NOVEMBER 2015

Hea uudistaja!

Kättejõudnud pimedal sügisajal annab lastekirjanduse keskus endast parima, et tuua kodudesse veidi enam valgust ja hubasust. Oktoobri lõpus taaselustasime traditsiooni, et iga Eestis sündiv laps saaks oma eluteed alustada ühe mõnusa raamatu seltsis. Lastekirjanduse keskuse koostatud raamat „Pisike puu” jõuab lugejateni kohalike omavalitsuste ja raamatukogude abiga. Häid ideid, milliseid raamatuid veel sügisõhtutel lastega koos lugeda ja mida muud ühekoos ette võtta, leiab aga meie novembrikuu uudiskirjast.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Iga vaststündinu saab kingiks raamatu "Pisike puu"

Iga vastsündinu saab kingiks raamatu

Raamat „Pisike puu” on mõeldud kingitusena 2015. ja 2016. aastal Eestis sündivatele lastele. Kinkeraamatu eesmärk on toetada laste lugemishuvi ja väärtustada Eesti lastekirjandust. „Pisike puu" jõuab uute omanikeni koostöös kohalike omavalitsuste ning raamatukogudega. Raamatu on koostanud lastekirjanduse keskus, väljaandmist on rahastanud Kultuuriministeerium. Loe edasi...

Selgumas on Põlvepikuraamatu konkursi võitjad!

Selgunud on Põlvepikuraamatu konkursi võitjad!

Kolmapäeval, 11. novembril selgusid lastekirjanduse keskuses lasteraamatukonkursi „Põlvepikuraamat” võitjad. Kolmeks võrdseks võidutööks tunnistati Helle Kirsi ja Piret Bergmanni „Tähtsad täpid", Kertu Sillaste „Astrid ja Ott" ning Piret Mildebergi „Notsu ja nälg". Lisaks anti välja kolm võrdset eripreemiat. Konkursi võidutööd avaldab kirjastus Päike ja Pilv. Loe edasi...

Ilmunud on Lastekirjanduse keskuse toimetiste 6. number!

Ilmunud on Toimetiste 6. number

Toimetiste 6. numbri fookuses on Põhjamaade lastekirjandus. Artiklid põhinevad peamiselt 2014. a toimunud seminari „Laps kirjanduses 2” ettekannetel. Ühe eksemplari hind on 4 eurot.

Samas pakume ELK toimetiste paketti, mis koosneb 2.-5. vihikust ja on saadaval erihinnaga 10 eurot! Loe edasi...

Tellimused palume esitada telefonil 617 7231 või aadressil elk@elk.ee.

Paabeli Torni auhinna nominendid 2015

Novembris antakse välja Paabeli Torni auhind

Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti sektsiooni poolt välja antav laste- ja noortekirjanduse tõlkeauhind Paabeli Torn kuulutatakse välja 19. novembril lastekirjanduse keskuses. Parima tõlgitud teose eest saavad auhinnatud raamatu autor, tõlkija ja raamatut vahendanud kirjastus. Paabeli Torni auhinda antakse välja üheteistkümnendat korda. Loe edasi...

Frankfurdis tunnustatakse Eesti lastekirjandust

Frankfurdi messil tunnustati eesti lastekirjandust

Rahvusvahelisel Frankfurdi raamatumessil esitati Astrid Lindgreni mälestusauhinna nominentideks kirjanikud Andrus Kivirähk ja Piret Raud ning illustraator Regina Lukk-Toompere. 

The White Ravensi kataloogi valiti aga eesti lastekirjandusest Kristi Kangilaski „Tuvi ei taha saia” ja Andrus Kivirähki „Suur Tõll”. Loe edasi...

---

Kuu raamat

November 2015. Jennifer L. Holm „Kuldkala number 14”

Jennifer L. Holm „Kuldkala number 14”

11-aastane Ellie elab oma boheemliku teatriõpetajast emaga. Lapsepõlv on selja taha jäänud ja Ellie’t ootavad ees suured muutused nii koolielus kui sõbrasuhetes. Ühel õhtul tuleb ema töölt koju turtsaka ning iseteadliku poisiga, kes tundub Ellie’le kuidagi tuttav. Selgub, et tegemist on tüdruku teadlasest vanaisaga, kes on enda peal katsetanud oma värsket leiutist – vananemisvastast rohtu...

Ameerika lastekirjanik Jennifer L. Holmi „Kuldkala number 14" on New York Timesi bestseller. Lisaks sellele on autor olnud USA kirjandusauhinna Newbery Honori nominentide seas lausa kolmel korral. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamise ootel. Novembrikuu Uudistajas paotab oma e-sahtlit lastekirjanduse tõlkija Allar Sooneste:

Minu sahtel käib lahti arvuti sisselülitamise nupust ning on koos tõlke- ja keeleprogrammidega kõige tähtsam kaust, mis pärast nupule vajutamist nähtavale ilmub.

Kõige alla on vajunud ammu valminud tõlked, mida ei ole kaua liigutatud. Kõige peal on raamatud, millega parajasti tegelen, ja vahepeale jäävad need, mida on varsti loota trükitud kujul näha.

Lähiajal on ilmumas Mamma Muu ja Varese koomiks, milles on veel kord piltidesse ja teksti pandud juba tuttavaid lugusid, ning üle hulga aja järjekordne raamat Tsatsikist ja Per Hammarist. Hiljuti saatsin kirjastusse kaks tondiagendi Nelly Rappi raamatu tõlget ning nõbude Karlssonite sarja neljanda osa. Valmis on ka Kristina Ohlssoni põnevikkude sarja esimese osa „Klaaslapsed” tõlge.

Sahtli pealmises kihis on praegu üks täiskasvanute kriminull ja „Klaaslaste” järg, peagi on lisandumas veel üks tõlkimist ootav Tsatsiki-raamat.

---

Huvitavat siit ja sealt

Tähekese toimetus ootab jubejutte!
30. novembrini võib saata Tähekese toimetusse või aadressile taheke@taheke.ee jubejutte, mis peavad olema ise välja mõeldud. Jutt ei tohi olla pikem kui 2000 tähemärki (1lk A4). Parimad jutud avaldatakse Tähekeses ja kodulehel, autoreid ootavad auhindadena raamatud ja ajakirja aastatellimused.

Ilmus venekeelse Tähekese 2015. aasta erinumber
Oktoobri lõpus esitleti Tallinna Keskraamatukogus ja Narva Keskraamatukogus vene Tähekese 2015. aasta erinumbrit, mille saavad kingiks kõik Eesti vene koolide 1. klasside õpilased. Väljaande ideeks on tutvustada eesti lastekirjandust venekeelsele elanikkonnale. Ajakiri jõuab lugejateni raamatukogude lasteosakondade kaudu.

Tallinna esimese klassi lapsed saavad kingiks raamatu
Tallinna Keskraamatukogu on Tallinnas kooliteed alustavatele lastele raamatuid kinkinud alates 2007. aastast. Koomiksiraamatu „Kuukassi koerused kosmoses” saavad sel aastal kingiks 5020 koolilast. Raamat jõuab lugejateni keskraamatukogu haruraamatukogude kaudu alates novembrist.

Ida-Virumaa lugejatel käisid külas lastekirjanikud
10. novembril käisid kolm Eesti lastekirjanikku „Tuleme külla!” tuuri raames Ida-Virumaa raamatukogudes lastega kohtumas. Contra, Jaanus Vaiksoo ja Sulev Oll kohtusid noorte lugejatega Narva ja Jõhvi Keskraamatukogus. Lastekirjanduse keskuse poolt algatatud lastekirjanike tuur leidis sel aastal aset juba seitsmendat korda.

Eno Raua "Sipsiku" reis ümber maailma
Eesti vabariigi 100. sünnipäeva puhul saatis Laste kultuurifestival raamatutegelase Sipsiku ümbermaailmareisile, mille siht on külastada vähemalt sadat riiki. Aita sinagi kaasa: prindi Sipsik värviprinteriga paberile, lõika välja, võta reisile kaasa ja tehke koos pilti! Sipsikuga fotosid oodatakse aadressile fringe@parnufringe.ee.

Sipsik jõuab kinolinale
A-Film Eesti loodab Eno Raua „Sipsiku” lood täispika animafilmina kinolinale tuua 2-3 aasta pärast. Armastatud raamatukangelane peaks olema filmis samasugune, nagu teda on kujutanud Edgar Valter. „Sipsiku” filmi täielik meeskond on loomisel, muusika osas loodetakse teha koostööd Vaiko Eplikuga.

Lastelavastus „Rahahaahaa” Tartu Mänguasjamuuseumis
Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri kodus esietendub 16. novembril lastelavastus „Raha-haa-haa", mis põhineb Leelo Tungla samanimelisel lasteraamatul. Südamlik lugu räägib kahest kuningriigist – Naerumaast ja Vihamaast ning annab nii väikesele kui ka suurele vaatajale hea ettekujutuse sellest, kui palju saab maailmas naeruga ära teha!

Prantsusmaal esietendub Piret Raua raamatu ainetel muusikaline etendus
27. novembril esietendub Prantsusmaal Lyonis muusikaline etendus "Le thé des poissons", mis põhineb Piret Raua raamatul „Natuke napakad lood”. Etenduse autorid on heliloojad Samuel Sighicelli ja Benjamin de la Fuente ning koreograaf on Ambre Senatore.

Vanemuine rõõmustab Lotte sõpru uue lastemuusikaliga
Seekordses muusikalis lähevad Lotte ja Albert Unenäomaailma, et päästa sinna kinni jäänud jänes Adalbert. Lastemuusikal „Lotte Unenäomaailmas” esietendub 28. novembril Vanemuise teatri suures majas Tartus ning 10. detsembril Nordea Kontserdimajas Tallinnas. Muusikali lavastaja on Tanel Jonas.

Nukuteatris etendub jõululavastus „Vaata, Madlike, lund sajab!”
Astrid Lindgreni samanimelise raamatu ainetel valminud jõululavastus „Vaata, Madlike, lund sajab!” esietendub 6. detsembril Kultuurikatlas ning seda mängitakse detsembrikuu vältel. Taavi Tõnissoni lavastatud etenduse keskmes on peretütre Liisbeti eksirännakud talvises metsas ja tema püüdlused jõuda tagasi koju.

Pokumaa rõõmustab külastajaid jõulutükiga „Iika nõiaeksam”
„Iika nõiaeksam” etendub Pokumaal 8.-12. detsembrini. Edgar Valteri muinasjutu nõiatüdruk Iika paneb seekord proovile suurte nõidade teadmised ja oskused. Vigureid ja tulevärki täis jõulutükk viib vaatajad vanarahva uskumuste ja saladuste maailma ning lubab isegi külalistel lasta kätt proovida nõiakunstis.

„Karlsson katuselt” Rahvusooperis Estonia 
Hei-hopsti! Alates 6. novembrist on kõigil raamatu „Karlsson katuselt" sõpradel võimalik Karlssoni maailmast osa saada külastades Rahvusooperit Estonia. Astrid Lindgreni raamatu ainetel valminud lastemuusikali „Karlsson katuselt” autoriteks on helilooja Tauno Aints ja libretist Wimberg, muusikali lavastaja on Ain Mäeots.

Lastejaama @raamatuklubi
Septembris avatud ERRi veebileht lastejaam.ee koondab lastesaateid, erinevaid mänge ja nuputamislehti, uudiseid tulevatest ja toimunud sündmustest ning teavet, kuhu lastega minna ja mida teha. Lastejaama @raamatuklubi aga kajastab laste raamatumaailmaga seotud teemasid.

Ettelugemine teeb õnnelikuks!
20. oktoobril tähistati Eestis üleriigilist ettelugemise päeva. Üleriigilise ettelugemise võistluse 4. klasside õpilastele võitis Kaur Kenk Põlvamaalt Mammastest. Ettelugemise sõnum võiks aga kodudesse jõuda ka edaspidi: „Raamatumaailmas juhtub imesid! Loe lapsele!”!

 

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.