JAANUAR 2018

Hea lugeja!


Lõppenud laste ja noorte kultuuriaasta andis meie noore põlvkonna kultuurielu edendamisele igati hoogu juurde. Alanud aasta alguses kuulutasime välja Nukitsa konkursi, kus kõik kuni 16-aastased lapsed on oodatud hääletama oma lemmikkirjaniku ja -kunstniku poolt. Noorte lugejate hinnang on tähtis ja seega kutsume häid õpetajaid, raamatukoguhoidjaid, lapsevanemaid ja kõiki teisi lastekirjanduse sõpru üles infot levitama, et konkursil saaks oma hääle anda võimalikult paljud. 

Häid lugemiselamusi uude aastasse!
Eesti Lastekirjanduse Keskus

Algas XIV Nukitsa konkurss


Lastekirjanduse keskus kutsub kõiki kuni 16-aastaseid lapsi valima oma lemmikkirjanikku ja -kunstnikku. Lemmikuid valitakse kahe viimase aasta eesti lastekirjanduse seast. Hääletada saab rahvaraamatukogudes üle Eesti või elektrooniliselt 20. veebruarini. Konkursi võitjad kuulutatakse välja 7. aprillil pidulikul lõppüritusel, millest saab osa ka 70 hääletuses osalenud last, kes selguvad loosi teel. Loe edasi...

Lastekirjanduse keskusele kingiti hobune


Alates detsembrist on lastekirjanduse keskuse pööningul puidust hobune, mis kannab nime „Independence 100“. Kingituse tegi keskusele Arto Carpus Castelo Foundation (ACCF) ning selle valmistas Eesti ja Soome 100. sünnipäevaks soome kunstnik Orveli. Loe edasi...

Lõppes laste ja noorte kultuuriaasta 2017


2017. aastal olid kultuurielu keskmes lapsed ja noored, keda innustati kultuurist osa saama nii looja kui publikuna. Teema-aasta tunnuslause „Mina ka!“ ning märksõnad iseolemine ja koostegutsemine kutsusid ka täiskasvanuid laste ja noorte tegemisi märkama ning neile kultuuriteel suunajaks olema. Lastelt ja noortelt võttis kultuuriaasta traditsiooni üle Euroopa kultuuripärandiaasta. Loe edasi...

Piret Raud ja Kätlin Kaldmaa saavad kirjanikupalka


Detsembris selgusid uued kirjanikupalga saajad, nende seas kaks lastekirjanikku Piret Raud ja Kätlin Kaldmaa. Valikukomisjoni kuulusid Eesti Kirjanike Liidu, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kirjastuste Liidu, Eesti Kirjanduse Teabekeskuse ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse esindajad. Loe edasi...

Eesti Lastekirjanduse Keskus soovitab!


Lastekirjanduse keskuses on heaks traditsiooniks saanud raamatukoguhoidjatele, õpetajatele ja lapsevanematele raamatunimestike koostamine, millest leiab lugemissoovitusi erinevas vanuses lastele ja noortele. Nimestikud hõlmavad nii algupärase kui tõlkelastekirjanduse paremikku ning on leitavad e-kataloogist RIKS. Apollo ja Rahva Raamatu poodides on heade raamatute hõlpsamaks leidmiseks raamatud märgitud kleebisega.

Kuu raamat

Epp Petrone „Võlusõnad“

Ühe muinasjuturaamatu ilmumine pole Eestis kindlasti kuigi eriline sündmus – on ju poeriiulid muinasjutukogudest lookas. Sellele vaatamata ilmuvad igal aastal üha uued ja uued kogumikud. Paraku on sageli tegemist ikka ühtede ja samade muinaslugudega, mida serveeritakse aasta-aastalt üha nülitumal kujul. Käiks justkui tihe võistlus, kes muinasjutud napimate sõnadega ümber jutustada suudab.

Möödunud aasta lõpul noorte lugejate ette astunud „Võlusõnad“ on aga hoopis teistsugune. Tegemist on meie kultuuriruumis suhteliselt tundmatute lugudega, mis mõjuvad üllatavalt värskelt ja avardavalt. Loe edasi ...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Jaanuarikuu sahtlis kirjutab illustraator Jüri Mildeberg

Meie kodus on väga palju sahtleid ja muid panipaiku, ja kõigis neis on igasugust kraami. Ja ühes tõepoolest on ka lõpetamata töid. Nende hulgas on üks raamat J. Vaiksoo tekstidele. See ei ole lasteraamat, pigem küpsema lugeja oma; aga muidugi vahet pole, kas too küpsem lugeja on laps või vanainimene. Seal on epigrammitaolised tekstid erinevatest inimestest ja nende suhetest, ja selle raamatu joonistamine saab olema üks tõeliselt vahva töö!
 
Detsembris joonistasin pilte Jaan Rannapi uuele raamatule „Sarviline selgeltnägija”. Üks tore ja õpetlik lugu kaukaasia tuurist (tuur on selline tohutute sarvedega kaljukits), kes satub Eestisse ja leiab siin sõpru ja seiklusi. See raamat peaks Tammerraamatu kirjastamisel üsna varsti ilmuma.
 
Aga kõikide joonistamiste-maalimiste vahele võtan aega hobidele. Üheks nendest on puunikerdamine. Lõikan välja mõne lõusta, panen talle klaassilmad pähe ja võib-olla värvin ka veidi. Siis panen sahtlisse ja küll on kunagi vahva vaadata!

Huvitavat siit ja sealt

Käimas on Eesti kauneimate raamatute konkurss

Taas valitakse 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut. Eesti kirjastajate avaldatud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud väljaannete juures hinnatakse terviklikkust, disaini, küljendust, tüpograafiat, illustratsioone ning teostust. Võidutööd tehakse teatavaks 8. veebruaril Eesti Rahvusraamatukogus.
 

Apollo ja Eesti Kirjastuste Liit valivad parimaid raamatuid

Apollo raamatukauplus kutsub valima oma lemmikuid 2017. aastal ilmunud eesti autorite raamatute seast. Hääletada saab kuues erinevas kategoorias, millest üks on „Eesti autorite lasteraamat“. Igas kategoorias saab oma valiku teha kümne teose vahel. Lemmikraamatuid saab valida 28. jaanuarini Apollo kodulehel.
 

Noorte Luuleprõmm haridusmessil Intellektika

Tartu Linnaraamatukogu korraldab 9. veebruaril võistluse Noorte Luuleprõmm 2018. Tegemist on luulevõistlusega, kus noored autorid esitavad oma loomingut. Luuleprõmmil osalejad on jagatud kolme vanusegruppi: kuni 11, 12–15 ja 16–20. Osalema saab registreeruda 6. veebruarini.
 

NUKU suvelavastuseks on „Gulliveri reisid”

1. juulil esietendub Viinistu Katlamajas Jonathan Swifti raamatul põhinev seiklusrikas suvelavastus Gulliveri reisid. Nii lapsi kui ka täiskasvanuid haarav lugu on ühe mehe rännakust maailma lõppu ja tagasi – õppimaks vaatama lahtiste silmadega ja kuulama avatud südamega. Loo dramatiseerija on Urmas Lennuk, lavastaja Taavi Tõnisson, kunstnik Marion Undusk ja helilooja Liina Sumera.
 

R. J. Palacio „Ime” on jõudnud Eesti kinodesse

New York Timesi menukil põhinev Stephen Chbosky film „Väike ime” jutustab August Pullmani inspireeriva ja südamliku loo. Auggie sündis moonutatud näoga ega saanud tavakoolis õppida, kuid kui ta kohaliku kooli 5. klassi astub, saab temast ebatavaline kangelane.
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.