Hea lugeja!
Siin on meie veebruarikuu uudiskiri. Toome teieni värskemad uudised lastekirjanduse vallast, avatud illustratsiooninäitustest, tulevastest olulisematest sündmustest, välismaal toimuvatest raamatumessidest ja palju muud. Meie Uudistajast leiate nagu ikka ka mitu toredat raamatusoovitust lastekirjanduse uurijalt Jaanika Palmilt.
Head lugemist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus
|
|
Lastekirjanduse aastapreemia nominendid on selgunud
Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade nominendid on selgunud. Lastekirjanduse valdkonnast nomineeriti preemiale Maarja Kangro „Ulguv rula“ (Nähtamatu Ahv), Kadri Kiho „Endel ja Kati“ (Päike ja Pilv), Tiina Laanemi „Katariina kaaperdab kooli“ (Pegasus), Anti Saare „Õudne lugu“ (Kolm Elu), Liis Seina „Mona isepäine isa“ (Pegasus), Juhan Voolaiu „Kommikoletis“ (Kuuloom). Lastekirjanduse žürii koosseisu kuulusid Kätlin Vainola (esimees), Anne Kõrge ja Helin Puksand. Loe edasi...
|
|
Selgunud on 2022. aasta kauneimad lasteraamatud
10. veebruaril kuulutati Kirjanike Maja musta laega saalis välja 2022. aasta kauneimad lasteraamatud, milleks osutusid „Rongisõit“ (ill. Regina Lukk-Toompere, sai ka Eesti Lastekirjanduse Keskuse eripreemia), „Kuldse sõnnikumardika saladus“ (ill. Sirly Oder), „Pisike puu“ (ill. Anu Kalm), „Emil, Sass ja kivimutukad“ (ill. Tiiu Kitsik) ja „Kullakallis kass“ (ill. Catherine Zarip). Viie kauneima lasteraamatu konkursi žürii eripreemia pälvis „Sohvi tähed“ (ill. Marju Tammik), žürii eripreemia uuele tulijale sai „Kes seal on?“ (ill. Pamela Samel) ja Eesti Kujundusgraafikute Liidu eripreemia läks raamatule „Hea tunne“ (ill. Kristi Kangilaski). Loe edasi...
|
|
Keskuses avati kaks uut illustratsiooninäitust
Alates 31. jaanuarist kuni 23. veebruarini on lastekirjanduse keskuses avatud Eesti raamatukunstnike loomingut tutvustav näitus „Värsked raamatupildid“ ja illustraator Ulla Saare isikunäitus „Töttermann ja teised“. Eesti illustraatorite näitusel saab näha Katrin Ehrlichi, Kadri Ilvese, Tuulike Kivestu Rotella, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Viive Noore, Kertu Sillaste ja Catherine Zaripi viimaste aastate töid. Trepigaleriis on võimalik uudistada aga Ulla Saare isikunäitust. Näituseid saab külastada keskuse lahtiolekuaegadel E-R 10-18 ja L 11-16. Neljapäeval, 23. veebruaril on näitused avatud kuni kella 15ni.
|
|
Tähistasime eesti kirjanduse kooslugemise päeva
30. jaanuaril tähistasime eesti kirjanduse pidupäeva ja koos Tuglase Seltsiga kutsusime kõiki osalema kooslugemise päeval, et nautida head lastekirjandust. Sel korral võtsime kätte Andrus Kivirähki raamatu „Sirli, Siim ja saladused“, et lugeda sealt 25. peatükki. Meie Facebooki sündmuse kaudu osalesid ühisel raamatulugemisel nii lasteaiad, koolid, raamatukogud kui ka pered nii Eestist kui välismaalt. Leidsime teemaviite #loemekoos2023 kaudu palju vahvaid postitusi joonistuste, fotode ja meeleolukate muljete näol. Täname kõiki osalejaid ja järgmise korrani! Kooslugemise päevast loe edasi siit.
|
|
Eesti illustraatorid valiti Bologna lasteraamatumessi illustratsiooninäituse finaali
Bologna rahvusvahelise lasteraamatumessi 57. illustratsiooninäituse konkursi finaali valiti kolme Eesti illustraatori, Pamela Sameli, Gertrud Obergi ja Ulla Saare tööd. Kokku esitati konkursile 4345 kunstniku tööd 91 riigist või piirkonnast üle kogu maailma. Žürii valis konkursi lõppvooru 315 finalisti, kellest kolm olid eesti illustraatorid.
Loe edasi...
|
|
Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia pälvis Kirke Kirt
Haapsalus Iloni Imedemaal avati 5. veebruaril Ilon Wiklandi 93. sünnipäeva puhul tänavuse Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursitööde näitus, mis on avatud 26. märtsini. Wiklandi noore kunstniku preemia laureaat on sel aastal 17-aastane Kirke Kirt Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Eripreemiad anti välja kolmele noorele – Lenna Koha Võru Kunstikoolist, Annabel Kukk Viljandi Kunstikoolist ja Rahe Mikk Kose Huvikoolist. Üheksandat korda peetud konkursile laekus 41 teost. Osalejatel tuli esitada üks töö vabalt valitud teemal ja vähemalt kaks illustratsiooni eesti rahvajutule „Luhast leitud naine“.
Loe edasi...
|
|
Keskus ootab jätkuvalt lapsi huviringidesse
Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuvad mitmed vahvad loomingulised huviringid, kuhu ootame jätkuvalt lapsi! Pakume 1.-6. klassi õpilastele põnevaid tegevusi, mis keskenduvad illustratsiooni- ja koomiksikunstile ning loovkirjutamisele. Kogenud ringijuhendajad on oma ala professionaalid, kelle asjatundliku pilgu all arenevad laste eneseväljendusoskus, loovus ja mõtlemine. Huviringe juhendavad lastekirjanikud Kätlin Vainola ja Liis Sein, illustraator Kertu Sillaste ning Eesti koomiksikunstnikud Kristel Maamägi, Liisa Kruusmägi ja Elina Sildre. Loe lisa...
|
|
Lastekirjanduse aastakoosolek
Kolmapäeval, 1. märtsil 2023 kell 14–17 toimub lastekirjanduse keskuses lastekirjanduse aastakoosolek, kus antakse ülevaade möödunud aastal välja antud laste- ja noorteraamatutest. Ettekannetega esinevad Jaanika Palm, Krista Kumberg, Anneliis Lepp ja Helena Kostenok. Samuti kuulutatakse välja lastekirjanduse asjatundjate poolt välja valitud head laste- ja noorteraamatud 2022. Osalemiseks on vajalik end eelnevalt registreerida, kohtade arv piiratud. Koosoleku otseülekannet saab vaadata keskuse Facebookist. Loe edasi...
|
|
Perehommikud veebruari lõpus ja märtsi alguses
18. veebruaril kell 12-13.30 toimub lastekirjanduse keskuse pööningul perehommik illustraator Kertu Sillastega. Kertu on ainuke eesti autor, kes loob sõnatuid raamatuid. Kuidas siis ikka raamatut lugeda, kui selles ühtegi sõna pole? Perehommikul saad teada! Kertu tutvustab oma kahte sõnatut raamatut – „Appi!“ ja „Ma ei karda“. Kindlasti tehakse koos kunsti ka! Üritusel osalemise perepilet on 5 eurot. NB! 25. veebruaril perehommikut ei toimu, kuna keskus on suletud. Uue kuu esimesel laupäeval, 4. märtsil tuleb perehommikule lastega kohtuma kirjanik Anti Saar ja 11. märtsil toimub perehommik Ilmar Tomuskiga.
Loe edasi...
|
|
Vilniuse raamatumess
23. veebruarist kuni 26. veebruarini toimub Leedus Vilniuses raamatumess, kus tutvustatakse ka uuemat Eesti (laste)kirjandust. Messil esinevad Eestist lastekirjanik Triinu Laan ning illustraator Marja-Liisa Plats, Eesti Lastekirjanduse Keskusest osaleb Balti kauneimate raamatute žüriis Ulla Saar. Loe lisa...
|
|
Kairi Look esineb Itaalias Eesti kooli lastele
5. märtsil esineb kirjanik ja tõlkija Kairi Look lastele Itaalias Milaano Eesti Koolis, kus ta räägib oma raamatutest ja tutvustab neile oma raamatutegelease Piia Prääniku tegemisi.
|
|
Bologna lasteraamatute mess ja illustratsiooninäitus
6.-9. märtsini toimub Itaalias Bolognas 60. Bologna lasteraamatute mess ja 57. illustratsiooninäitus. Messil esindab Eestit lastekirjanduse keskus ja kirjastuste liit.
Loe lisa...
|
|
Anu Kalmu joonistused raamatule „Pisike puu“
Kuni 26. veebruarini saab Tampere Maja galeriis (Jaani 4, Tartu, avatud iga päev kl 8-18) näha näitust Anu Kalmu illustratsioonidest raamatule „Pisike puu“. Ülle Väljataga ja Jaanika Palmi koostatud raamat „Pisike puu“ alapealkirjaga „Lapsepõlve lood ja laulud“ on justnagu väike eesti lastekirjanduse lühikokkuvõte – seal on tekste rahvalauludest ja Ernst Ennost Andrus Kivirähki ja Piret Rauani. Raamatu andis välja Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös Kultuuriministeeriumiga ja see kingitakse kõigile
vastsündinud Eesti lastele. Loe edasi...
|
|
Veebruar 2023. Anti Saar „Õudne lugu: hoiatuseks lastele ja vanematele“
Anti Saare loomingu innukamad austajad mäletavad kindlasti tema „Juturaamatus“ (2016) leidunud lugu vendadest Eskost ja Askost, keda vanemad utsituste ja keelituste abil kõiges kõige paremad olema sundisid. Aasta lõpus ilmunud raamatus „Õudne lugu“ töötleb Saar selle süžee lastele mõeldud värssjutuks.
Õudse loo keskmesse on Saar asetanud neljaliikmelise perekonna, kuhu lisaks emale ja isale kuuluvad ka nende kaksikutest pojad Tiit ja Teet. Juba poiste sündides olid vanematel lastega suured plaanid – kogu hingest soovisid nad, et poistest kasvaksid suurepärased inimesed, vahet pole, olgu nad siis kas ministrid, superstaarid, tšempionid või ärihaid. Et poisid oleks kõigist kõige tublimad, parimatest parimad. Nii nõuti ja keelati, pahandati ja keelitati, koolitati ja huviringitati – kõik ikka selleks, et lapsepõlvest ei saaks tühipaljas ajaraisk. Vaatamata sellele, et Tiit ja Teet said ühesuguse kasvatuse, ootas neid aga ees täiesti erinev elutee. Loe lisa...
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
|
|
„Sahtel“ on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid kirjanik ja tõlkija Kairi Look.
Alustuseks ülestunnistus: mul pole sahtlit! Selle asemel on mul arvutis fail nimega KOMPOST. Sinna kühveldan ma kõik pähe torganud mõtted ja käin neid regulaarselt vaatamas. Vahel hakkab kompostis idanema mõni hea idee, aga sagedamini leian ma sealt krüptilisi lauseid, mille päritolu on hämar. Näiteks detsembris on komposti lisatud „jaaguar veebruar märts“ ja hiljuti „porsche tont tallab gaasi“. Juunist pärineb salapärane sõnum „tuvid veerevad mäest alla räägi KOHE ullaga“. Wot?! Aga okei, see kõik oli seletatav, kuni leidsin kompostist sõnumi „vanaema on surnud sööme kõik ta tabletid ära“! Kes selle sinna pani? Mina igatahes mitte!
Vahel idanevad hunnikus õnneks ka raamatud. Näiteks kevadel ilmub juturaamat, mis on raudselt komposti peal kasvanud, sest selles tegutseb ebaproportsionaalselt palju elukaid, sitikaid ja kakke (aga mitte ainult). Umbrohust olen välja rohinud ka ühe ilusa ja kurva loo, mis vajab veel väetamist.
Kompostis toimetab ka sümpaatseid välismaalasi, näiteks poisike Leo, kes on end kogemata ära kaotanud. Leo mõtlesid välja belglased Stefan Boonen ja Melvin, panid ta koomiksisse ja mina tõlgin seda nüüd eesti keelde. Samuti ronib seal puude otsas üks hollandi daam, kes oli eelmises elus kass. Selle prouaga on lähedalt tuttav Annie M.G. Schmidt, kes ei hinnanud eriti daame, aga oli see-eest suur kassisõber (ehk ka eelmises elus kass? Kindla peale ei tea kunagi!). Tõlketööde seas on ka mõned hollandikeelsed novellid suurtele.
Mis veel? Hunniku taga pimedas nurgas mullitab salajane vedelik täiskasvanutele. Aeg-ajalt tõmban korgi pealt, torkan sõrme sisse, nuusutan ja uurin konsistentsi. Las kogub veel kraade.
Ja siis muidugi präänik, mis läks ammu veerema ja elab juba mõnda aega oma elu. Temast kuulete tulevikus. Seniks lugege raamatuid ja päevi, sest kaua enam ei lähe – varsti sulab lumi ära ja siis tuleb teadagi mis. Hurraa! Pung on lahe!
(Foto autor: Dmitri Kotjuh)
|
|
„Varasalve“ rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Veebruarikuu uudiskirjas tutvustame teile Paul-Eerik Rummo raamatut „Lugemik, lugemiki“ aastast 1974.
Üha kõrgemalt üle taeva käiv päike toob kaasa ülemeelikumad tujud. Kui muu möllamine ära väsitab, aga lustakus kuidagi järele anda ei taha, on tore pöörduda just mõne vahva raamatu poole. Neil, kes kasvanud möödunud sajandi 70.-80. aastatel, meenub ühena esimestest kindlasti Rummo lugemiki. Selle vahva oranž kaas on kui kevadesse astumiseks hädavajalik vitamiin, harv ja eriline nagu omaaegne apelsin.
Luuletaja kutsub raamatu kätte võtnu kohe endaga kaasa. Ta alustab kogumikku sugestiivse manamisega (tidiridi PAH, tidiridi PAH, tidiridi PAH), mis viib nii autori enese kui ka lugeja tema käekõrval oma meeltes justkui pahupidi. See on kui reaalsusest tõukuv, kuid siiski sellest äratuntavalt erinev põnev mäng.
Kannideks pole siin aga mitte nukud ja autod, vaid tähed ja silbid, nendest moodustuvad sõnad ja laused. Eriliselt suurde rolli tõusevad tekstiloomes kordused, parallelism ja sellest tulenev rütmistatus, mis tekstile uusi radu rajab ja värskeid tähendusi loob. Ohtralt rõõmu pakub nii poeedile endale kui lugejalegi reeglipärasuste eiramine, olgu selleks siis sõnade käänamine (riiul/ riiulu, lamp/ lambu, lugemik/ lugemiki), kõnekeelse kuju kasutamine kirjakeelse asemel (toonud/ toond; söönud/ söönd) vmt. Kogu selline pahupidistus aga aktiveerib lugeja enda fantaasia, nii et paratamatult leiab teksti vastuvõtja endki sõnadega mängimast, neile silpe lisamast, teistmoodi käänamast, rütmi sobitamast.
Omas ajas vägagi eriilmelise kujunduse on Rummo tekstidele teinud Jaan Klõšeiko. See justkui ilmutamisel nässuläinud fotosid meenutav pildimaterjal sobib oma teatava võõritava efekti tõttu selle värsikooslusega suurepäraselt. Kuigi samu luuletusi on ka uuesti välja antud („Vigurilood“, 2006; „Tihane tõstab tiibu“, 2017), pole need esmatrükiga harjunuile armsaks saanud. Mis parata, kui tekst ja kujundus on ideaalilähedase ikonotekstilise terviklikkuse saavutanud, nii et osisteks seda lahutada ei õnnestugi.
Niisiis tõmbangi taas kardinad akna ette, panen põrandalambu põlema, ise poen tugitoolu ja hakkan seda päris kapsaks loetud lugemikki uurima… Vana kallis lugemik, armas lugemikikene!
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
|
|
Raamatusoovitused
Eesti lastekirjanduseuurija Jaanika Palm soovitab Postimehe raamatuportaalis 7 raamatut pikakõrvalistest, millega jäneseaastat tähistada.
Lisaks on temalt ilmunud uus artikkel ERRi kultuuriportaali lugemispäeviku küljel, kus ta tutvustab lasteraamatuid, mis kõnelevad gängsteritest, nõidadest, koletistest ja muust jubedast.
„8 ühe hoobiga“ linnalaager tuleb taas!
Laager on mõeldud 1.-3. klassi õpilastele ja see annab hea võimaluse osa saada põnevatest haridusprogrammidest ja tegevustest, tänu millele on iga päev eri näo ja teoga. Laager toimub 28. veebruarist kuni 3. märtsini ja seda korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Loodusmuuseum, Nukuteatrimuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Eesti Tervisemuuseum, Adamson-Ericu muuseum ja Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone. Loe lisa...
Eno Raua teemaline viktoriin
15. veebruaril saab armastatud lastekirjanik Eno Raua sünnist 95 aastat. Vasta küsimustele ja saa teada, kui hästi tunned tema loomingut. Loe edasi...
Lastemuusikal „Sipsik“ Vanemuises
18. veebruaril esietendub Vanemuise suures majas Eno Raua raamatu ja Edgar Valteri visuaalide põhjal lastemuusikal „Sipsik”. Loe edasi...
Animafilm „Kaka, kevad ja teised“ kinodes
Alates 10. veebruarist saab kinodes üle Eesti vaadata Andrus Kivirähki lasteraamatute järgi valminud animafilmi „Kaka, kevad ja teised“. Loe lisa...
Luuleprõmm: Tallinna eelvoor
2. märtsil kell 13 toimub Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8) Vabariikliku Noorte Luuleprõmmu Tallinna eelvoor. Registreerimine kuni 28. veebruarini 2023. Loe lisa...
|
|
|
|