JUUNI 2018

Hea lugeja!


Lastekirjanduse Uudistaja on suve alguses sihi võtnud näituste külastamisele ja põnevaid illustratsiooninäituseid jagub. Avastad sa siis Eestis Itaalia raamatuillustratsioone või hoopis Poolas Eesti omasid. Uudiskiri viib meid otsapidi ka sügisesse ja annab aimu septembris algavast projektist "Meie väike raamatukogu" ning üleriigilise ettelugemisvõistluse raamatuvalikust. Seniks aga "...suur suvi tuleb rõkkama ja reibas rahvas matkama..." (Milvi Panga). Soovime kõigile suviste rännakute vahele ka leebet hoogu võrkkiigele, kus sääskede kiuste lugeda läbi nii mõnigi väärt raamat!

Ilusat suve ja kohtumiseni septembris!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Luulekogu "Mesikäpa esikäpad" pälvis K. E. Söödi lasteluule auhinna


Mais anti Luunjas üle Karl Eduard Söödi lasteluule aastaauhind, mille pälvis Milvi Panga ja Mare Hundi luulekogu "Mesikäpa esikäpad". Žürii esimehe Toivo Ärtise sõnul on võiduraamat soe ja südamlik tervik, mis viib tagasi aega, "mil uksi ei pandudki lukku". Söödi lasteluule auhinda antakse välja alates 1988. aastast. Loe edasi...

Mika Keränen valiti 2018. aasta välissoomlaseks


Välissoomlasi esindav organisatsioon Suomi-Seura ry (Soome Selts) valis 2018. aasta välissoomlaseks Tartus elava kirjaniku Mika Keräneni. Selts tunnustab Keräneni eduka tegevuse eest soome keele ja kultuuri alalhoidjana maailmas. Loe edasi...

Avatud on Glenda Sburelini isikunäitus


Lastekirjanduse keskuses saab näha Itaalia ühe nimekaima raamatukunstniku ja ühtlasi ka illustraatorite rahvusvahelisse koorekihti kuuluva kunstniku Glenda Sburelini isikunäitust. Üllatava katsetajana tuntud kunstniku näitus ootab külastajaid 13. juulini. Loe edasi...

Uus libahundinäitus näitab nukke


Lastekirjanduse keskuse trepigaleriis ja pööningul saab näha Peterburist saabunud rahvusvahelist illustratsiooni- ja nukunäitust "Бегать с волками / Jookseb koos huntidega". Praegune väljapanek on jätkuks varem juba eksponeeritud libahundinäitustele – libahundi teema (ja hunt üldse) tundub olevat kunstnike hulgas väga armastatud, riigipiiridest hoolimata. Loe edasi...

Eesti illustraatorite näitus "Elas kord…" rändas Białystokki


13. mail avati Poolas Białystokis Podlaasia Ooperi ja Filharmoonia Majas eesti kunstnike ühisnäitus "Elas kord… / Once Upon a Time… / Dawno, dawno temu…" illustratsioonidest vendade Grimmide muinasjuttudele. Näitusel esinevad 59 tööga 20 kunstnikku. Loe edasi...

Projekt "Meie väike raamatukogu" kutsub liituma

Kirjastus Päike ja Pilv ootab Eesti kooliraamatukogusid ja koolide 1.–2. klasse liituma rahvusvahelise projektiga "Meie väike raamatukogu". Projektis osalevad koolid, raamatukogud ja kirjastused Lätist, Poolast ja Sloveeniast. "Meie väike raamatukogu" on mõeldud 1.–2. klassi õpilastele. Loe edasi...

Ilmunud on Pööningu Ekspress


Lastekirjanduse keskuses tegutseb Kätlin Vainola juhendamisel loovkirjutamise ring. Huviringi kolmas hooaeg lõppes laste oma ajalehe väljaandmisega. Värskest Pööningu Ekspressist leiab aasta jooksul kirjutatud loomingut kuldnoka tihedast kevadest, Arvo Pärdi katkisest klaverist, Kalevipoja ajahüpetest ja paljus muust. Lugeda saab ka reportaaži kevadel lastekirjanduse keskuses aset leidnud Tallinn Music Week’i lasteprogrammist.

Lastekirjanduse keskuse suvised lahtiolekuajad


Lastekirjanduse keskus ootab külastajaid ka suvel raamatuid laenutama, näitusi külastama ja pööningule mängima. Juunis, juulis ja augustis oleme avatud esmaspäevast reedeni kell 10–17, nädalavahetustel kinni. Lisaks on keskus juulis kaks nädalat suletud (16.29.07). Taas ootame kõiki külla augustis. Kohtumiseni!

Kuu raamat

Andrus Kivirähk "Tilda ja tolmuingel"

Mõned nädalad tagasi ilmunud "Tilda ja tolmuingel" oli sündmus juba enne ilmumist. Intervjuud autoriga teles ja trükimeedias, eelteated raamatupoodides ja kutsed esitlustele Eesti suuremates linnades pole meie lastekirjandusmaailmas just tavaline praktika. Küll aga on see ootuspärane sellise kaliibriga lastekirjaniku puhul nagu Kivirähk. Ettearvatult sööstis teos poodidesse jõudnult raamatumüügi edetabelite tippu. Osaliselt võib menukus küll põhjustatud olla lugejate pikast ootusest. Ilmus ju Kivirähki viimane lasteraamat "Oskar ja asjad" kolm aastat tagasi. Ootamine on end aga kindlasti ära tasunud – "Tilda ja tolmuingel" on tõesti kaua tehtud kaunikene. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Juunis on esmakordselt sahtli autoriks tõlkija Maia Melts, kes tõlgib eesti lasteraamatuid vene keelde. 

Igal aastal ilmub kirjastuses Aleksandra, mis tegutseb Tallinnas 1991. aastast, üks-kaks, harvem kolm eesti keelest tõlgitud lasteraamatut. Ka jooksval aastal on juba plaanid paika pandud: sügisel ilmub Kadri Hinrikuse raamat "Et head haldjad sind hoiaksid" (esmatrükk 2012. aastal kirjastuses Tammeraamat).

Eesti lugejaskonnale hästi tuntud lastekirjanik Kadri Hinrikus tegi oma debüüdi vene lugejate ees raamatuga "Даниил Второй" ("Taaniel Teine") 2017. aastal. Tõlge võeti soojalt vastu nii Eestis kui ka Moskvas, kus esitlesime kirjastusega raamatut rahvusvahelise raamatumessi MIBF raames. Illustratsioonid mõlemale raamatule on joonistanud Anu Kalm. Meie kirjastusel on tavaks kasutada venekeelsetes väljaannetes algteoste illustratsioone, kusjuures kunstnik asendab oma piltidel leiduvad eestikeelsed sõnad venekeelsetega.

Huvitavat siit ja sealt

 

Eesti Lugemisühingu konverents kirjaoskusest 15. juunil

15. juunil toimub lugemisühingu konverents "Igal linnul oma laul: kirjaoskuse omandamine mitmekeelses hariduses". Lisaks lugemisühingu aastakoosolekule ootavad osalejaid plenaarettekanded ja töötoad. Liikmetele on osavõtutasu 15 eurot, teistele 20 eurot.
 

Tallinna Keskraamatukogu lugemisprogramm "Suvi raamatuga"

Tallinna Keskraamatukogu ootab juba 15. suve järjest nii eesti kui vene keeles lugevaid lapsi kaasa lööma 1. juunist kuni 31. juulini kestvas suvises lugemisprogrammis "Suvi raamatuga".  Raamatukoguhoidjad on lugemisprogrammi valinud 26 eestikeelset ja 25 venekeelset lasteraamatut - Eesti 100. sünnipäevale kohaselt ainult eesti autorite sulest.


Valmistume ettelugemisvõistluseks "Kus hundist räägitakse"

20. oktoobril toimub üleriigiline ettelugemisvõistlus 4. klassidele ja selleks on lugemisvara valida hea juba suvel. Inspireerivateks teemadeks on kindlasti Euroopa kultuuripärandiaasta ja Eesti rahvuslooma valimisel pjedestaali kõrgeima koha vallutanud hunt. Nii loetaksegi sel aastal võistu hundilugusid (pärimus- ja looduslood, muinas- ja lastejutud hundist).


Tartu loovkirjutamise laagrid lastele ja noortele 6.10. augustini

Tartus Loovkirjutamise keskuses (Veski 37) toimuvatesse laagritesse on oodatud lapsed vanuses 9–15 aastat. Laagripäev on jaotatud osadeks, sisaldades loovkirjutamise harjutusi, loovmänge, maalimist, muusikat, lugemist ja kohtumisi külalistega. Laagri hind on 109 eurot.
 

Selgusid Sten Roosi muinasjutuvõistluse võitjad

Mai keskpaigas andsid Ann ja Ants Roos üle Sten Roosi muinasjutuvõistluse auhinnad. 26. korda toimunud muinasjutuvõistluse kolm paremat olid Lisette Suik, Monabel Pass ja Mihkel Türnpu. Lastekirjanduse keskuse auhinna pälvisid Imre Nõmm Jõgevamaalt ja Daniel Nurmik Harjumaalt.
 

Eesti illustraatorite näitus festivalil "Ethnoi" Itaalias

Maailmakultuuri festivali "Ethnoi" raames avati 25. mail Pesco Sannita (Benevento) linnavalitsuse hoones eesti illustraatorite grupinäitus "Jää ja tule vahel". Näitusel on väljas eesti kunstnike Regina Lukk-Toompere, Kadi Kurema, Viive Noore ja Urmas Viigi eesti rahvaluulest inspireeritud tööd. Samal festivalil kõnelesid Itaalia Eesti Seltsi esindajad Gianni Glinni ja Ülle Toode eesti mütoloogiast ja kirjandusest ning esitlesid Lennart Meri raamatu "Hõbevalge" itaaliakeelset tõlget.


Lasteraamatu illustratsioonide näitus "Risti-rästi läbi Eestimaa"

Tapa Linnaraamatukogu lasteosakonnas on 27. juulini avatud kunstnik Mare Hundi illustratsioonide näitus Milvi Panga raamatule "Mesikäpa esikäpad". Illustratsioonid on tehtud kollaažitehnikas, kasutades pliiatsijoonistust, joonegraafikat ja fotolavastust. Lisaks Karl Eduard Söödi lasteluule aasta-auhinnale on raamatut tunnustatud konkursil "25 Eesti kauneimat raamatut 2017".
 

13. juulil esietendub Eesti Maanteemuuseumis "Mowgli"

"Mowgli" räägib väiksest inimlapsest, kes peab džunglis ellu jääma. Birgit Landbergi lavastuses kehastab Mowgli tegelaskuju Kaarel Targo. Rudyard Kiplingu loomajuttudel põhinevat etendust oodatakse vaatama lapsi alates 6. eluaastast.


Iloni Imedemaa suveetenduseks on "Rasmus, Pontus ja Lontu"

Sel suvel, juulikuus hakkavad Haapsalus Iloni Imedemaal tegutsema Rasmus, Pontus ja Lontu koos kõigi oma sõprade ja vaenlastega. Seda Astrid Lindgreni teksti on Eesti lavadel mängitud vähe, kuigi raamatu iga lehekülg väärib lisaks lugemisele ka teatris esitamist. Ning mis võiks olla lindgrenlikum kui Imedemaa roheline sisehoov suvises Haapsalus, kus raamatuseikluseid kogeda.
 

Lottemaa suvehooaeg on avatud

Leiutajateküla elanikud ootavad kõiki väikeseid ja suuri sõpru endale külla mängima, meisterdama, sporti tegema ja niisama juttu ajama. Lottemaal tehakse ka tublisti teatrit. Kokku mängitakse päeva jooksul umbes 10 suuremat ja väiksemat teatrietendust.
 

Pokumaa kutsub õunaaiakontsertidele

Kõik loodusesõbrad ning kunstnik ja kirjanik Edgar Valteri loomingu austajad on oodatud Lõuna-Eestisse Pokumaale. Pokukoja ja matkaradade seiklustele lisaks üllatab Pokumaa suvi  õunaaiakontsertidega, kus saab kuulda head muusikat Kadri Voorandi, Mick Pedaja ja teiste põnevate muusikute esituses.
 

Lastejaama @raamatuklubi kohtumised kirjanikega

Lastejaam kutsub lapsi tutvuma lastekirjanike ja raamatukunstnikega. @raamatuklubis kohtuvad lapsed külalistega kirjandusmaailmast ning kohtumistest valmivad vahvad videod. Sel kevadel on külas käinud lastekirjanikud Reeli Reinaus ja Contra.
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.