MAI 2015

Hea lugeja!

Käes on kevadine maikuu, kirjanduspidustuste aeg. Tartus lõppes just Prima Vista, kohe on algamas muinasjutukonverents ja muuseumiöö ning Tallinna festival HeadRead teeb viimaseid ettevalmistusi külaliste vastuvõtuks. Oodata on kõikvõimalikke sündmusi - kohtumisi kirjanike ja kunstnikega, raamatulaatu ja -tuure,  jutuvestmisi ja ettelugemisi. Tulge vaid osa saama!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Festival HeadRead lastekirjanduse keskuses 28.-30. mail

Kirjandusfestivali HeadRead lasteprogramm toimub traditsiooniliselt Eesti Lastekirjanduse Keskuses. Esinejate valik on sel aastal eriti lai – mõeldud on nii mudilastele kui ka mürsikutele. Külalisi on Eestist (Kristi Kangilaski, Kristiina Kass, Andrus Kivirähk, Heiki Ernits, Piret Päär, Kätlin Vainola, Ulla Saar) ja välismaalt (Mats Strandberg ja Sara B. Elfgren,Ulf Stark, Ulf Nilsson, Edward van de Vendel).
Laupäeval, 30. mail kell 12-15 toimub lastekirjanduse keskuse hoovis (Pikk 73) raamatuvahetuslaat „SULLE-MULLE”. Tule laadale lasteraamatutega, mida soovid ära anda. Nendega rõõmustad teisi raamatusõpru ja võid samas leida endale meelepärast lugemist. Laadakülalisi lõbustavad kell 12 kontserdiga Suzuki viiuliõpilased ning kell 14 teadusshowga Kolm Põrsakest.
Kohtumiste kavaga saab tutvuda festivali kodulehel.

Haapsalus toimub muinasjutukonverents

15. mail on kõik huvilised oodatud Haapsalu kultuurikeskusesse muinasjutukonverentsile „Muinasjutuvägi”. Konverents toimub juba neljandat korda ja päeva korraldab Lääne Maakonna Keskraamatukogu koostöös Haapsalu Linnavalitsusega. Sel korral kannab päev alateemat „Vii mind vikerkaare pääle”. Tegemist on värsireaga Ernst Enno luuletusest „Juss päikesele”. Haapsalus elanud poeedil saabub tänavu juunis 140. sünniaastapäev. Tema lastele ja täiskasvanutele kirjutatud luuletused jutustavad nii otseses kui ka kaudses tähenduses muinasjutte. Kirjaniku poeetiline vaade maailma asjadele toob lugeja argiste mõtete juurest selleni, mis elus oluline on. Konverentsil kõnelevad Pille Kippar, Piret Päär, Jaanika Palm, Janika Kronberg, Krista Kumberg, Mathura, Juhani Püttsepp, Risto Järv ja liivakunstnik Madli Luuk. Loe edasi...

Läti lastekirjanduse seminar

26. mail räägime Läti lastekirjandusest

26. mail kell 13.00-16.00 toimub lastekirjanduse keskuses seminar Läti lastekirjandusest. Eesti lasteraamatuid antakse Lätis välja igal aastal, läti lapsed armastavad neid ja need pälvivad olulisi Läti lastekirjanduse auhindu (Aidi Vallik, Andrus Kivirähk, Piret Raud). Meie siin Eestis ei tea aga Läti lastekirjandusest suurt midagi. Nii otsustasimegi külla kutsuda Läti lastekirjanduse tundjad, et teada saada, mida huvitavat seal toimub. Külla tulevad Läti lastekirjanik Inese Zandere ning noor kunstnik Rūta Briede. Kirjastustegevuse tagamaid avavad Kristīne Dzene ja Alīse Nīgale kirjastusest Liels un mazs. Loe edasi...

Eesti Lugemisühing kutsub seminarile

15. juunil toimub Tallinnas Kadrioru Saksa Gümnaasiumis Eesti Lugemisühingu seminar „Lugemisprojektide sünnipäevapidu”.
See on nelja ühingu projekti tegutsemisaastate tähistamine: projekt „Lugeda on mõnus” tähistab 15. tegevusaastat, „Lugemispesa” ja „Lugemismängud” 10. tegevusaastat ja „Väikesed kodu-uurijad” 5. tegevusaastat. Seminarile on oodatud ühingu projektidega seotud inimesed, ühingu liikmed ja ka kõik teised huvilised.
Päeva raames saadakse nii teoreetilisi kui ka praktilisi teadmisi: tutvustatakse lugemise juhtimist käsitlevaid uurimistöid, sõna saavad projektijuhid. Väärt kogemusi ja leidlikke võimalusi laste raamatuhuvi tõstmiseks jagatakse neljas töötoas. Seminari päevakavaga saab tutvuda ja osalemiseks registreeruda Eesti Lugemisühingu kodulehel.

Tartu lastekirjanduse auhinna esimeseks laureaadiks sai Kairi Look

Raamatu ja roosi päeval, 23. aprillil kuulutati Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodus välja Tartu lastekirjanduse auhinna (Lapsepõlve auhind) esimene laureaat. Auhinna võitis Kairi Look raamatuga “Peeter, sõpradele Peetrike”, mille andis välja kirjastus Tänapäev. Auhinnale kandideerisid 2014. aastal ilmunud laste- ja noorsooraamatute autorid.
Žürii tõi esile, et lapsepõlve auhinna võiduteos on lõbus ja  krutskilik lugu, mis puhub elu sisse paarile pealtnäha tavalisele lasteaiapäevale. Raamatus tegutsevad nii ühiskonnas kui ka lastekirjanduses harvemini ette juhtuvad tegelased nagu üksikisa ja meessoost lasteaiakasvataja, kuid see mõjub loomulikult. Raamatus on piisavalt põnevust, ettearvamatust ja  ruumi edasi mõelda, mis kõik veel juhtuda võib.
Lapsepõlve auhinda rahastas Tartu linn, auhinna väljaandmist korraldas Tartu Linnaraamatukogu koos Mänguasjamuuseumiga. Loe edasi...

Algas registreerumine suvevaheaja laagrisse „Kaheksa ühe hoobiga”

Suvevaheaja lastelaager „Kaheksa ühe hoobiga” ootab osalejaid

8.–11. juunil on 1.–3. klassi õpilastel võimalus osaleda laagris „Kaheksa ühe hoobiga”. Lapsed saavad nelja päeva jooksul tegutseda kaheksas Tallinna vanalinnas asuvas muuseumis ja keskuses. Põnevas laagriprojektis osalevad Ajaloomuuseum, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Loodusmuuseum, NUKU teater ja muuseum, Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Tervishoiumuuseum ja Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseum. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Mai 2015. Edward van de Vendel „Koer nimega Sam”

Edward van de Vendel
„Koer nimega Sam”

Realistlikke loomalugusid ei ilmu meil kuigi tihti. Samuti pole meie lasteni jõudnud just ülemäära Hollandi lastekirjandust. Kui klassiku Annie M. G Schmidti Viplala lood ning Jipi ja Jannekese seiklused välja arvata, saame hollandi nüüdislastekirjandusest aimu vaid Hilde Vandermeereni raamatust „Operatsioon „Bernie välja!””. Hiljuti ilmunud Edward van de Vendeli jutustus „Koer nimega Sam” asub valikut mõlemas vallas tõhusalt täiendama. Raamat põhineb tõestisündinud lool. Tagakaaneinfo kohaselt on sündmustiku aluseks kirjaniku Kanadas venna juures veedetud suvepuhkusel juhtunu. Nimelt ilmus seal tallu lumivalge koer, kes keeldus lahkumast. Võib-olla just seetõttu kirjeldabki kirjanik sündmusi eriti suure kaasaelamisega. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Maikuus paotab oma sahtlit kirjanik Indrek Koff:

Mäletan, et lapsepõlves pidin oma sahtleid  ja mänguasjakappi sageli koristama – näiteks siis, kui kasvataja või õpetaja külla tuli. Võib-olla just sellepärast on mu sahtlid nüüd sassis ja segi nagu Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul.

See sahtel, mis asub minu peas ja kust vahel kargab välja mõtteid, millest võib saada raamat, jutt või luuletus, on praegu täis paksu udu. Üks tegelane, kes vahel udu seest kõrvaotsa kikitab, on väike Paul, kes ootab sõbralt kirja. Temast tahame koos Catherine Zaripiga teha raamatu ja ükskord see raamat ka tuleb!

Kusagil selle paksu udulaama sügavamates kihtides rähkleb üks suur õde koos oma väikese vennaga. Nad tahaksid pääseda niisugusesse pildiraamatusse, mille loovad algusest peale koos kirjanik ja kunstnik. Kui nad pisut selgema kuju võtavad, siis ma juba tean, kes on see kunstnik, kellele tahaksin neist rääkida. Loodan väga, et nad küpsevad ruttu.

Sealsamas kõrval elavad tegelased näidendist „Laste hotell”, mille kunagi koos abikaasa Evaga kirjutasime. Nemad on juba päris rahutuks muutunud ja nõuavad üha tungivamalt, et ma nad juturaamatusse kirjutaksin. Kui ma ei jaksa enam puigelda ja vabandusi välja mõelda, siis tuleb nende nõudmisele järele anda.

Udu sees on peale kõigi nende tegelaste ja niisama udu veel ühte, teist ja kolmandat, aga see on juba nii segane lugu, et ma ei saa ise ka aru, mis seal õieti on. Tuleb kannatlik olla ja ära oodata, kuni keegi sealt jälle nina välja pistab ja paberile tahab trügida. Ootamine on raske, aga põnev töö!

---

Huvitavat siit ja sealt 

Lastekirjanduse keskus ootab muuseumiööl külla
16. mail näitavad tähed teed muuseumidesse üle Eesti. Lastekirjanduse keskus on sel laupäeval avatud kell 11-23. Haruldusi kaitsvatesse hoidlatesse on võimalik pääseda kell 18, 19 ja 20 algavate ekskursioonidega. Kuna ekskursioonigruppide suurus on piiratud, siis palume eelnevalt registreeruda telefonil 617 7236. Kell 18 avatakse keskuses kaks Nukitsa rahapajarada (ürgne ja QR-koodi rada), mis läbi otsimismängu juhatavad osalejaid välisuksest kuni pööninguni ning annavad teadmisi kirjanike, illustraatorite ja lasteraamatute kohta. Loe edasi...

Lastekirjanikud tuuritasid Võrus ja Valgas
Eesti Lastekirjanduse Keskus korraldab juba kolmandat aastat lastekirjanike tuuri Tuleme külla!”, mis toob kirjanikke kohtuma oma lugejatega Eestimaa eri nurkadesse. Tänavusel kevadtuuril, 28. aprillil kohtusid Võru ja Valga maakonna noorte lugejatega Kadri Hinrikus, Indrek Koff, Piret Raud ja Kätlin Vainola. Tuuri korraldamist toetas Eesti Kultuurkapital.

Jüri Mildebergi näitused Tallinnas ja Viljandis
Lastekirjanduse keskuse illustratsioonigaleriis on kuni 5. juunini avatud näitus „Mildeberg. Mildeberg”, kus nimekad lasteraamatuillustraatorid Jüri ja Piret Mildeberg tutvustavad end veidi tavatust küljest. Näitusel eksponeeritakse juubilari Jüri Mildebergi loodud kolmemõõtmelisi kunstiteoseid-objekte, mille üheks elemendiks on tinalaokastid. Neis isikupärastes töödes demonstreerib kunstnik vaatajaile oma leidlikkust, mängulisust ja pidurdamatut loomisrõõmu. Talle sekundeerib Piret Mildeberg fotodega abikaasa loodud objektidest.
Viljandis Kondase Keskuses on Jüri Mildebergi juubelinäitus avatud kuni 1. juunini ja see kannab nime Panoptikum. Mildebergi kabinet”.Veel üks isikunäitus – „Panoptikum III" – avatakse 12. mail Haus Galeriis Tallinnas.

Lastekirjanduse keskuses saab näha ungarlaste graafikanäitust
6. mail avati lastekirjanduse keskuse Trepigaleriis ungari kunstnike Dóra Popella ja Tamás Kondori graafikanäitus. Dóra Popella on vabakutseline illustraator ja meediadisainer, keda on tõeliselt huvitanud just graafika ja videoinstallatsioonid. Tamás Kondor on viimastel aastatel tegutsenud tarbegraafika, eelkõige arvutigraafika alal, kuid loonud selle kõrval ka koomikseid ja animafilme. Ta peab oluliseks traditsioonilisi graafikatehnikaid, eriti joonistamist kui autentset väljendusviisi. Näitus jääb avatuks 5. juunini.

Lugemissoovitusi blogist „Raamatulaegas”
Oma lugemisrõõmu jagamiseks on kaks noort raamatukoguhoidjat tudengipõlvest saati pidanud blogi „Raamatulaegas, milles peamise tähelepanu all on just laste- ja noorteraamatud. Blogist on hea avastada lugemissoovitusi ka erinevate märksõnade järgi nagu „elust enesest, „fantaasia, „huumor, „noortele, „seiklusterohke jpm.

Lugemissoovitusi videosarjas „Rahvas arvab”
Rahva Raamat on loonud koostöös Tallinna Ülikooliga videosarja „Rahvas arvab“, millele on oma toetuse andnud ka Eesti Lugemisühing. Sarja eesmärk on toetada Eesti kultuuri ning väärtustada lugemist, tutvustades põnevaid raamatuid põnevate persoonide kaudu. Värskeimas videos sirvib Ellen Niidu raamatut „Suur maalritöö Andrei Hvostov.

Viljandimaal Loodi külas luuakse jutumaja
Viljandimaal Loodi külas ürgse oru kaldal ja rikkalike allikate soontel asub väike Väike-Püstmäe talu, millest Piret Päär ja Kadri Roosi on kujundamas omamoodi loomemaja. Jutumajja on hea minna lugusid kuulama, jutustama ja lugema. Ühte tuppa on plaanis luua ka raamatukogu. Hetkel on siseruumides ehitustööd veel poolel teel, küll aga saab istuda lõkke ääres ja matkata jutuvestjaga läbi Loodi mõisa Põrguorgu või hoopis Sinialliku matkaradadele. Naabruses asub ühtede Eesti kõrgemate puudega eriline lehisepuistu. Jutumaja seob sõbralik koostöö Männiku Metsataluga (ööbimine, kodune toit ja saunad) ja Mulgi Savikojaga (meisterdamise võimalus). Loe edasi...

Koguperefilm „Supilinna salaselts” jõuab kohe kinno
Alates 15. maist jõuab kinodesse armastatud lastekirjaniku Mika Keräneni raamatutel põhinev seiklusfilm „Supilinna salaselts”. Filmi tegevus leiab aset suvises Tartus. Filmi peategelased on neli Supilinna last Mari, Sadu, Olav ja Anton, kelle rõõmus argipäev pööratakse pea peale, kui Tartut tabab salapärane mürgitus, mis pooled linna täiskasvanud lasteks muudab. Peategelastel on lahenduse leidmiseks aega vaid 48 tundi. Nii algab peadpööritav teekond vastumürgi poole, mis viib lapsed ootamatutesse paikadesse nii maa peal kui maa all. Kuula ka filmi tunnuslaulu Curly Strings'i esituses.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.