NOVEMBER 2019

Hea lugeja!


Sügis on lastekirjanduse maailmas olnud auhinnarohke, et tunnustada tegusaid kirjanikke, illustraatoreid, tõlkijaid ja lugejaid. Uudistajast saad muuhulgas teada, kes on Paabeli Torni tõlkeauhinna ja Astrid Lindgreni mälestusauhinna nominendid, kes võitsid ettelugemise võistluse ning kes pälvis Balti Assamblee kirjandusauhinna.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

UUDISED

Kuulutati välja Astrid Lindgreni mälestusauhinna nominendid


17. oktoobril kuulutati Frankfurdi raamatumessil välja Astrid Lindgreni mälestusauhinna nominendid. Rahvusvahelisele laste- ja noortekirjanduse auhinnale esitati 237 kandidaati 68 riigist. Eesti kandidaadid valisid välja Eesti Kirjanike Liit ja IBBY Eesti osakond. Nomineeriti lastekirjanik Leelo Tungal ja illustraatorid Urmas Viik ning Ulla Saar. Preemia laureaat kuulutatakse välja 31. märtsil 2020. Loe edasi...

Balti Assamblee kirjandusauhinna sai Leelo Tungal


28. novembril antakse Riias üle Balti Assamblee kirjandusauhind, mille pälvis Leelo Tungal triloogia "Seltsimees laps" eest. Balti Assamblee annab kirjandusauhindu välja alates 1994. aastast. See määratakse eesti, läti või leedu keeles kirjutatud silmapaistva kirjandusteose eest. Auhinna eesmärk on tugevdada Balti riikide koostööd ning virgutada inimeste huvi Balti naabrite kultuuriväärtuste vastu. Loe edasi...

Julia Bolšakova näitus lastekirjanduse keskuses


Septembris lastekirjanduse keskuse trepigaleriid kaunistanud kunstnik naaseb novembris majja suure isikunäitusega. Moskvast pärit Julia Bolšakova dünaamilisi ja põnevaid linnavaateid saab illustratsioonigaleriis nautida 27. novembrini. Peamiselt tuši ja akvarelli abil tehtud visandid kujutavad kunstniku reisidel nähtud arhitektuuri, interjööre ja muid põnevaid detaile.  Loe edasi...

Selgusid Paabeli Torni tõlkeauhinna nominendid


14. novembril annab IBBY Eesti osakond üle Paabeli Torni tõlkeauhinna. Selle eesmärgiks on tõsta esile head tõlgitud lastekirjandust ning tunnustada tõlkijate ja kirjastuste tööd. Nominentide hulka valiti kolm pildi- ja viis juturaamatut. Žürii moodustasid Viive Noor IBBY Eestist, Anu Kehman lastekirjanduse keskusest, kirjanikud Anti Saar ja Jaanus Vaiksoo ning tõlkija Ülle Kiivet. Nominentidega tutvusmiseks loe edasi...

Ettelugemise võistluse võitjad

 
19. oktoobril toimus lastekirjanduse keskuses ettelugemise päeva puhul traditsiooniline 4. klasside ettelugemise võistlus. Et käimas on eesti keele aasta, kandis võistlus pealkirja "Heal meelel, ilusal keelel" ning osalejad lugesid ette ilusas eesti keeles kirjutatud lugusid. I koha võitis Saskia Hannus Tallinnast, II koha Janelle-Marleen Taru Võrumaalt ja III koha sain Renate Kastehein Hiiumaalt. Loe edasi...

TULEVASED SÜNDMUSED

Lasteaedade õpetajate teabepäev

 
13. novembril kell 13.00.–15.00 toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuses teabepäev "Uut lasteraamatutest", mis on mõeldud Tallinna lasteaedade õpetajatele. Uutest lasteraamatutest kõneleb lastekirjanduse keskuse lugejateeninduse juhataja Anne Kõrge ning tutvustatakse laste lugemisprogrammi "Lugemisisu". Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. Loe edasi...

Nikky Smedley töötoad lastekirjanduse keskuses

 
Lastekirjanduse keskuses toimuvad 25. ja 26. novembril briti muinasjutuvestja Nikky Smedley töötoad. Raamatukogude ja muuseumide haridustöötajad õpivad töötubades, kuidas kasutada oma töös lugude jutustamist. Töötube viib läbi Creativity Lab koostöös Briti Nõukogu, Eesti Muuseumiühingu ja Eesti Raamatukoguhoidjate Ühinguga. Loe edasi...

SEITSME MAA JA MERE TAGA

Piret Raud South Ken Kids festivalil


Piret Raud tutvustab novembris Londonis toimuval South Ken Kids festivalil oma esimest ingliskeelset lasteraamatut "The Ear“. Raamatu andis sel kevadel välja kirjastus Thames & Hudson. Raud viib 18.–24. novembril toimuval festivalil läbi töötube lastele ning osaleb ühes teiste illustraatoritega live-joonistamise improvisatsioonil, mida saadavad rokk-kitarrist Miguel Montalbani muusika. Loe edasi...

Kuu raamat

Jaanus Vaiksoo "King nr 39"

Jaanus Vaiksoo on teinud seda, mida juba ammu on meie lastekirjanduses oodatud. Ta on avaldanud põneva ja humoorika, kuid siiski sisuka ja mõtlemisainet pakkuva teose, mis seab keskmesse parimas eas mehehakatised. On ju viimastel aastatel vaeslapse osas olnud need lugejad, kelle lapsepõlv hakkab läbi saama, kuid kelle üle teismelisetungid veel päris võimust võtnud pole. Arusaadav ka, kuna kirjanikule pole just kerge ülesanne elada tõetruult sisse sellesse eluperioodi, eriti kui omaenda noorus on olnud hoopis teistsugustes tingimustes.

Vaiksoo näitab, et ühise aluse/pinna loomine on siiski võimalik, sest küllap on nii mõndagi olemuslikku jäänud ka samaks. Nagu näiteks küsimus, kuidas saada hakkama muutustega, mis sind harjumuspärasest välja tõmbavad ja uut teed otsima sunnivad, on ilmselt põlvkondade ülene. Õnneks pole Vaiksoo ninast verd välja pingutanud, et popp ja noortepärane olla. Igasugu pettuse ja teeskluse tunneksid noored ilmeksimatult ära ja põgeneksid enne, kui esimesest peatükist kaugemale jõuavad. Loe edasi...

Sahtel

"Sahtel" on rubriik, kus saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral on Sahtli autoriks lastekirjanik Kairi Look.

Ah et mis mul sahtlis on? Mitte mis, vaid kes, ja mitte üks, vaid terve jõuk! 

Esimest korda puutusin nendega kokku jaanuaris, kui öö katva varju all kostis sahtlist kahtlast nahinat. Hiilisin ligi ja tõmbasin sahtli lahti. Tühjus! Mitte midagi polnud sees. Nurgas vedeles ainult poolik iirisepakk. Johhaidii? Kes siis nahistas?!

Ma ei andnud alla. Istusin toanurka ja asusin valvama. Ei läinud kaua, kui sahtlis läks jälle andmiseks. Seekord olin ma kiirem, rabasin sahtlinupust ja KABUUM! Seal nad olidki 
nahistajad! Teravate varbaküüntega ja kõik hambaaugud minu iiriseid täis. 

Noh, patsaanid, kes oleme?! küsisin ma. Köhige välja, nii tõde kui mu kommid! Patsaanid panid aga maskid ette ja lihtsalt haihtusid õhku. Maha jäid ainult õlised bandiidijäljed. Need ei tulnud isegi Cif'iga maha! Kas te kujutate sellist asja üldse ette? Täpselt nii: JACKPOT! Inspiratsioon!

Juba samal ööl hakkasin kirjutama. Raamat ilmub õige pea, nimeks "Piia Präänik ja bandiidid". Rohkem ei tahaks rääkida, muidu pole teil põnev. Ainus, mis ma ütlen: hoidke oma iiristel silm peal, bandiidid on liikvel! Ja veel: te kukute küljeli maha, kui Ulla Saare vingeid pilte näete! Katsuge mitte konte murda!

PS. Sahtli taga, salakapis, on mul üks salajane salakoht veel. Seal ootavad:
1) mõned häbitud lood täiskasvanutele (teemad: salastatud),
2) mõned häbitud lood lastele (teemad: mitte nii salastatud: kassid, rebased, iirised, koid, Texase limakoll, K. E. Taukar, Piia Präänik).

Ja siis on seal veel üks lugu õpetajatele... hmm, on nad laste või täiskasvanute liigist? Kes teab, andke hagu ja kirjutage mulle! (Niisama võib ka.) Olge vinged!

 

Huvitavat siit ja sealt

 


Tallinna keskraamatukogu kingib 4442 lapsele raamatu

Tallinna 1. klassi õpilased saavad kingiks Kadri Hinrikuse raamatu "Tohuvabohu". Kingitus aitab lastel leida tee raamatukokku. 
 

Piret Raud estleb uut romaani

Lastekirjaniku ja illustraatorina tuntud Piret Raud esitleb 14. novembril Viru keskuse Rahva Raamatus oma teist täiskasvanute romaani "Verihurmade aed".
 

Dóra Keresztes'i näitus Tartus

19. novembril kell 16.30 avatakse Tartu linnaraamatukogus Ungari lasteraamatute illustraatori ja maalikunstniku Dóra Keresztesi näitus "Nõialaulud".
 

Viljandi laste- ja noorteteatry Reky lavastus

26. novembril esietendub Viljandis Sakala Keskuses eesti muinasjuttude ainetel valminud lavastus "Hunt Kriimsilma talvetembud”. Lavastus rändab novembris ja detsembris mööda Eestit. 
 

Algas lugemisprogramm "Loeme ennast loomaaeda"

Tallinna Keskraamatukogu ja Tallinna loomaia lugemisprogramm "Loeme ennast loomaaeda“ on mõeldud Tallinna koolide 1.–9. klassidele ja see kestab 30. aprillini 2020.
 

Noorte- ja lastefilmide festival Just Film 

15. novembrist 1. detsembrini toimuva festivali kavast leiab ka toredatel kirjandusteostel või muinasjuttudel põhinevaid filme: "Naksitrallid", "Tormipoiss" jt. 
 

Ignasi Blanchi iskunäitus Tapa valla raamatukogus

4. kuni 29. novembrini on Tapa Vallaraamatukogus avatud katalaani tippillustraator Ignasi Blanchi isikunäitus


Made Balbati illustratsioonide näitus 

27. detsembrini on Sindi raamatukogus avatud Made Balbati illustratsiooninäitus.
 

Võro keele nädalal esitleti eksitussõnastikku

4.–10. novembrini tähistati Võru keele nädalat ning esitleti koolinoortele suunatud "Võru-Eesti eksitussõnastikku", mis abistab keele õppimisel. 
 

 

Eesti Lastekirjanduse Keskus, Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse Uudistajat saada, klikake palun siia.