DETSEMBER 2016

Hea lugeja!

Taas on kätte jõudnud jõulukuu, mil pugida piparkooke ja lugeda häid raamatuid. Lastekirjanduse Uudistaja võtab aasta lõpul kokku olulised sündmused lastekirjanduse maailmas. Eriti hea meel on meil teatada, et 2017. aasta on laste- ja noortekultuuriaasta, mil tõstame esile lapsi ja noori Eestis.

Häid jõulupühi ja kohtumiseni uuel aastal!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Aasta 2017 on laste- ja noortekultuuriaasta

Laste- ja noortekultuuriaasta eesmärk on innustada lapsi ja noori kultuurist osa saama ning ise looma. Lisaks on aasta ülesandeks siduda erinevaid kultuurivaldkondi ning koondada nii suursündmusi, nagu XII noorte laulu- ja tantsupidu ja Laste Vabariik, kui ka väiksemaid kogukondlikke ettevõtmisi. Kultuuriministeeriumi juhtpartner teema-aasta läbiviimisel on Eesti Lastekirjanduse Keskus. Loe edasi...

Viive Noore näitus „Jõulud jõudvad” lastekirjanduse keskuses

Novembri lõpus avati lastekirjanduse keskuse illustratsioonigaleriis Viive Noore näitus „Jõulud jõudvad”. Väljas on valik pilte tuntud kunstniku jõuluraamatutest. Noor on jõuluraamatuid illustreerinud alates 1990. aastatest, viimane neist ilmus 2011. aastal. Näituse eesmärgiks on tekitada külastajates sooja jõulutunnet, seega vaatama on oodatud kõik, nii suured kui väikesed. „Jõulud jõudvad” jääb avatuks 7. jaanuarini 2017. Loe edasi...

Heategevuslik jõulupidu lastekirjanduse keskuses

17. detsembril korraldab lastekirjanduse keskus taas heategevusliku jõulupeo lastele. Seekord jõuavad lapsed peole Järva-Jaanist MTÜ Saagu Valgus fondi abil. Lastega koos trallitab jõulupeol Nukitsamees. Aita Vaher jutustab pööningul loo Jonnipäkapikust ning muusik Ivi Rausi juhendamisel saab laulda ja teha muusikat. Avatud on ka postkontor, kust isetehtud kaardid lähedasteni jõuavad. Peolt ei puudu ka Jõuluvana.

Ilmunud on ajakiri Nukits 2016

Värskes Nukitsas uurib Jaanika Palm „Kalevipoega” laste lugemislaual, Krista Kumberg kirjutab poistekampade võitlustest eesti lastekirjanduses. Pilguheitu Venemaa lasteraamatumaailma pakub aga Maria Porjadina. Lisaks kajastab ajakirja 22. number palju teisi põnevaid teemasid eesti ja välismaa lastekirjandusest. Loe edasi...

Nukitsat saab tellida telefonil 617 7231 või aadressil elk@elk.ee. Tasutud arve korral saab väljaanded kätte lastekirjanduse keskusest. Väljaande saatmisel lisanduvad postikulud.

Aasta Rosina auhinna pälvis raamat „Vana katkine kass”

Lastekirjanduse keskus andis 1. detsembril üle Aasta Rosina auhinna aasta kõige omanäolisemale lasteraamatule. Kõigist keskuse töötajatest koosnev žürii valis selleks Triinu Laane kirjutatud ja Anne Pikkovi illustreeritud raamatu „Vana katkine kass” (Päike ja Pilv, 2016). Võidutöö juures hinnati eelkõige keerulise teema oskuslikku käsitlust, aga ka eesti- ja võrukeelset paralleelteksti ning Anne Pikkovi maalilisi pilte. Loe edasi...

Paabeli Torni auhinna said Mari Klein ja Eva Velsker

Novembri lõpus andis Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti osakond üle Paabeli Torni auhinna. Tänavuse põhiauhinna pälvis Mari Klein David Almondi teose „Minu nimi on Mina” (Draakon & Kuu, 2016) tõlke eest. Lisaks anti esimest korda välja ka pildiraamatu tõlkeauhind, mille sai Eva Velsker Kim Fupz Aakesoni teose „Lõvitüdruk” (Päike ja Pilv, 2016) tõlke eest. Paabeli Torni eesmärgiks on tõsta esile väärt tõlkekirjandust lastele ja noortele. Loe edasi...

Koolinoorte kirjandusliku mälumängu võitis Vanalinna Hariduskolleegium

Sel sügisel toimus kolmandat korda Tallinna ja Harjumaa 5.–7. klasside õpilaste kirjanduslik mälumäng, mis oli tänavu pühendatud Astrid Lindgreni loomingule. Pingelise finaalmängu NUKU teatris 23. novembril võitis Vanalinna Hariduskolleegiumi võistkond kosseisus Rhea Haljasmäe, Säde Ariel Ojasoo, Mari Perens, Lotte Triin Ugandi ja Ida Vooglaid (juhendaja õp Krista Nõmmik). Kokku osales eelvoorudes 20 Harjumaa ja Tallinna koolide võistkonda. Loe edasi...

Piret Raud Prantsusmaa kultuurifestivalil Les Boréales

Novembri keskpaigas esines Piret Raud Prantsusmaal Caenis toimuval Põhjamaade kultuurifestivalil Les Boréales, mille tänavusteks peakülalisteks olid Eesti ja Soome. Piret Raua loomingu vastu on Prantsusmaal suur huvi. Tänaseks on Prantsusmaal avaldatud seitse tema raamatut ning järgmisel aastal lisanduvad veel kaks. Kirjanik oma osalemisest: „See on minu jaoks suur au ja rõõm minna kodunt kuhugi ja olla seal siis lugupeetud!” Loe edasi...

Markus Saksatamme raamatut tunnustati Venemaal

Markus Saksatamme raamat „Lepatriinu ja pingviin” (Божья коровка и пингвин) pälvis tänavu Venemaa Kirjastajate Liidu konkursil „Aasta parimad raamatud 2015” tiitli „Parim välismaal välja antud venekeelne raamat”. Kirjastust KPD autasustati selle eest diplomi ja Venemaa esitrükkali Ivan Fjodorovi kujukesega. Selles kategoorias võistlesid Ukraina, Valgevene, Eesti, Kõrgõzstani, Iisraeli ja Poola venekeelsete kirjastuste parimad raamatud. Konkurss toimus 25. korda. Loe edasi...

Eesti lasteraamat teistes keeltes

Sel aastal on eesti lasteraamatuid ilmunud Islandil, Itaalias, Soomes, Lätis, Prantsusmaal ja Leedus. Lisaks veel kaks venekeelset raamatut Eestis. Autoritest on avaldatud Piret Raua, Andrus Kivirähki, Kätlin Vainola, Kätlin Kaldmaa ja Elke Undi raamatuid. Eriti tähelepanuväärne on Kätlin Kaldmaa raamatu ilmumine islandi keeles, kuna tegemist on esimese islandikeelse eesti lasteraamatuga. Ka järgmiseks aastaks on juba lepinguid sõlmitud. Nimekirja 2016. aastal ilmunud tõlkeraamatutest leiab siit.

---

Kuu raamat

Detsember 2016. Leelo Tungal „Lumemees Ludvigi õnn”

Leelo Tungal „Lumemees Ludvigi õnn”

Jõulukuu toob raamatupoodidesse palju uusi teoseid ja inimesi, kes neid ostavad. Lastele mõeldud osakondades valitseb valdavalt värvikirevus. Kargelt põhjamaistes toonides „Lumemees Ludvigi õnn” paistab sellest hulgast eredalt silma. Leelo Tungla ja Regina Lukk-Toompere uhiuus raamat räägib ühest vahvast lumemehest, kellel tekib suur unistus näha oma silmaga jõulukuuske. Tänu ülempäkapikk Pätrikule tema soov ka täitub. Lihtsa, kuid sooja ja südamliku loo muudavad terviklikuks Regina Lukk-Toompere mahedad ja karged, nüansirikkad pildid. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Detsembris kirjutab oma sahtlist illustraator Kadri Ilves.

Mul on üks suur ja vägev paljude sahtlitega töölaud küll. Kõik sahtlid olen oma töid täis toppinud, aga joonistada mulle tema taga eriti ei meeldi. Joonistan hoopis köögilaua taga, sest see asub akna ääres, mis valgust parasjagu läbi laseb. Teistest akendest tuleb valgust kas liiga palju või liiga vähe, muudkui sahmi kardinatega.

Järgmisel neljal kuul olen ma metsas metsanotsude seltsis. Hakkan tegema pilte Aime Paeveeru raamatule „Põrsapere lood”. Osa lugusid on ilmunud ajakirjas Mesimumm, osa aga on täitsa uued, ja kokku tuleb neist üks lustlik luuleraamat.

Siis on veel ootamas järjekordne raamat esimese klassi poistest Axelist ja Omarist, mille on kirjutanud rootsi kirjanik Helena Bross. Axeli ja Omari raamatutele olen ma pilte teinud nii umbes üheksa aastat. Imelik, et nad selle aja peale ikka veel esimesest klassist edasi ei saa :).

No ja siis on veel mõned tööd, mis ilmselt kuskile vahele tükivad. Tulgu aga, hiiglasliku kirjutuslaua sahtlitesse annab pressida veel nii mõndagi.

---

Huvitavat siit ja sealt

Rahvusraamatukogu jõulukuu raamatunädal
6.–10. detsembrini korraldab Rahvusraamatukogu juba traditsiooniks saanud jõulukuu raamatunädala. Toimuvad kirjandusüritused ja suur raamatumüük, kus mitmed kirjastused pakuvad oma raamatuid hea hinnaga. Suurepärane võimalus valida pimeda aja möödasaatmiseks mõni mõnus raamat!

Laste muusikateater „Lumeeit” Salme kultuurikeskuses
Detsembris mängitakse Salme kultuurikeskuses vendade Grimmide muinasjutul põhinevat lavastust „Lumeeit”. Tuntud muinasjutu tegelasteks on Haldjate maal elav emand Hulda ning kaks tütarlast. Libreto ja muusika autor on Janika Sillamaa, lavastaja ja muusikajuht Hille Savi. Mängivad Kaari Sillamaa Laste Muusikateatri õpilased.

„Võlur Oz” Ugala teatris
Lyman Frank Baumi muinasjutust tuttav väike Dorothy satub võlumaale, kus võitlevad head ja kurjad nõiad ning elutsevad imepärased olendid. Tagasi koju pääsemiseks peab tüdruk võtma ette retke kõikvõimsa võlur Ozi juurde. Muusikalist lastelavastust „Võlur Oz” mängitakse Ugala teatris alates 8. detsembrist. Lavastas Ringo Ramul.

Jõululavastus Sula Teatri- ja Muusikamuuseumis
11.–20. detsembrini mängitakse teatrimuuseumis lasteaia viimastele rühmadele ning algklassidele suunatud jõululavastust „Sula”. Südamlik ja liigutav lugu räägib väikesest tüdrukust Gunhildist, kes ootab pikisilmi oma kassi Trine poegimist. „Sula” on Mart Kampuse nukulavastus norra kirjaniku Tarjei Vesaasi novelli põhjal.

„Kolm põrsakest” Kuressaare Linnateatris
Alates 14. detsembrist mängitakse Kuressaare Linnateatris lavastust „Kolm põrsakest”. See on tuntud lugu kolmest põrsakesest, keda püüab ära süüa kuri hunt. Lavastus põhineb Sergei Mihhalkovi samanimelisel muinasjutul. Dramatiseerija ja lavastaja on Aarne Mägi, osades Merilin Kirbits, Rauno Kaibiainen ja Jürgen Gansen.

Ballett „Pöial-Liisi” Nordea kontserdimajas
18. ja 19. detsembril tuleb Nordea kontserdimajas ettekandmisele ballett „Pöial-Liisi”, mida esitab kuulus Vene teatritrupp „Moskva Ballett”, kes tuleb spetsiaalselt selleks sündmuseks esmakordselt Tallinnasse. Ballett põhineb Hans Christian Anderseni samanimelisel muinasjutul. 

Lastekirjanduse tähtpäevad 2017. aastal
Lastekirjanduse keskuse kodulehelt leiab jätkuvalt järgmise aasta lastekirjanduse tähtpäevade kalendri. Sealt saab teada, et 2017. aastal tähistavad oma juubelit mitmed lastekirjanikud, nagu Jaanus Vaiksoo, Ilmar Trull, Aino Pervik ja Leelo Tungal. Lisaks möödub järgmisel aastal 155 aastat Kreutzwaldi „Kalevipoja” rahvaväljaande ilmumisest.

Lastejaama jõulukalender
Hea uudis kõikidele, keda on juba tabanud jõuluootusärevus! ERR Lastejaama lehelt leiab vahva virtuaalse advendikalendri, kus avaneb iga päev imeline muinasjutumaailm Eesti oma juttudega! Jõulukalender on valminud Vikerraadio õhtujuttudele põhjal ning saanud pildid noortelt kunstnikelt. PS. Jätkuvalt on põhjust külastada ka @raamatuklubi!

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.