JUUNI 2015

Hea lugeja!

Märkamatult on ligi hiilinud suvi koos koolivaheaja ja puhkustega.Tehakse reisiplaane, et kas võtta ette teekond üle seitsme maa ja mere või siis sõita maale vanaema juurde. Reisida on tore. Uudiskirjast loeme, et ka eesti lastekirjandus rändab. Meie raamatuillustraatorite näitusel läheb hästi Itaalias, Piret Raua raamatul „Natuke napakad lood“ läheb hästi Prantsusmaal, Andrus Kivirähki raamat „Sirli, Siim ja saladused“ on jõudnud Sloveenia lasteni. Uudiskirjas rändame pisut ka ajas ja Catherine Zaripi paotatud sahtlist saame teada, milliseid tema illustratsioonidega raamatuid on oodata juba sügisel.

Lastekirjanduse Uudistaja soovib kõigile head rändamist ja uusi avastamisi. Uuesti kohtume juba septembris.

Kaunist suve!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Eesti illustraatorite näitus "Elas kord..." alustas Itaalia ringreisi

Eesti illustraatorite näitus „Elas kord...” on ringreisil Itaalias

Itaalias Aostas Finaosta ekspositsioonisaalis sai kuni 7. juunini rahvusvahelise kirjandusfestivali Les Mots raames näha Eesti lasteraamatute illustraatorite näitust „Elas kord...”. See on esimene kord, kui Eesti illustratsioonikunsti nii laialt Itaalias tutvustatakse. Näitusel on 59 tööd 20-lt Eesti kunstnikult ja näitus keskendub vendade Grimmide muinasjuttudele. Näitus liigub Aostast edasi Agnani, Materasse ja Rooma. Loe edasi...

Contra luuleraamat pälvis K. E. Söödi lasteluule auhinna

22. mail toimus Luunjas järjelt juba 26. kirjanduspäev, kus kuulutati välja tänavune Karl Eduard Söödi lasteluule auhinna võitja.
Auhinna pälvisid Contra ja illustraator Ulla Saar luuleraamatu „Kõik on kõige targemad” eest. Teos anti 2014. aastal välja Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatuna ja selle said kingiks 4746 Tallinnas oma kooliteed alustanud last. Tänaseks on raamat jõudnud ka poelettidele. Raamat on saanud ka 2014. a Kultuurkapitali aastapreemia laste- ja noorsookirjanduse kategoorias ning on valitud eelmise aasta 25 kauneima raamatu sekka.
1988. aastal loodud Karl Eduard Söödi luuleauhinda annavad välja Luunja vallavalitsus ja Luunja keskkool. Auhinnaga tunnustatakse eelmise aasta parima lasteluulekogu autorit ja illustraatorit. Statuudi kohaselt peab Karl Eduard Söödi lasteluule auhinna laureaadi luulet iseloomustama söödilik loometava kasutada kõlakujundeid, alliteratsiooni, kõlajäljendusi ning kordusi.

Eesti lasteraamatuid teistes keeltes

Rõõmu valmistab iga eesti kirjaniku välismaal ilmunud lasteraamat. Esimest korda Eesti kirjandusloos on ilmunud eesti lasteraamat sloveeni keeles - Andrus Kivirähki „Sirli, Siim ja saladused” (Sara, Simon in skrivnosti, kirjastus KUD Sodobnost International). Šveitsis anti saksa keeles välja Kätlin Vainola raamat „Kus on armastus?” (Wo ist die Liebe?, kirjastus BaltArt GmbH Switzerland). Aino Perviku „Presidendilugusid” (Prezidents, kirjastus liels un mazs) saab nüüd lugeda läti keeles, Piret Raua raamatut „Printsess Luluu ja härra Kere” aga nii itaalia (La principessa e lo scheletro, kirjastus Sinnos) kui ka leedu keeles (Princesė Lulu ir ponas Skeletonas, kirjastus Dominicus Lituanus, ill Jonas Landsbergis). Eesti kirjastused on tänavu vene keeles avaldanud Markus Saksatamme „Lepatriinu ja Pingviini” (Божья коровка и Пингвин, kirjastus КПД), Kristiina Kassi „Nõianeiu Nöbinina” (Kурноска на метле, kirjastus Aleksandra) ja kogumiku „Juku, sääsk ja elevant” (Юку, комар и слон, kirjastus Tammerraamat).

Piret Raua raamat pälvis Prantsusmaal laste tunnustuse

Piret Raua raamat „Le thé des poissons et autres histoires” (e.k Natuke napakad lood) võitis Loire-Atlantique'i departemangu lastekirjanduse auhinna „Lire ici et là” (Loe siin ja seal).
Tegemist on meie koduse Nukitsa konkursi taolise auhinnaga, kus hinnangu raamatutele annavad läbi hääletamise 8–10-aastased lapsed. Põhiliselt raamatukoguhoidjatest koosnev žürii valib esmalt välja 5 raamatut-nominenti. Mitme kuu vältel tutvustatakse nominente lastele, lapsed loevad neid raamatuid ja töötavad nendega. Lõpliku otsuse langetavad noored lugejad maikuus. Piret Raua raamatu poolt hääletas 1448 last kõigist hääletanud 3600st. Auhinna eesmärk on näidata, et lugemine on rikastav ja mõnus tegevus, innustada lapsi lugema, arendada kriitilist mõtlemist, õpetada loetu üle arutlema, tutvustada eri kirjandusžanreid ja populariseerida raamatukogusid.

Aino Perviku raamatul läheb hästi Venemaal

Rõõmu valmistab, et Aino Perviku raamatu „Klabautermanni mure” venekeelne tõlge „Морские приключения и заботы корабельного гнома Клабаутермана” on jõudnud Venemaa Kirjastajate Ühingu 24. konkursi „Aasta parimad raamatud” (Лучшие книги года) nimekirja. Raamat on viie nominendi seas kategoorias „Välisvene kirjastuse parim raamat”. Raamat ilmus 2014. aastal Tallinna kirjastuselt KPD, vene keelde on selle tõlkinud Leena Blum, illustreerinud Olga Bolovintseva. Võitjad kuulutatakse Moskvas välja 25. juunil.

Algas noorteromaani võistlus

Lastekirjanduse keskus ja kirjastus Tänapäev kuulutasid välja algupärase noorteromaani võistluse. Noorteromaani sihtgrupp on 14–18-aastased noored. Romaani pikkus on kuni 10 autoripoognat (400 000 tähemärki), minimaalselt 5 autoripoognat (200 000 tähemärki). Võistluse auhinnafond on 3200 eurot. Iga võistlusele toodud käsikiri peab olema kolmes eksemplaris, varustatud vabalt valitud MÄRGUSÕNAGA ning lisatud kinnine ümbrik, milles autori nimi ja kontaktandmed. Võistlustöid oodatakse 18. jaanuariks 2016. Loe edasi...

Algas registreerimine sügisesele „Seiklusmängule”!

Algas registreerimine sügisesele kirjanduslikule „Seiklusmängule”

Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning NUKU teater ja muuseum kutsuvad 5.–7. klasside õpilaste viieliikmelisi võistkondi osalema mälumängusarjas, mis toimub 2015. aasta sügisel. Esimene sellesarnane mäng toimus möödunud sügisel ja osutus väga populaarseks. Uue mängu teemaks on Gerald Durrelli raamatud. Tema laiast loomingust oleme valinud kolm raamatut, mille palume õpilastel enne mängude toimumist läbi lugeda. Küsimused põhinevad raamatutel „Minu pere ja muud loomad”, „Linnud, loomad ja sugulased” ning „Loomaaed saarel”, Durrelli elulool ja korraldatavate asutuste ajalool ning materjalidel. Soovitame raamatute lugemist alustada juba suvel, et sügisel koormust vähendada. Loe edasi...

Kadriorus on avatud pargiraamatukogu

IBBY Eesti osakond on Kadrioru parki Miiamilla Lastemuuseumi terrassile sisse seadnud raamaturiiuli, mille põuest leiab väärt lastekirjandust – häid raamatuid nii eesti kui välisautorite sulest ning ajakirja Täheke. Raamatukogu on avatud kõigile pargikülastajatele ja selle kasutamine lihtne: koos lapsega tuleb valida raamat, seada end sisse võrkkiiges või murul ning nautida koos loetud lugusid ja ilusat suve. Pargiraamatukogu jääb avatuks sügiseni.

---

Kuu raamat

Juuni 2015. E. Lockhart „Me olime valetajad”

E. Lockhart
„Me olime valetajad”

Kvaliteetsete tõlkenoorteraamatute valdkonnas on juhtrolli haaranud kirjastus Pegasus. Just siin on ilmunud viimaste aastate parimad eestikeelsed noorteraamatud. Nii näiteks on John Greeni mõtlemapanevad „Süü on tähtedel” ning „Alaskat otsides”, Rainbow Rowelli kütkestav „Eleanor ja Park” ning Salla Simukka põnev Lumikki-triloogia meie noortele emakeeles loetavaks saanud tänu sellele väiksele, kuid meie lastekirjanduselus üsna mõjukale kirjastusele. Hiljuti lisandus nende köitvate noorteraamatute ritta veel üks, ameerika kirjaniku E. Lockharti „Me olime valetajad”. Kitšilik ja imal kaanekujundus ning poosetavalt mõjuv tagakaanetekst lasevad aimata kerget, paari tunniga läbitavat ajaviiteromaani. Lobeda lugemise lootjail tuleb aga paraku pettuda, sest kerguse ja meelelahutusega pole Lockhardi raamatul midagi pistmist. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Juunis uurime, mida põnevat leiab oma sahtlist kunstnik Catherine Zarip:

Hetkel laiutavad mul laual ja laua all ja riiulitel pooleliolevad ning valmis pildid lastekirjanduse keskuse väljaantavale raamatule „Pisike puu”. See on selline lastevanematele mõeldud raamat, kus on nii uusi kui ka kõigile tuntud vanemat sorti luuletusi ja jutukesi, mida hea oma lastele ette lugeda.

Augustis peaks ilmavalgust nägema Leelo Tungla kirjutatud ja minu piltidega „Jänesepoeg otsib sõpra”.

Sügiseks ootavad aga joonistamist veel kaks raamatut. Nimelt kirjutas Aino Pervik uue loo Sinivandist ja selle raamatu annab välja kirjastus Tammerraamat.
Teise raamatu teeme koos kirjastusega Koolibri. Tegemist on Margery Williamsi peaaegu sada aastat vana lasteraamatuga „Sametine jänes”.

Kuna mul on ainult üks sahtel ja seal on hoopiski värvid, siis kõik asjad, mis on töös või ootavad oma järge, asuvad riiulitel. Mõtted, mis ootavad oma aega, et realiseeruda. Mõned jutukesed, mis tahavad ellu ärgata. Ühe sellise loo, mis on natuke juba alustatud ja hakkab vaikselt kindlamaid piirjooni omandama, kirjutas Indrek Koff. Usun, et sellest tuleb vahva raamat. Lisaks maalin niisama oma rõõmuks ja teinekord ka tellimise peale.

---

Huvitavat siit ja sealt 

Aljoscha Blau näitus lastekirjanduse keskuses
Lastekirjanduse keskuses on avatud nimeka Saksa illustraatori Aljoscha Blau isikunäitus. Aljoscha Blau on rahvusvaheliselt tuntud raamatukunstnik, kes on illustreerinud arvukalt laste- ja täiskasvanute raamatuid, sh Rudyard Kiplingi, Oscar Wilde’i, Heinrich Heine, Graham Greene’i, Julio Cortazari, Agnes de Lestrade’i, Jon Fosse, Paul Maari jpt teoseid. Aljoscha Blau loomingus on ühendatud kõrge käsitööoskus ja pidevad loomingulised otsingud. Tema illustratsioone iseloomustab kirglikkus rööbiti hea maitse, aga ka huumoriga. A. Blau mitmekihilistest piltidest õhkub maagiat ja need pakuvad pidevalt üllatusi. Näitus on avatud 10. juulini 2015.

Gerda Märtensi illustratsiooninäitus Saaremaal
Saaremaal Kihelkonna rahvamajas on 1. septembrini avatud Gerda Märtensi illustratsioonide isikunäitus nimega „Maailma loomine”. Mõisa seintel näeb tema kahe raamatu, Õnnelike õhtulugude sahtel” ja itaaliakeelse La creazione originaalillustratsioone, magistritööna Dino Buzzati lühijuttudele valminud pilte ning raamatuid endid. Gerda Märtens: La creazione ehk Maailma loomine, mis on senini minu kõige pikem ja põhjalikum projekt, defineerib paljuski illustratsiooni kui ala olemust. Oma humoorikuse ja metatasanditega jääb see lugu mind ilmselt kuklas alatiseks kummitama ja ka lohutama, sest pildinarratiivi olulisimaks osaks on just nimelt tervikliku universumi ja süsteemi loomine kõige selle juurde kuuluvaga. Selle sünd võib olla vahel päris raske, aga väga õnnelik. Ja siis see maailm kasvab ja hakkab oma elu elama.

Välja anti lasteraamat koduvägivallast
Tähtvere Avatud Naistekeskus on valmis saanud lasteraamatu Lugu väikesest tammepuust, vihast ja varesest, mis räägib koduvägivallast lapse pilgu läbi. Raamat aitab koos juhendmaterjaliga lastele ja ühiskonnas laiemalt selgitada lähisuhtevägivallaga seonduvat. Raamatut trükitakse 4500 eksemplari – 3000 eesti keeles ja 1500 vene keeles ning neid hakatakse jagama lastele tasuta. Raamat  valmis koostöös lastekirjanik Juhani Püttsepaga, pildid joonistas Jarõna Ilo, konsulteeris lastepsühhiaater Anne Daniel-Karlsen. Raamatut tutvustatakse erinevatel seminaridel ja koolides. Tähtvere naistekeskuses nõustamisel käinud lastele korraldatakse suvel pildi-jututuba, kus raamatu illustraatori Jarõna Ilo juhendamisel käsitletakse teemat kunstiteraapia vormis. Samasugune töötuba korraldatakse ka Narvas venekeelsena. Jarõna Ilo loodud raamatuillustratsioonide näitus on üleval Tähtvere Avatud Naistekeskuse ruumides Tartus, Näituse 3.

Agnieszka Żelewska näitus Kuressaares
Saare Maakonna Keskraamatukogus on 31. juulini avatud Poola illustraatori Agnieszka Żelewska illustratsioonide, lasteraamatute ja arendavate terapeutiliste mänguasjade näitus „Sõidavad, sõidavad mõmmikud“. Agnieszka on illustreerinud mitukümmend Poola tuntud ja armastatud autorite lasteraamatut, samuti illustreerib ta kooliõpikuid ning teeb koostööd lastele ja lastevanematele mõeldud ajakirjadega. Näitus sai teoks tänu Poola Vabariigi Suursaatkonnale Eestis.

Tartus rõõmustab lapsi „Üle linna Vinski”
Emajõe Suveteater kutsub kõiki noori lõbutsema ja natuke vanemaid lapsepõlve meenutama. Juunis ja juulis taasetendub eelmise suve menuk ja parima originaalmuusika eest teatriauhinna pälvinud koguperelavastus „Üle linna Vinski”. Koos vahva Vinskiga õpitakse kasutama nõiduslikku nähtamatuks tegevat pulbrit, kohtutakse morni härra Mõrumanni ja peene proua Pirtspeki ning paljude teistega Tartus Laulupeomuuseumi õues, Jaama tn 14. See on Vinski lugude esimene jagu, millele järgneb juulis teine osa „Vinski ja Vinsentti”. Aapeli lood dramatiseerib ja lavastab Andres Dvinjaninov.

Noorte loovkirjutamise suvelaager Tartu
Tartus Saksa Kultuuri Instituudis toimub 3.–7. augustil 9–19-aastastele lastele ja noortele loovkirjutamise laager. Tähelepanu all on küsimused, kuidas kirjeldada kohti ja tegevuspaiku kasutades oma meeli, kuidas kirjeldada tegelasi, anda neile hääl, panna nad tegutsema ja jutustama, kuidas lisada sügavust ja värvi oma tekstidesse. Suvelaagrit külastab ka Mika Keränen. Laagri lisainfot leiad siit.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.