunt Liisi“
Anti Saar. „Kuidas minust ei saanud kirjanikku“
Ilmar Tomusk. „Algaja ajaränduri seiklused“ jt sarja „Ajarändurid“ raamatud
Leelo Tungal. „Pille, Madis ja teised“ („Maimetsa laste lood“)
Jaanus Vaiksoo. „King nr 39“, „King nr 40“, „King nr 41“

2.Tõlkekirjandus

Iben Akerlie. „Lars lol“
David Almond. „Minu nimi on Mina“, „Skellig“
David Almond. „Poiss, kes ujus koos piraajadega“
Katherine Applegate. „Soovipuu“
Kirsten Boie. „Suvi Sommersbys“
Julian Clary. „Perekond Julged“
Cressida Cowell. „Olid kord võlurid“
Jostein Gaarder. „Mängukaartide saladus”
Anna Gavalda. „35 kilo lootust“
Sally Harris. „Topelt-Felix“
Jemma Hatt. „Seiklejad ja äraneetud loss“, „Seiklejad ja aarete tempel“
Jenny Jägerfeld. „Superkoomik“
Jenny Jägerfeld. „Minu suurejooneline elu“, „Minu suurejooneline surm“
Katie Kirby. „Lottie Brooksi äärmiselt piinlik elu“
James Krüss. „Timm Thaler ehk müüdud naer”
Åsa Larsson, Ingela Korsell. „Loitsusau“ jt sarja „PAX“ raamatud
M. G. Leonard. „Mardikapoiss“, „Mardikakuninganna“
Clive Staples Lewis. „Lõvi, nõid ja riidekapp“ jt Narnia kroonikate raamatud
Astrid Lindgren. „Hulkur Rasmus”
Astrid Lindgren. „Meisterdetektiiv Blomkvist”
Lois Lowry. „Andja“
Maja Lunde. „Lumeõde“
Katarina Mazetti. „Kummitused ja spioonid“ jt sarja „Nõod Karlssonid“ raamatud
Ferenc Molnár. „Pál-tänava poisid“
Christine Nöstlinger. „Vahetuslaps”
Kristina Ohlsson. „Klaaslapsed“, „Hõbedapoiss“, „Kiviinglid“, „Hester Hilli mõistatus“
Sören Olsson, Anders Jakobsson. „Berti päevik“
R. J. Palacio. „Ime“
Bobbie Peers. „Lüriidiumivaras“ jt William Wentoni sarja raamatud
Sara Pennypacker. „Pax“, „Pax ja teekond koju“
Otfried Preussler. „Krabat”
Rick Riordan. „Percy Jackson ja välguvaras“ jt sama sarja raamatud
J. K. Rowling. „Harry Potter“
Robert Louis Stevenson. „Aarete saar“
Victoria Schwab. „Kummituste linn“ jt sama sarja raamatud
Annet Shaap. „Milla ja mere lapsed“
A. F. Steadman. „Skandar ja ükssarvikuvaras“
Lucy Strange. „Ööbikumetsa saladus“
J. R. R. Tolkien. „Kääbik“
Jessica Townsend. „Nevermoor: Morrigan Crow tuleproovid“ jt sama sarja raamatud
Trudi Trueit. „Nebula saladus“ jt sama sarja raamatud
Mark Twain. „Prints ja kerjus“
Mark Twain. „Tom Sawyeri seiklused“, „Huckleberry Finni seiklused“
Jurga Vilė. „Siberi haiku“
Lara Williamson. „Poiss, kes seilas tugitoolis üle ookeani“
Lara Williamson. „Lihtsalt spagetipoiss“

Suvelugemine peale 7., 8. ja 9. klassi

1. Eesti kirjandus

Margus Karu. „Nullpunkt“
Mika Keränen. „Väravajoonel“
Diana Leesalu. „Mängult on päriselt“
Helga Nõu. „Pea suu!, „Tõmba uttu!“
Kaia Raudsepp. „Nähtamatu tüdruk“
Katrin Reimus. „Eilset pole olemas“, „Haldjatants”
Reeli Reinaus. „Morten, Emilie ja kadunud maailmad“
Reeli Reinaus. „Rahel, Anders ja ajaaugud“
Anti Saar. „Juturaamat“
Leelo Tungal. „Neitsi Maarja neli päeva“
Aidi Vallik. „Kuidas elad, Ann?“ jt sama sarja raamatud

2.Tõlkekirjandus

Louisa May Alcott. „Väikesed naised“
Leigh Bardugo. „Vareste kuus“, „Kõver kuningriik“
Ali Benjamin. „Kõik, mida ma õppisin meduuside kohta“
Jenn Bennett „Tähtedest võlutud“
Kimberly Brubaker Bradly. „Õed hundid“
Julie Buxbaum. „Kui sõnadest jääb puudu“
Suzanne Collins. „Näljamängud“ jt sama sarja raamatud
Stephen Chbosky. „Müürililleks olemise iseärasused“
Sarah Crossan. „Üks“
Sarah Crossan. „Õun ja Vihm“
Sarah Crossan. „Kuutõus“
Sarah Crossan. „Iiris“
Ben Davis. „Joe Cowley täiesti salajane blogi“
Alexandre Dumas. „Kolm musketäri“
Gerald Durrell. „Minu pere ja muud loomad“
Jostein Gaarder. „Apelsinitüdruk“
Jostein Gaarder. „Sofie maailm“
Kathleen Glasgow. „Katkine tüdruk“
John Green. „Süü on tähtedel“ jt sama autori raamatud
Jan Guillou. „Kurjus“
Mark Haddon. „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“
Rob Harrell. „Vidusilm“
Sonja Hartl. „See ei ole #armastuslugu“
Wolfgang Herrndorf. „Miks me varastasime auto“
David Hill. „Näeme veel, Simon!“
Catherine Ryan Hyde. „Püsi elus!“
Stephen King. „Draakoni silmad“
Rachael Lippincott. „Kolm sammu sinuni“
Lauren McLaughlin. „Saada pilte“
Karen M. McManus. „Üks meist valetab“, „Kaks suudavad saladust hoida, kui üks on surnud“, „Nõod“
Bart Moeyaert. „Tänapäeval on kõigi nimi Sorry“
Terry Pratchett. „Eric“, „Mort” jt Kettamaailma raamatud
Philip Pullman. „Kuldne kompass” jt sama autori raamatud
Jerome David Salinger. „Kuristik rukkis“
Rachel Lynn Solomon. „Täna. Õhtul. Homme“
Dita Zipfel. „Kuidas hullus mulle ilmaelu seletas“
Janne Teller. „Mitte midagi“
Jules Verne. „Kapten Granti lapsed“
Jules Verne. „Saladuslik saar“