NOVEMBER 2017

Hea lugeja!


Lastekirjanduse Uudistaja on taas teie ees ja pakatab headest sõnumitest. Värskeim neist jagab Põlvepikuraamatu konkursi tulemusi. Rõõmu teeb, et konkursil esiletõstetud käsikirjade autorite seas on uusi tegijaid. Ja žürii teatel on alati suur heameel, kui mõni andekas inimene konkursi kaudu tuule tiibadesse saab. Värskeid tuuli toob kindlasti ka Eesti Rahvusraamatukogus avatud Tallinna 5. Illustratsioonitriennaal. Loomulikult leiab uudiskirjast ka häid lugemissoovitusi, et pageda õues keerutavate novembrikuiste tuulte eest fantaasiamaailma.

Head lugemist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus

Põlvepikuraamatu konkursi võitjad selgunud

 
7. novembril autasustati lastekirjanduse keskuses lasteraamatukonkursi Põlvepikuraamat võitjaid. Esimese koha pälvisid käsikirja "Auklik päev" eest Kadri Kiho ja Mirjam Siim, teise koha käsikirjaga "Ahhaa!" Els Heinsalu ja Kristi Kangilaski ning kolmanda koha käsikirja "Väike armastuse lugu" eest Tia Navi ja Kadi Kurema. Lisaks anti välja neli eripreemiat. Võidutööd avaldab kirjastus Päike ja Pilv. Loe edasi...

Illustratsioonitriennaal on avatud


Juba viiendat korda on Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaal, fuajeegalerii ja 6. korruse galeriid täitunud rahvusvahelise illustratsioonikunstiga. Tallinna 5. illustratsioonitriennaali näitusel eksponeeritakse 74 autorilt üle 200 originaalillustratsiooni, lisaks raamatuid. Näitus jääb avatuks 30. novembrini. Loe edasi...

Näitused lastekirjanduse keskuses


Lastekirjanduse keskuses on avatud Tallinna 5. illustratsioonitriennaali rahvusvahelise žürii liikmete näitused. Illustratsioonigaleriis saab novembris näha läti illustraatorite Anita Paegle ja Gundega Muzikante kaksiknäitust. Trepi-galeriis eksponeeritakse poola kunstniku Piotr Socha isikunäitust "Lennake mesipuu poole!".

Paabeli Torni võitja selgub peagi


Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti sektsiooni poolt välja antav laste- ja noortekirjanduse tõlkeauhind Paabeli Torn kuulutatakse lastekirjanduse keskuses välja 14. novembril. Auhind asutati 2004. a eesmärgiga tõsta esile head tõlkekirjandust ning väärtustada tõlkijate ja kirjastuste tööd.

Lastekirjanikud tuuritavad Järvamaal


8. novembril külastavad kolm eesti lastekirjanikku "Tuleme külla!" tuuri raames Järvamaa raamatukogusid. Heli Illipe-Sootak, Anti Saar ja Kadri Lepp kohtuvad noorte lugejatega Järvamaa Keskraamatukogus Paides ja Türi Raamatukogus. Loe edasi...

Lastekultuuri foorum jagas ideid ja kogemusi


Laste ja noorte kultuuriaasta eestvedamisel toimunud lastekultuuri foorumil "Kultuuripaun" jäi kõlama, et kõik Eestimaa lapsed, sõltumata oma elukohast ja sotsiaalmajanduslikust taustast, väärivad ja vajavad kokkupuudet kvaliteetse kultuuriga. Lapse kultuuripaunas peaks oluline koht olema mängul, kaunitel kunstidel, spordil, uudishimul ja põlvkondade vahelistel sidemetel. Loe edasi...

Ilmunud on "Krips-kraps, eesti laps"


Eesti Instituut andis välja lastetrükise, mis vaatleb eesti lapsi, millised nad on, mida nad teevad ja mis neile meeldib. Teksti on kirjutanud lastekirjanik Kätlin Vainola ning pildid on loonud illustraator Ulla Saar. Trükise koostamisel on kasutatud laste ja noorte kultuuriaastal laste seas läbiviidud küsitluse "Mina ka!" vastuseid. Trükis ilmus nii eesti kui ka inglise keeles ja seda on võimalik soetada Eesti Instituudist.
Loe edasi...

Kuu raamat

Piret Raud "Kõik minu sugulased"


Eesti nüüdislastekirjanduse edukaima autori Piret Raua uue teose "Kõik minu sugulased" ilmumine tekitas kohalikul kultuuriväljal ühe raamatu kohta ebahariliku lainetuse. Teema korjasid kiiresti üles raadio ja televisioon, trükimeediast ja blogijatest rääkimata. Niisuguseid rahvahulki, nagu Piret Raud oma raamatuesitlustele kokku toob, ei jagu igale kirjanikule. Mis on tema loomingus sellist, mis köidab nii täiskasvanuid kui lapsi, nii kohalikku kui rahvusvahelist lugejat? Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Novembris on sahtli autoriks lastekirjanik Reeli Reinaus.

Minu sahtlis on juba mõnda aega olnud väga vaikne. Alates eelmisest sügisest on enamiku minu ajast võtnud dokumentalistika õpingud, seega pole ma juba ammu oma sahtlisse julgenud isegi vaadata. Vaevalt et sahtlielanikud sellega muidugi rahul on olnud.

Just paar päeva tagasi võtsingi sealt välja ühe kavandatava noorteromaani esialgse plaani ja olin seda uurides ikka üsna nõutu. Samas usun, et kirjutama asudes hakkavad tegelased oma elu elama ja siis pole mul enam vaja nende pärast väga muretseda. Hetkel on kindel vaid see, et sündmuspaigaks saab Suuremõisa mõis Hiiumaal ning tegelasteks on nii päriselt elanud isikud kui ka väljamõeldud tegelased.

Veel on minu sahtlis üsna algusjärgus üks isevärki perelugu, mis samuti ootab kirjutamist. Olen päris palju kuulnud, et sageli kujutatakse lasteraamatutes just isa veidi totukesena. Plaanin millalgi seda mudelit murda ning kujutada lihtsameelsena hoopiski ema. Usun, et hakkama juhtuma üsna kummalisi asju.

Ning veel ootab järge äsja ilmunud Tallinna vanalinna detektiivilugude sari. Kuna vanalinn lausa kubiseb põnevatest juttudest, siis inspiratsiooni üle ma ilmselgelt kurta ei saa.

Huvitavat siit ja sealt

Tallinna esimese klassi lapsed saavad kingiks raamatu

Tallinna Keskraamatukogu on Tallinnas kooliteed alustavatele lastele raamatuid kinkinud alates 2007. aastast. Indrek Koffi ja Marja-Liisa Platsi "Kooliraamatu" saavad sel aastal kingiks 4764 koolilast. Esimesi klasse oodatakse raamatu üleandmiseks koolile lähimasse Tallinna Keskraamatukogu teenindusosakonda või haruraamatukokku.
 

Tallinna Keskraamatukogu lugemisprogramm klassidele

Tallinna Keskraamatukogu lugemisprogrammis "Loeme valmis "Oma raamatu"" loob iga kooliklass ühtse tervikuna erinevate raamatute põhjal "Oma raamatu". Lugemisprogramm kestab 20. märtsini 2018. Osalema oodatakse Tallinna koolide 1.–9. klasside õpilasi.
 

Iloni Imedemaal tähistatakse Astrid Lindgreni sünniaastapäeva

Iloni Imedemaa kutsub 14. novembril Astrid Lindgreni 110. sünniaastapäeva puhul peresid külla. Lapsed saavad tegutseda joonistamise töötoas, täiskasvanutele näidatakse lastekirjaniku elust dokumentaalfilmi "Astrid". Sünnipäeva puhul saab Iloni Imedemaale soodushinnaga.


Iloni Imedemaal lavastub "Metsas pole mingeid röövleid"

Esmakordselt jõuab vaatajateni Astrid Lindgreni näidendi põhjal valminud lavastus "Metsas pole mingeid röövleid". Karel Rahu lavastatud etendust mängitakse novembrikuu jooksul kaheksa korda. Vaatama on oodatud lapsed alates 4. eluaastast ja etendus kestab 35 minutit.
 

Lastejaama koomiksivõistlus

Võistlusel osalemiseks tuleb joonistada vähemalt kolmest pildist koosnev koomiks teemal "Timmu seiklused teisel planeedil". Töid saab saata 13. novembrini Lastejaama lehe kaudu, e-mailiga lastejaam@err.ee või posti teel. Võitja saab osaleda koos sõpradega Nukufilmi Lastestuudio animatsiooni töötoas.
 

Joonistusvõistlus "100 raamatutegelast – laste lemmikut"

Kalamaja raamatukogu kogub Eesti Vabariigi sünnipäevaks kokku 100 joonistust laste lemmikutest raamatutegelastest. Osaleda soovivatel lastel tuleb joonistada pilt meeldivast tegelasest ning tuua see Kalamaja raamatukogusse hiljemalt 28. jaanuariks 2018. 100 esimest joonistust pääsevad raamatusse.
 

Muusikalavastus "Kastanid tulest ehk Rahvusooperi poistekoori lood"

14. detsembril etendub rahvusooper Estonia kammersaalis muusikalavastus "Kastanid tulest ehk Rahvusooperi poistekoori lood". Seiklusliku ooperi on kirjutanud 200-liikmelisele Estonia poistekoorile on kirjutanud Andres Lemba ja Jaanus Vaiksoo.
 

Kuressaare Linnateatris lavastub "Kunksmoor"

Aino Perviku raamatute "Kunksmoor" ning "Kunksmoor ja kapten Trumm" ainetel loodud lavastus on lugu armastusest ja kõigest, mis selle õnnetundega kaasneb: rõõmudest, muredest, kompromissidest. Selles armastuse loos otsib Kunksmoor ka iseennast. Ta püüab endaga leppida ja armastada ennast sellisena, nagu ta on. Lavastaja on Rauno Kaibiainen, osades Merilin Kirbits ja Jürgen Gansen.
 

Ettelugemise võistluse võitis Karl Cristian Tamberg Võrust

20. oktoobril tähistati Eestis üleriigilist ettelugemise päeva. Üleriigilise ettelugemise võistluse 4. klasside õpilastele võitis Karl Christian Tamberg Võru Kesklinna Koolist. Sel korral loeti ettelugemise võistlusel ette kooliteemalisi lugusid. Karl Christianile tõi esikoha lugu "Kriidisööja" Andrus Kivirähki raamatust "Kaka ja kevad".

 

Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.