NOVEMBER 2018

Head raamatusõbrad


Meil on suur rõõm esitleda teile trükisooja kogumikku "Eesti lastekirjanduse kuldvara". Selles raamatus on oma ala spetsialistide kirjutatud esseed saja eesti lastekirjanduse tippteose kohta. Põnevat rännakut meie lastekirjandusilmas elavdavad illustratsioonid raamatute erinevatest väljaannetest. Peatoimetaja Jaanika Palmi sõnul on tegemist raamatuga, mis võiks olla suureks abimeheks nii õpetajatele, raamatukoguhoidjatele kui ka lapsevanematele meie rikkalikust lastekirjandusest oma valikute tegemisel.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

TULEVASED ÜRITUSED

Täna avatakse lastekirjanduse keskuses kaks illustratsiooninäitust


6. novembril kell 17 avatakse lastekirjanduse keskuse illustratsioonigaleriis Iisraeli kunstniku Shmuel Anatoly Schelesti isikunäitus ja trepigaleriis eesti illustraatori Made Balbati isikunäitus. Näitused jäävad avatuks 1. detsembrini. Schelesti installatsioon "Kommentaarid 3. Kõrberahvas" on pühendatud Toora tekstidele. Balbati väljapaneku keskmes on illustratsioonid eesti ja teiste rahvaste muinasjuttudele. Loe edasi...

Koolitus Tallinna lasteaiaõpetajatele 13. novembril


Iga aasta ilmub Eestis ohtralt uusi lasteraamatuid, milles orienteerumine võib segadust tekitada. Lastekirjanduse keskuse sügiskoolitusel tuleb juttu uutest raamatutest ja nende autoritest, lisaks antakse ülevaade Tallinna Keskraamatukogu projektidest ning lastekirjanduse keskuse teematundidest. Ettekannetega esinevad Anne Kõrge, Anneli Kengsepp ja Anu Sepp. Koolitusest osavõtt on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine. Loe edasi...

TEATED

Ilmunud on "Eesti lastekirjanduse kuldvara"


Kogumik tõstab eesti lastekirjanduse varamust esile 100 raamatut, alustades F. R. Kreutzwaldi "Eesti rahva ennemuistsete juttude" (1866) ja lõpetades Andrus Kivirähki "Oskari ja asjadega" (2015). Tutvustavad esseed lastekirjanduse asjatundjalt mõtestavad tähtteoste kohta kultuuriloos ja analüüsivad populaarsuse tagamaid. Tutvustusi saadavad illustratsioonid raamatute erinevatest väljaannetest. Raamatut saab soetada lastekirjanduse keskusest ning raamatupoodidest üle Eesti. Loe edasi...

Selgusid 2018. aasta laste- ja noortenäidendite võistluse võitjad 


Tänavuse näidendivõistluse võitis Reeli Reinaus näidendiga "Maailm, kuhu ma kuulun", teise koha pälvis Jaanika Juhansoni näidend "Kummituste suvi" ning kolmandat kohta jäid jagama Martin Nõmme "Kõik saab korda" ja Tia Navi "Kas tead, kool?". Žüriisse kuulusid Krista Kumberg, Rita Rätsepp, Mihkel Seeder, Liis Sein, Kirsten Simmo ja Taavi Tõnisson. Võistluse korraldas Eesti Teatri Agentuur koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse, VAT Teatri ja NUKU teatriga. Loe edasi...

Ettelugemisvõistluse võitis Kata Karlis Haapsalust


20. oktoobril tähistati Eestis ettelugemise päeva. Üleriigilise ettelugemise võistluse 4. klassidele võitis Kata Karlis Haapsalu Põhikoolist, teise koha pälvis Linda Männik Kuressaare Gümnaasiumist ning kolmanda koha Kärolin Peterson Pärnu Kuninga Tänava Põhikoolist. Sel korral lugesid lapsed ette hundilugusid. Esinemist hindasid NUKU muuseumi juhataja Maria Usk, Eesti Rahvusringhäälingu saatejuht Kristo Elias ja Triin Soone lastekirjanduse keskusest. Loe edasi...

EESTI LASTEKIRJANDUS VÄLISMAAL

Indrek Koff osaleb prantsuse kirjandusfestivalil Les Boréales


15.–25. novembrini toimuval festivalil Les Boréales osaleb lastekirjanik Indrek Koff. Esinemised toimuvad erinevates koolides 16. ja 19. novembril. Lisaks osaleb Koff koos Tiit Aleksejevi ja Jaroslav Melnikuga 18. novembril kell 17.15 vestlusringis Caeni Kaunite Kunstide Muuseumis. Indrek Koffil on prantsuse keeles seni ilmunud üks lasteraamat, "Kirju koera" avaldas 2018. aastal kirjastus Passage(s). Loe edasi...

Piret Raua raamat valiti Itaalia kirjandusauhinna nominentide hulka


Raamat "Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist" (itaalia keeles "Micromamma") on valitud auhinna Strega Ragazze e Ragazzi nominentide hulka 6–10aastastele mõeldud raamatute kategoorias. Žürii valib nominentide seast välja viis raamatut, mis pannakse hääletusele, kus osaleb umbes 1000 last. Strega Ragazze e Ragazzi auhinnaga tunnustatakse üht viimase aasta jooksul Itaalias ilmunud lasteraamatut. Loe edasi...

Eesti kunstnike näitus "Elas kord…" jõudis Varssavisse


10. novembrini on Poolas Varssavi nukuteatris Lalka avatud eesti kunstnike näitus "Elas kord… / Once Upon a Time… / Dawno, dawno temu…". Välja on pandud illustratsioonid vendade Grimmide muinasjuttudele. Näitusel on 59 tööga esindatud 20 eesti kunstnikku. Sama näitust eksponeeriti 2015.–2016. aastal eri paigus Itaalias, 2017. aastal Minskis ning lastekirjanduse keskuses Tallinnas. Alates 2018. aastast on näitus ringelnud Poolas. Loe edasi...

Kuu raamat

 

Hilli Rand "Aitäh, kõht on täis!"


Loo keskmes on väike Timmo, kellele hommikuse pudrukausi tühjendamine tundub ilmvõimatu ülesandena. Alguses on see suur kui tiik, siis juba paistab järvena ning lõpuks lausa merena. Õnneks on poisil abiks suur vend, kel ema on palunud jälgida, et lapse kõht ikka täis saaks. Kui niisama meelitamine tulemusi ei anna, kutsub vanem vend appi loomad. Alguses saavad suured pudrusuutäied suured loomad nagu karu, hunt, metssiga, seejärel pisut väiksemad nagu jänes, siil või orav. Lõpuks ongi putru alles ainult pisielukate jagu. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel korral on sahtli autoriks eesti lastekirjanduse tõlkija läti keelde Maima Grinberga.

Olen tõlkinud eesti lastekirjandust palju ning armastusega. Ning armastust eesti lastekirjanduse vastu on alati ilmutanud ka läti lapsed ja teismelised. Minu põlvkond kasvas üles Eno Raua, Ellen Niidu ning Silvi Rannamaaga, tänapäeva lapsed teavad hästi Aino Pervikut, Leelo Tungalt, Piret Rauda, Andrus Kivirähki, Anti Saart, Aidi Vallikut jt. Sageli on need raamatud ka Lätis ilmunud eesti kunstnike illustratsioonidega (varasematel aegadel tundsime hästi Edgar Valteri, tänapäeval Piret Raua, Alvar Jaaksoni, Anne Pikkovi, Heiki Ernitsa ja teiste joonistusi).

Saatsin just kirjastusele Leelo Tungla ja Regina Lukk-Toompere pildiraamatu "Lumemees Ludvigi õnn" teksti. Kirjutuslaual on praegu Kätlin Kaldmaa "Halb tüdruk on jumala hea olla", sahtlis aga ootab oma järjekorda Piret Raua "Lugu Sandrist, Murist, tillukesest emmest ja nähtamatust Akslist". 

Huvitavat siit ja sealt


Tartu IV lugemisseminar lasteaiaõpetajatele 12. novembril

12. novembril toimub Tartu IV lugemisseminar lasteaiaõpetajatele - "Lood kaante vahelt välja". Esinevad Jaanika Palm, Nadine Marsault, Jaanika Monroc ja Maili Liinev. Koolituse eesmärk on toetada ja juhendada lasteaedade õpetajaid laste lugema õpetamisel ja raamatuhuvi tekitamisel. 
 

Tallinna teletorni loovkonkurss

Konkursi eesmärk on luua Teletorni ETI-tegelaskujule karakter ja teda ümbritsev fantaasiamaailm. Osa oodatakse võtma 3.–6. klassi lapsi, kellel tuleb esitada fantaasialugu ja joonistus. Tööd palutakse saata 9. novembriks aadressil Kloostrimetsa tee 58a, 11913 Tallinn või ETI@teletorn.ee.
 

Käimas on lapsendamise nädala lugemismäng

Mängus osalemiseks tuleb läbi lugeda üks või rohkem lugu lastest, kes on leidnud endale uue pere ja kodu ning seejärel vastata küsimustele Oma Pere kodulehel. Lugemismäng kestab 10. novembrini. Osalejaid ootavad ees üllatused ja auhinnad.
 

Lastejaama luulevõistlus

12. novembrini ootab Lastejaam lastelt isadepäevaks kirjutatud luuletusi. Luuletuse juurde võib lisada ka pildi. Peaauhindadeks on Cubissimo nuputamismäng ja Eduludo pildiladumismäng. Luuletused tuleb saata elektrooniliselt Lastejaama kodulehele.
 

Tähekese toimetus ootab jubejutte

30. novembrini ootab Tähekese toimetus aadressil taheke@taheke.ee laste väljamõeldud jubejutte. Jutt ei tohi olla pikem kui 2000 tähemärki (1 lk A4). Parimad jutud avaldatakse Tähekeses ja kodulehel, autoreid ootavad auhindadena raamatud ja ajakirja aastatellimused.
 

Keskraamatukogu lugemisprogramm "Loeme ennast torni tippu"

Tallinna Keskraamatukogu kutsub õpilasi kogu klassiga osa võtma lugemisprogrammist "Loeme ennast torni tippu". Programm kestab 3. novembrist 30. aprillini 2019. Osalema oodatakse 1.–9. klasside õpilasi, keda viib torni tippu iga loetud lehekülg.
 

Algab Keskraamatukogu "Kirjutamise klubi" uus hooaeg

9. novembril alustab Tallinna Keskraamatukogus "Kirjutamise klubi" neljas hooaeg, kuhu on osalema oodatud 14–26aastased noored. 2018. aastal viib klubi kohtumised läbi kirjanik ja Tallinna Keskraamatukogu raamatukoguhoidja Ketlin Rauk (Priilinn). Sel aastal toimub ürituse raames kolm üritust.
 

Tallinna esimese klassi lapsed saavad kingiks raamatu

Tallinna Keskraamatukogu on Tallinnas kooliteed alustavatele lastele raamatuid kinkinud alates 2007. aastast. Laste omaloomingu kogumiku "Omad jutud 3" saab sel aastal kingiks 4627 koolilast. Raamat jõuab lugejateni keskraamatukogu haruraamatukogude kaudu alates novembrist.


Rakendus UneRutt

UneRutt on Eesti 100. sünnipäevaks valminud järjejutt lastele. Algupäraseid jutte ja illustratsioone sisaldav rakendus kutsub kaasa elama lugudele lammas Rutist. Lugude autor on Kristiina Kõrvas, pildid on loonud Marja-Liisa Plats, arendaja Karl-Martin Ilves.
 

Reeli Reinausi "Verikambi" Rakvere teatris

Reeli Reinausi noorteromaani "Verikambi" lavastab Rakvere teatris Jaanika Juhanson. Lugu räägib neljast koolinoorest, kellel tuleb peatada vallapääsenud needus. Osades Natali Väli, Imre Õunapuu, Märten Matsu, Madis Mäeorg, Grete Jürgenson ja teised. 
 

Ilmus joonisfilmi "Lotte ja kadunud lohed" treiler

Valminud on esimene Eesti Vabariigi 100 filmiprogrammi kuuluva animaseikluse "Lotte ja kadunud lohed" treiler. Armastatud Lotte-lugude sarja kolmas film jõuab kinodesse üle Eesti 4. jaanuaril 2019. Rahvusvaheline kinopublik saab filmi näha järgmise aasta jooksul.
 

Valminud on Pop UP projekti tutvustav lühifilm

Valminud on rahvusvahelist illustratsiooniprojekti POP UP tutvustav lühifilm "Pop Up Creators". Filmi on loonud läti filmitegija Janis Abizars. Illustratsiooniprojekt POP UP Creators kestis 2017. aasta algusest 2018. aasta suveni. 
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.