VEEBRUAR 2019

Hea lugeja!


Juba vähem kui kuu aja pärast, 7. märtsil toimub lastekirjanduse keskuse üks olulisemaid sündmusi – aastakoosolek. Ülevaate mullu ilmunud lasteraamatutest teevad Mari Niitra, Jaanika Palm ja Viive Noor. Ühtlasi kuulutatakse välja möödunud aasta head laste- ja noorteraamatud. Huvilistel palume osalema registreerida esimesel võimalusel, kuna kohtade arv on piiratud. 

Kohtumiseni!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

TULEVASED ÜRITUSED

Lastekirjanduse aastakoosolek 7. märtsil

 
7. märtsil kell 14–17 on kõik huvilised oodatud lastekirjanduse keskusesse lastekirjanduse aastakoosolekule. Kokkuvõtteid 2018. aastal Eestis ilmunud lasteraamatutest teevad Mari Niitra ja Jaanika Palm, illustratsioonist räägib Viive Noor. Lisaks tehakse teatavaks Lastekaitse Liidu eestvedamisel lastekirjanduse asjatundjate poolt välja valitud Head Lasteraamatud ja Head Noorteraamatud 2018. Osavõtt on tasuta, registreerida saab kohtade täitumiseni SIIN.

Kutsume lapsi talvevaheaja linnalaagrisse


26. veebruarist 1. märtsini on 1.–3. klassi õpilastel võimalus osaleda linnalaagris "Kaheksa ühe hoobiga". Lapsed saavad nelja päeva jooksul osa võtta kaheksa Tallinna vanalinnas asuva muuseumi ja keskuse tegevusest. Laagriprojektis osalevad lastekirjanduse keskus, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Loodusmuuseum, NUKU teater ja muuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Tervishoiumuuseum ja Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseum. Loe edasi...

TEATED

Lastekirjanduse keskuses on avatud Kristi Kangilaski isikunäitus


2. märtsini on lastekirjanduse keskuses avatud Kristi Kangilaski isikunäitus. Näitusel saab näha peaasjalikult illustratsioone, mis on küll lasteraamatute jaoks tehtud, kuid pole veel kaante vahele jõudnud. Kristi Kangilaski (1982) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala 2013. aastal. Lisaks illustreerimis- ja kujundustööle tegutseb ta Viljandi kunstikoolis õpetajana. Kangilaski on seni avaldanud kaheksa lasteraamatut ning osalenud mitmetel grupinäitustel nii Eestis kui välismaal. Loe edasi...

Leelo Tungal pälvib riikliku kultuuri elutööpreemia
 

7. veebruaril kinnitas valitsus heaks kultuuripreemiate komisjoni ettepaneku riiklike kultuuripreemiate määramiseks. Preemiasaajate hulka on valitud ka Leelo Tungal. Kultuuri elutööpreemia määratakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning selle väärtus on 64 000 eurot. Elutööpreemiaid antakse igal aastal kolm. Sel aastal toimub nende pidulik üleandmine 24. veebruaril Eesti Teaduste Akadeemis. Loe edasi...

Selgusid 2018. aasta kauneimad lasteraamatud 


6. veebruaril kuulutati välja möödunud aasta kauneimad lasteraamatud. Nendeks on "Väike armastuse lugu", "Mina, Milda ja meister Michel", "Hundi sõbrad", "Kõik on olemas. Lugusid oravast, sipelgast ja teistest loomadest" ning "Mina olen kunstnik", mis pälvis ka lastekirjanduse keskuse eripreemia. Žürii eripreemiad said "Lugu väiksest majast, kes tahtis olla kodu" (pälvis ka kujundusgraafikute liidu eripreemia), "Vihmapilve suur soov" ja "Hommikukontsert Matsalus." Loe edasi...

Kuu raamat

Stefanie Taschinski "Caspar ja Unustuse Meister"


Saksa kirjanik Stefanie Taschinski (1969) on oma kodumaal tuntud eelkõige lugudega väikesest daamist. Kirjastuse Pegasus vahendusel ja Goethe Instituudi toetusel jõudis temalt eesti lasteni aga hoopis põnev fantaasialugu "Caspar ja Unustuse Meister". See on teos, mis tuletab meelde, et oma perekonda ei tohiks kiires elutempos unarusse jätta, vaid sellele tuleks rohkem tähelepanu pöörata ning lähedaste seltsis veedetud aega kõrgemalt hinnata. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel kuul on Sahtli autor lastekirjanik Markus Saksatamm.

Üht-teist mu sahtlisopis muidugi leidub. Hetkel tegelen Saku koduloo uurimisega; aasta lõpupoole ilmub sellekohane raamat, kuhu kaasautorina panuse annan. Plaanin pisut kirjutada ka faleristikast ning heraldikast.

Minu sahtli lahedaim osa koosneb siiski lastelugudest. Koostöös Hillar Metsaga on plaanis lugeja ette tuua ühine uurimus pannkookidest ja nende sööjaist; Kertu Sillastega aga üks isemoodi luulekogu. Jätkuvalt, kuigi ehk vähem kui eelmistel aastatel, võib mu kirjutisi leida lasteajakirjades – neidki pesitseb sahtlis juba jutukogu jagu.

Pooleli on veel raamat Lolast ja tema lohest, millest lõigukesed ilmunud Hea Lapse ning Pere ja Kodu veergudel. Ka nali ja fantaasia sobib rääkimaks... Aga millest, seda loete juba raamatust.

Nii et minu sahtliasukad kipuvad pesast välja, ja kui meie reisime bussi või rongiga, siis lastelood teevad seda raamatukaante vahel. Eks näis, milliseks sõiduplaan kujuneb.

Huvitavat siit ja sealt

 

Käimas on suur sõnade leiutamise võistlus

Täheke ja Hea laps on pakkunud välja 16 igapäevaselt kasutusel olevat võõrkeelset sõna, millele oodatakse toredaid ja teravmeelseid algupäraseid vasteid. Sõnaleide saab saata meiliteel taheke@taheke.ee, Lastejaama lehel või postiga. Võitjad kuulutatakse välja 14. märtsil.
 

Irena Aizeni ja Lena Revenko topeltnäitus Haapsalu lasteraamatukogus

Haapsalu lasteraamatukogu (Wiedemanni 11) kahel korrusel ja keskraamatukogu lugemissaali fuajees (Posti 3) on 28. veebruarini üleval kunstnike Irena Aizeni ja Lena Revenko topeltnäitus "Jänesed, rebased ja teised inimesed". Näituse kuraator on Viive Noor.
 

Köitekunstinäitus "Väike Prints" Trükimuuseumis

3. märtsini on Tartus Trüki- ja Paberimuuseumi galeriis avatud "Väikese printsi" köitenäitus, eksponaatideks köitekunstnike loomingulisusest sündinud erilised köitmislahendused. 24 kunstniku loomingu aluseks on prantsuse kirjaniku Antoine de Saint-Exupéry kultusteos "Väike prints".
 

Regina Lukk-Toompere juubelinäitus Saaremaal

11. märtsini on Saare Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonnas üleval Regina Lukk-Toompere juubelinäitus "Kõik on olemas". Näitusel on väljas valik raamatuillustratsioone aastatest 2012–2018, mis valminud teemanäituste jaoks. 
 

Ilon Wiklandi noore kunstniku preemia laureaadid selgunud

5. veebruaril, Ilon Wiklandi 89. sünnipäeval kuulutati Haapsalus Iloni Imedemaal välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia võitjad. Wiklandi litograafia ja preemia väärtusega 500 eurot pälvisid Annleen Leesma Märjamaalt ja Saara Väli Orissaarest. 
 

"Ernesto küülikud" Tartus

3. märtsil esietendub Tartus Saksa Kultuuri Instituudis teatri Must Kast lavastus "Ernesto küülikud". Kaija M Kalveti lavastuse aluseks on Piret Raua samanimeline jutustus. Osades Agur Seim, Jaanika Tammaru, Karl Edgar Tammi ja Siim Angerpikk.  
 

"Oliver Twist" Endla teatris

9. märtsil esietendub Endla teatri suures saalis "Oliver Twist", mis loodud Charles Dickensi samanimelise romaani põhjal. Muusikali lavastaja on Peep Maasik, osades Paul Samuel Vihmar, Hans-Martti Mägar, Jüri Vlassov, Silver Kaljula ja paljud teised.  
Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.