MÄRTS 2018

Hea lugeja!


Kevade hakul kutsume Sind lastekirjanduse keskusesse kohtuma huvitavate külalistega. Võimalusi selleks on rohkem kui küll! Juba sel kolmapäeval tähistame keskuses emakeelepäeva koos Anu Tauliga, neljapäeval on Frankofoonia festivali raames külas prantsuse illustraator Vanessa Hié. Tallinn Music Week tuleb ka sel aastal – 8. aprillil ootame kõiki muusikahuvilisi lapsi töötubadesse. 

Kohtumiseni meie muinasjutumajas!
Eesti Lastekirjanduse Keskus

Emakeelepäev lastekirjanduse keskuses
 

Emakeelepäeval, 14. märtsil kell 12 tuleb lastekirjanduse keskusesse mulgi ja eesti rahvamuusik Anu Taul, kes on ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvamuusika õppejõud. Eesti keelt räägib emakeelena umbes miljon inimest, neist lõunaeesti mulgi murde oskajaid on ligi 1%. Vanimad mulgi murde erijooned on rohkem kui tuhat aastat vanad ja selle keele kõla kohtumisel Anu Tauliga kuulda saabki. Kavas on palju muusikat ja üheskoos regilaulude laulmine. 
 

Kohtumine prantsuse illustraatori Vanessa Hié’ga 15. märtsil
 

Vanessa Hiéga saavad lapsed kohtuda lastekirjanduse keskuses kell 10 ning täiskasvanud kell 17. Kunstnik Vanessa Hié on sündinud Pariisis ja lõpetanud École Olivier de Serres’i. Oma töödes kasutab ta erinevate mustritega rebitud ja kortsutatud pabereid, millele lisab värve. Värvidest ja kujunditest saadud inspiratsioon aitab luua illustratsioone, mille puhul tulemus on alati etteaimamatu ning kordumatu. Hié esinemine toimub Frakofooniakuu raames. Loe edasi...

Tallinn Music Week 8. aprillil lastekirjanduse keskuses


2.–8. aprillini toimub Tallinnas taas linnafestival Tallinn Music Week (TMW), kus juba teist aastat järjest on osaks ka lasteprogramm.  Lastekirjanduse keskuses toimuvad 7-16aastaste lastega peredele 8. aprillil erinevad muusikaga seonduvad töötoad, et ühiselt muusikamaailmaga lähemat tutvust teha, saada innustust ja tagasisidet professionaalidelt ning vahetu emotsiooni isetegemisest. Osalemine on tasuta ning eelregistreerumine töötubadesse toimub samal päeval. Täpsem info töötubadest alates 14. märtsist aadressil www.tmw.ee.
 

Head laste- ja noorteraamatud 2017 on selgunud


Lastekaitse Liidu eestvedamisel valisid lastekirjanduse eksperdid 2017. aastal ilmunud uudiskirjanduse hulgast välja Head lasteraamatud ja Head noorteraamatud. Eelmisel aastal kirjastatud raamatutest parimad kuulutati välja 1. märtsil lastekirjanduse aastakoosolekul. Eesti autoritest osutusid valituks Epp Petrone, Ellen Niidu, Piret Raua, Anti Saare, Kadri Hinrikuse, Mika Keräneni, Reeli Reinausi, Jaanus Vaiksoo ning Heli Lukneri ja Mare Müürsepa kirjutatud raamatud. Loe edasi...
 

Krakówis on avatud Eesti illustraatorite näitus "Elas kord…"


Märtsi alguses avati Krakówis Przegorzały kultuuriklubis eesti lasteraamatuillustraatorite näitus "Elas kord…". Näitusel on väljas illustratsioonid vendade Grimmide muinasjuttudele, kokku 59 tööd 20-lt eesti kunstnikult. Näitust on varem näidatud Itaalia eri paikades ning Minskis. Krakówis saab eesti illustraatorite töödega tutvuda 24. märtsini. Näituse peakorraldajad on Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti aukonsul Krakówis ja Eesti Suursaatkond Varssavis. Loe edasi...
 

ELK direktor Triin Soone pälvis ERÜ aastapreemia


Veebruari lõpus toimus Rahvusraamatukogus Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) tänuüritus, kus tunnustati 2017. aasta parimaid raamatukoguhoidjaid ja tegusid raamatukogudes. Aastapreemia pälvis lastekirjanduse keskuse direktor Triin Soone, kelle eestvedamisel toimus eelmisel aastal rohkelt üritusi üleriigilise laste ja noorte kultuuriaasta raames. Kokku jagati tänuüritusel tunnustusi kümnes kategoorias. Loe edasi...

Kuu raamat

Anti Saar "Seisa siin, Pärt"


Anti Saar, meie lastekirjanike noorema põlvkonna üks põnevamaid autoreid, andis hiljuti välja uue raamatu. "Seisa siin, Pärt!" on juba teine Pärdist pajatav lugu. Esimene osa, "Pärt ei oska saltot" nägi trükivalgust möödunud aasta lõpus. Pildiraamatutest koosnev sari on mõeldud ennekõike mudilastele, kuid pakub kindlasti äratundmisrõõmu ja elamust ka teost ette lugevatele lapsevanematele. Sarja teises osas ootab seitsmeaastast Pärti ees poeskäik isaga. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Märtsikuus on sahtli autoriks illustraator Heiki Ernits

Hetkel on mu töölaud täis põhiliselt filmiga "Lotte ja kadunud lohed" seotud materjale. Siin küll midagi erilist enam joonistada pole tarvis, sest film hakkab varsti valmis saama; on veel kiirelt vaja mõningaid tehnilisi detaile otsustada ja praegu põhiliselt kontrollin ning koostan filmile tegevuskohti.

Teise asjana on pooleli Epp Petrone raamat "Kiire hiir" – olen seda juba mõnda aega teha nokitsenud ja nüüd on vaid kaks pilti jäänud ning kaanekujundus veel kõige lõpuks. Kuigi kõik oleks nagu valmis, tuleb aeg-ajalt pilte üle vaadates mõni uus mõte või leidub mingi koht, mida veel sättida. Kuna minu pilt valmib arvuti abil, siis saan igal hetkel sinna midagi lisada või ära võtta. Põhilise algjoonise teen ma ikkagi pliiatsiga paberile – armastan väga ülipehmeid 9B pliiatseid, need teevad mõnusa rammusa joone. Pärast skaneerin ning tekitan värvid ja muud detailid arvuti "pintsli" abil.

Huvitavat siit ja sealt

 

2. aprill on rahvusvaheline lasteraamatupäev

Hans Christian Anderseni sünnipäeval tähistavad Rahvusvaheline Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) ja selle rahvuslikud sektsioonid üle maailma lasteraamatupäeva. Sel aastal on päeva teemaks "Väike on raamatus suur". Sõnumi autoriks on Läti kirjanik Inese Zandere.
 

Tulekul on Bologna raamatumess

26.–29. märtsini toimub Bolognas maailma suurim lasteraamatumess, kuhu koguneb ligi 1200 eksponenti 98 riigist. Messi seekordne peakülaline on Hiina. Eesti on messil esindatud lastekirjanduse keskuse ja Eesti Kirjastuste Liidu ühise stendiga. Messi külastavad ka kirjanikud ja illustraatorid.
 

19.–21. aprillini toimub Rahvusraamatukogus Tallinna raamatumess

Tallinna raamatumessil on ka sel aastal võimalik osa võtta seminaridest, töötubadest ja esitlustest. Messile on oodatud nii lapsed kui täiskasvanud, sissepääs külastajatele on tasuta. Raamatumessi korraldavad Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu ja Tallinna Kirjanduskeskus.


"Muinasjutt algab" Tallinna Keskraamatukogus

Märtsist aprillini toimub Tallinna Keskraamatukogus Euroopa muinasjututraditsiooni ajaloolist tausta tutvustav ürituste sari "Muinasjutt algab". Euroopa kultuuripärandiaastale pühendatud sarja raames toimub 2018. aastal kokku seitse üritust. Kohtumised viib läbi ajaloolane ja kirjanik Milvi Martina Piir, osavõtt on tasuta.
 

Tallinna Keskraamatukogus stardib "Kirjutamise klubi"

13. märtsil algab Tallinna Keskraamatukogu "Kirjutamise klubi" kolmas hooaeg. Esimesel kohtumisel on külas kirjanik ja luuletaja Birk Rohelend. Kaks korda kuus toimuva klubi eesmärgiks on tutvustada noortele erinevaid tekstiloome võimalusi ning sellega seotud elukutseid. 
 

Teemapäev „teater | laps & noor" 20. märtsil

20. märtsil kell 11.15 toimub NUKU teatris teemapäev "teater | laps & noor", mille ettekanded keskenduvad lastele ja noortele suunatud teatritekstide loomisele. Kõneldakse kirjutaja- ja lavastajakogemustest, arutletakse lähtuvalt lastepsühholoogiast ja kirjandusteadusest ning sõna saab ka noor vaataja.
 

"Seltsimees laps" kinodes alates 23. märtsist

23. märtsil jõuab kinodesse Leelo Tungla samanimelisel romaanil põhinev mängufilm "Seltsimees laps". Film räägib 6-aastasest Leelost, kelle kooliõpetajast ema ühel päeval Siberisse viiakse ja kes püüab olla hea laps, et ema tuleks ruttu tagasi. Moonika Siimetsa filmi peaosades on Helena Maria Reisner ja Tambet Tuisk.
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.