NOVEMBER 2016

Hea lugeja!

Üha napimaks jääv päevavalgus pöörab pilgu rohkem südame ja juurte poole ning novembrikuu elustab nii mitmedki rahvakalendri tähtpäevad. Nii kosutas hingedepäev küünlavalgusele lisaks meid esimese lumega ja loodetavasti leiavad mardi- ja kadrisandid üles kõik need armsad kodud, kuhu soovida vilja- ja karjaõnnele lisaks ka lugemise õnne...

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Lugemisseminar „Raamatu sisse minek” lasteaiaõpetajatele 

18. ja 25. novembril toimuvad Tartu Kutsehariduskeskuses lugemisseminarid lasteaiaõpetajatele. Ettekannetega esinevad Jaanika Palm, Maili Liinev, Piret Päär, Aino Kuntsel ja Jelena Sepp. Koolitustele saab registreerida 10. novembrini. Seminare korraldavad Tartu linna haridus- ja kultuuriosakonnad ning Eesti Lastekirjanduse Keskus. Loe edasi...

Ootame lapsi poola pildiraamatute näitusele

Lastekirjanduse keskuses on 26. novembrini avatud poola pildiraamatute näitus „LOOK! POLISH PICTUREBOOK!, mis tutvustab poola pildiraamatukunsti rikkalikku pärandit ja mitmekesist ning atraktiivset tänapäeva. Näitust külastavad kooliklassid saavad kohapeal lahendada põnevaid ülesandeid, täites poola pildiraamatute teemalist töövihikut. Klassiga näituse külastuseks palume eelnevalt leppida aeg kokku aadressil anneli@elk.ee. Loe edasi...

Harjumaa lugejatele sõidavad külla lastekirjanikud

28. novembril külastavad kolm eesti lastekirjanikku „Tuleme külla!” tuuri raames Harjumaa raamatukogusid. Contra, Ilmar Trull ja Jaanus Vaiksoo kohtuvad noorte lugejatega Kostivere ja Kose raamatukogudes. Lastekirjanduse keskuse poolt algatatud lastekirjanike tuur leiab sel korral aset juba kaheksandat korda.

Eesti lastekirjanike raamatud pälvisid rahvusvahelise tunnustuse

Rahvusvaheline laste- ja noortekirjanduse raamatukogu Internationale Jugendbibliothek on oma seekordsesse lasteraamatute kataloogi „The White Ravens 2016 valinud kaks eesti lasteraamatut: Kertu Sillaste „Ei ole nii! (Päike ja Pilv, 2015) ja Kadri Hinrikuse ning Anu Kalmu „Taaniel Teine (Tammerraamat, 2015). The White Ravensi kataloogi valitakse parimad lasteraamatud tervest maailmast. Loe edasi....

---

Kuu raamat

Lara Williamson „Poiss, kes seilas tugitoolis üle ookeani”

Raamatu peategelaseks on üheteistaastane Becket. Poisi perekonna moodustavad tema isa, vend Billy ja isa kallim Pearl. Poiste ema on surnud nooremat venda sünnitades, kui Becket oli vaid neljane. Lapsed tunnevad ema järele meeletut igatsust. Kuna ema suri ootamatult ja ajal, mil Becket oli veel väike, puudus poisil võimalus temaga hüvasti jätta. See vaevab last väga. Loo sündmused sõlmuvad ööl, mil isa poisid unest äratab, asjad pakib ja nad sõnagi lausumata kaubikusse viib... Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Novembris kirjutab oma sahtlist krimikirjanik Mika Keränen.

Minu sahtlid kodus on täis pastakaid. Oma tekste hoian kohvrites. Kirjutan palju käsitsi ja niimoodi saavad mu kohvrid täis. Ühes kohvris on p e a a e g u  valmis raamat. Salaselts Rampsu kaheksas juhtum, „Jõmmu“, on olemas käsikirja kujul.

See tähendab, et pean veel veidi katsetama, kas tekst töötab, aga kohe saab päris valmis. Teen katsetusi esinemistel koolides ja raamatukogudes. Loen ja kuulan, kuidas tekst peale läheb. Nii lihtne see ongi.   

Raamatu ilmumiseni on siiski veel maa ja ilm aega. Järgmisena vaatab loo üle keeletoimetaja Kristel Ress, siis tulevad juurde pildid, mille autoriks on Marja-Liisa Plats. Kui Liisu on teinud pildid ja paigutanud teksti lehekülgedele, siis loeb selle läbi veel Kristina Lepist. Tema vaatab, et tekst oleks keeleliselt vinks-vonks korrektne. Siis läheb raamat trükikotta – ja mul algab pisike puhkus.

---

Huvitavat siit ja sealt

Tähekese toimetus ootab jubejutte!
30. novembrini võib saata Tähekese toimetusse või aadressile taheke@taheke.ee jubejutte, mis peavad olema ise välja mõeldud. Jutt ei tohi olla pikem kui 2000 tähemärki (1lk A4). Parimad jutud avaldatakse Tähekeses ja kodulehel, autoreid ootavad auhindadena raamatud ja ajakirja aastatellimused.

Keskraamatukogu ootab koolilapsi osalema lugemisprogrammis
Tallinna Keskraamatukogu kutsub klasse osa võtma lugemisprogrammist „Loeme valmis „Oma raamatu””, kus kooliklass ühtse tervikuna loob erinevate raamatute põhjal "Oma raamatu". Osalema on oodatud kõik Tallinna koolide 1.–9. klasside õpilased. Lugemisprogramm kestab 17. märtsini 2017.

Tallinna esimese klassi lapsed saavad kingiks raamatu
Tallinna Keskraamatukogu on Tallinnas kooliteed alustavatele lastele raamatuid kinkinud alates 2007. aastast. Kairi Loogi kirjutatud raamatu „Härra Klaasi pöörane muuseum” saavad sel aastal kingiks 4841 koolilast. Raamat jõuab lugejateni keskraamatukogu haruraamatukogude kaudu alates novembrist.

Ilon Wiklandi näitus Saksamaal
Novembri lõpuni on Saksamaal Oldenburgis avatud Ilon Wiklandi illustratsioonide näitus „Über Tisch und Bänke”, mille on ettevalmistanud Berliini laste- ja noorte lugemiskeskus LesArt. Näitusel on väljas umbes 60 Ilon Wiklandi originaalillustratsiooni, näha saab ka üle 100 Wiklandi illustratsioonidega raamatu.

„Lärmisepa tänava Lota Rakvere teatris
8. detsembril esietendub Rakvere teatris Astrid Lindgreni raamatul põhinev lavastus „Lärmisepa tänava Lota”.
Lota on väike tüdruk, kes elab ema-isa ning vend Joonase ja õde Miia-Mariaga Lärmisepa tänaval. Seal juhtub alati midagi, sest Lota teeb kõik endast oleneva, et Lärmisepa tänaval igav ei hakkaks! Etenduse lavastas Ivo Eensalu.

„Muinasjutt tsaar Saltaanist" Vene teatris
9. detsembril esietendub Vene teatris lavastus „Muinasjutt tsaar Saltaanist / Võlumuinasjutt”. Tegemist on muinasjutuga pojast, kes lahutati oma isast. Etenduse lavastas Moskva lavastaja Jelizaveta Bondar. „Muinasjutt tsaar Saltaanist põhineb Aleksandr Puškini samanimelisel poeemil.

„Alice imedemaal Endla teatris
9. detsembril esietendub Endla teatris lavastus „Alice imedemaal”, mille aluseks on Lewis Carrolli samanimeline raamat. Etenduse lavastas Laura Mets, mängivad Fatme Helge Leevald, Ago Anderson, Saara NüganenOtt Raidmets, Sander Rebane, Kadri Rämmeld ja teised.

Kinodes linastub „Kui koletis kutsub
Novembri lõpus jõuab kinodesse film „Kui koletis kutsub”, mis põhineb Patrick Nessi raamatul. Loo peategelaseks on 12-aastane Conor O’Malley, kes põgeneb oma trööstitust igapäevast fantastilisse koletiste ja muinasjuttude maailma. Seal kohtub ta iidse, metsiku ja järeleandmatu koletisega, kes on talle teejuhiks vapruse, usu ja tõe juurde.

Eno Raua „Sipsik on ümbermaailmareisil
Läheneva Eesti vabariigi 100. sünnipäeva puhul saatis laste kultuurifestival 2015. aasta kevadel raamatutegelase Sipsiku ümbermaailmareisile, mille siht on külastada vähemalt sadat riiki. Osalejaid oodatakse tegema Sipsikuga pilti ja saatma fotod aadressil fringe@parnufringe.ee.

Ettelugemise võistluse võitis Grete Magerramov Tartust
20. oktoobril tähistati Eestis üleriigilist ettelugemise päeva. Üleriigilise ettelugemise võistluse 4. klasside õpilastele võitis Grete Magerramov Tartu Kivilinna Koolist. Sel korral loeti ettelugemise päeval ette mereteemalisi lugusid. Esikoha tõi Gretele lugu „President kinnas”, mis on pärit Andrus Kivirähki raamatust „Kaka ja kevad.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.