JUUNI 2016

Hea lugeja!

Käes on kauaoodatud suvi koos koolivaheaja ja puhkustega. Hurraa! Kuid enne suvepuhkusi pakume veel ülevaadet värsketest sündmustest lastekirjanduses. Uudistaja Sahtlijutus selgub sel korral, kuidas saab ilma sahtlita hakkama mitmeid tunnustusi pälvinud lastekirjanik Juhani Püttsepp. Ühtlasi leiab uudiskirjast soovitusi ja ideid, kuhu minna ja mida teha lastega eesootavatel suvekuudel.

Lastekirjanduse Uudistaja soovib kõigile põnevat suvist rändamist kas seljakotiga või kohvriga ja rännakute kõrvale jätkuvalt uusi avastusi raamaturadadel. Kohtume taas septembris!

Kaunist suve!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Igor Oleinikovi isikunäitus lastekirjanduse keskuses

7. juunil kell 16 avatakse lastekirjanduse keskuses vene illustraatori ja animakunstniku Igor Oleinikovi isikunäitus „11”. Näitusel on väljas tema raamatuillustratsioonid aastatest 2005–2015. Avamisest võtab osa ka kunstnik ise. 1953. aastal Moskva lähedal sündinud Oleinikov on alates 1986. aastast avaldanud illustratsioone mitmetes lasteajakirjades, nagu Miša, Tramvai ja Kutša Mala, ning illustreerinud paljusid lasteraamatuid. Loe edasi...

Ilmunud on esimene Pööningu Ekspress

Pööningu Ekspress on lastekirjanduse keskuse loovkirjutamise ringi laste väljaanne, mille esimene number ilmus mai lõpus. Ajalehe autoriteks on lapsed, kes käisid möödunud poolaastal loovkirjutamise ringis. Ringi juhendaja lastekirjanik Kätlin Vainola aitas ka värske Pööningu Ekspressi kokku panna. Ajalehest leiab lühijutte, luuletusi ja intervjuusid erinevate inimestega. Vihjena võib juba öelda, et tõenäoliselt ei jää ajalehe esimene number ainsaks, kuna loovkirjutamise ring jätkab oma tööd sügisel!

Ootame lapsi osalema lühikursusel „Film kirja ja purki”

Lastekirjanduse keskus ja Nukufilmi lastestuudio (NFLS) kutsuvad lapsi osalema lühikursusel „Film kirja ja purki”, mis toimub 13.–16. juunini ELK-s.Tegemist on stsenaariumi kirjutamise ja animafilmi lühikursusega. Stsenaariumi kirjutamist õpetab lastekirjanik Kätlin Vainola, animatsiooniõpet viivad läbi NFLS juhendajad Sondra Lampmann ja Erik Alunurm. Osalema on oodatud lapsed alates 3. klassist. Osalustasu on 55 eurot. Loe edasi...

Kutsume lapsi osalema suvelaagrisse VASS

Lastekirjanduse keskus ja Lastekaitse Liit korraldavad 22.–27. augustini Pivarootsis 9–13aastastele lastele loovuslaagri VASS ehk Väikeste Autorite Salaselts. VASS-i kuue laagripäeva tegevus keerleb lugude loomise ja kirjanduse ümber, seda aga mõnusas suvises võtmes. Iga laagripäev on sisustatud vahvate päevateemadega, kuhu kuuluvad teiste seas spordipäev, kunstipäev ja folgipäev. Laagri maksumus osalejale on 160 eurot. Lisainfo ja registreerumine.

Algas registreerimine sügisesele kirjanduslikule Seiklusmängule

Lastekirjanduse keskus, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning NUKU teater ja muuseum kutsuvad 5.–7. klasside õpilasi osalema sügisel toimuvas mälumängusarjas. Seekordse mängu teemaks on Astrid Lindgreni raamatud. Õpilastel palutakse läbi lugeda raamatud „Meisterdetektiiv Blomkvist”, „Hulkur Rasmus” ja „Röövlitütar Ronja” ning tutvuda mängu läbiviivate asutuste ajalooga. Loe edasi...

Kristiina Kassi raamatut hinnati vene raamatukonkursil

Kirjastuses Aleksandra ilmunud Kristiina Kassi „Nõianeiu Nöbinina” (Kурноска на метле) pälvis tunnustuse Venemaa raamatukonkursil „Aasta raamat 2015: laste valik”. Raamat sai lastest koosnevalt žüriilt kõrged hinded ja pälvis kokkuvõttes 15. koha kategoorias „Parim ilukirjanduslik raamat: 8–10aastaste laste valik”. Konkurss „Aasta raamat: laste valik” on Venemaa ainus sõltumatu raamatukonkurss, kus lasteraamatuid hindavad lapsed ise. Loe edasi...

Lehte Hainsalu „Kolm leopardikutsut” pälvis Söödi lasteluule auhinna

Mai lõpus pälvisid tänavuse Karl Eduard Söödi lasteluule auhinna kirjanik Lehte Hainsalu ja illustraator Lea Malin luulekogu „Kolm leopardikutsut” eest. 2015. aastal kirjastuses Avita ilmunud kogumik koosneb 36 luuletusest ning käsitleb teemasid nagu riik, pere, sõbrad, kool, tähtpäevad. Raamatus on ka luuletus „Tuul”, mille eest Lehte Hainsalu sai auhinna möödunud aastal ajakirja Täheke ja riigikantselei luulevõistlusel „Meie oma Eesti lipp”. Loe edasi...

Lahkunud on armastatud lastekirjanik Ellen Niit

Lahkunud on lastekirjanik Ellen Niit – Pille-Riini, Triinu ja Taavi, Krõlli, Onu Ööbiku ning Toomase, Maarja, Eerik-Niilese ja Märteni ema. ELK direktor Triin Soone kirjutab järelehüüdes: „Ellen Niit loob oma lugudega just sellise maailma, kus lapsed tahavad olla. Seal on mängu ja lusti, naeru ja vahel ka jonninuttu, vallatusi ja krutskeid, pahandusi ja äpardusi. Kõik see kokku on aga üks suur hoolivust, armastust ja elutarkust täis süle, kuhu tahaks ikka ja jälle pugeda...” Loe edasi...

---

Kuu raamat

Juuni 2016. Priit Põhjala „Mu vanaisa on murdvaras!”

Priit Põhjala „Mu vanaisa on murdvaras!”

„Mu vanaisa on murdvaras!” on Priit Põhjala esimene lastele mõeldud teos. Raamat on pühendatud kõigile ninatarkadele, marakrattidele ja ninatarkadele marakrattidele ehk lugejatele, kel sarnasusi raamatu peategelase, Karl Priidu nimelise vahva poisiklutiga. Üle kõige armastab Karl Priidu süüa lagritsakomme. Isa ja ema, tädi Mariat ja tema meest Priitu ning kojamees Endlit ja tema koera Karu armastab Priidu muidugi ka. Pisut pahurat, kuid värvikat tädi Helmit, kes elab samuti nende majas, Karl väga ei armasta. Seda just tema pideva pahandamise pärast. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Suvehakul uurime, mida põnevat leiab oma sahtlist lastekirjanik Juhani Püttsepp.

Kui kõneleda sahtlist, siis seda polegi. Küll aga leidub rida märkmikke, päevaraamatuid. Üht delfiinipildiga kladet kannan kaasas oma lillelises üleõlakotis. See on selle aasta märkmik, kuhu kirjutan üles kõike – telefoninumbreid, intervjuusid, veel eesseisvaid töid ... Teine on Peedu päevik köögi aknalaual, kuhu märgin üles sündmusi aias ja jõe ääres, kleebin seemnepakkide ümbriseid, vahel ka joonistan. Siis veel roosikroonika, perepäevik, ideemärkmik jm.

Ühel hetkel võib tunduda, et päevikusalvest helgib kullaliiva, mida tasub sealt välja pesta. Tähtsam tundub aga olevat kirjutamise ja seejuures mõtisklemise järjepidevus, selle hoidmine.

Viimati kirjutasin tekste nukkude näitusele, mida saab 10. juunini vaadata Tartu Lutsu raamatukogu lasteosakonnas. Rõivadisainer Kati Härmits on meie pere nukkudele õmmelnud uusi kleite, pluuse, kostüüme – nii sündiski näitus „Nukk naeratab, kui uue kleidi saab“. Kavatseme selle näitusega Eestis ringigi rännata.

---

Huvitavat siit ja sealt

Laste loovkirjutamise töötuba 11. juunil Tasku keskuses
11. juunil kell 10–12 toimub Tartus Tasku keskuse Rahva Raamatus loovkirjutamise töötuba lastele. Töötoas arutletakse, kuidas sünnib detektiivromaan ja miks seda põnev lugeda on. Meisterdetektiiv Kalle Blomkvisti ja LasseMaia detektiivibüroo raamatute abil on lastel võimalus ka ise kirjutada üks põnev jutt.

Loovkirjutamise suvelaager lastele 8.–12. augustini Tartus
Tartu Saksa Kultuuri Instituudi loovkirjutamise suvelaagrisse on oodatud lapsed vanuses 9–13 aastat. Laager toimub iga päev kell 10–15 ning on jagatud järgnevalt: hommikul loovkirjutamise harjutused, lõunasöök, pärastlõunal erinevad loovmängud, lugemine ja külalised. Osalustasu on 11. juunini 67 eurot, 11. juulini 77 eurot.

Raamatukogude suvised lugemisprogrammid
Suvekuudel ootavad raamatukogud üle Eesti lapsi osa võtma lugemisprogrammidest, milles osalejatel tuleb koguda lugemispassi loetud raamatute eest kleepse. Lugemisprogrammi korraldavad näiteks Tallinna Keskraamatukogu, mõned Harjumaa raamatukogud, Rapla maakonna raamatukogud ja Käina raamatukogu Hiiumaal.

Lottemaa hooaja pidulik avamine 11. juunil
Leiutajateküla elanikud ootavad kõiki väikeseid ja suuri sõpru endale külla 11. juunil, mil toimub pidulik Lottemaa suvehooaja avamine. Külalisi tervitavad Leiutajateküla elanikud, pidulikkust lisab „Õnn tuli õuele“ pasunakoor ja mudilaste tantsutrupp. Toimub ka suur paraad. Kõigile külalistele, kellel telefonis Lottemaa nutirakendus, on pilet 15€.

Iloni Imedemaa sai kümneaastaseks
5. juunil pidas kunstnik Ilon Wiklandile pühendatud Iloni Imedemaa oma 10. juubelit. Sel puhul oli sissepääs majja kõigile tasuta, sai vaadata teatrit, kuulata kontserti ja näha fotonäitust Iloni Imedemaa saamisloost. Soovime ka lastekirjanduse keskuse poolt Iloni Imedemaale palju õnne!

Suvelavastus „Pettsoni ja Finduse rebasejaht Teatri Kodus
12. augustil esietendub Tartus Teatri Kodus (Lutsu 2) muusikaline koguperelavastus „Pettsoni ja Finduse rebasejaht”. Sven Nordqvisti lasteraamatu ainetel loodud tükk räägib üksildaset ja eraklikust Pettsoni-taadist ja tema elavaloomulisest kassist Findusest, kellel tuleb päästa oma kanad külas ringi luusiva rebase eest.

Gerda Märtensi illustratsioonide näitus Kuressaares
31. augustini on Kuressaares Rüütli hotellis üleval Gerda Märtensi illustratsioonide näitus „Niru, Vääks ja sõbrad”. Esitletakse pilte Farištamo Susi samanimelisest lasteraamatust, mille tegevus saabki alguse Kuressaares. Gerda Märtens on noor, andekas ja omanäoline lasteraamatuillustraator, kes on kunstihariduse saanud nii Eestis kui Itaalias.

„Alice peeglitagusel maal“ kinodes
Alates mai lõpust näidatakse kinodes üle Eesti muinasjutuseiklust „Alice peeglitagusel maal”, kus Alice naaseb Allmaale ning rändab ajas tagasi, et päästa oma sõber Kübarsepp. Uus Alice`i film põhineb nagu esimene osagi Lewis Carroli samanimelisel romaanil.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.