APRILL 2017

Hea lugeja!

Ühes kevadtuultega toome teieni värsked uudised lastekirjanduse maailmast. Avatud on registreerimine 10. mail toimuvale õpipäevale. Aprillis kutsume huvilisi uudistama lastekirjanduse keskuses avatud uut näitust ning nautima muusikat Jazzkaarel. Kõigil meie noortel lugejatel on põhjust rõõmu tunda, sest käimas on registreerimine suvisesse loovuslaagrisse VASS. Lisaks leiab uudiskirjast palju muud põnevat!

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Tulemas on aktiivõppe teemaline õpipäev

10. mail ootame huvilisi lastekirjanduse keskusesse õpipäevale, mis keskendub aktiivõppe meetoditele ja koostööle. Erinevaid aktiivõppe meetodeid tutvustavad Piret Jamnes (Fontes) ja Kaja Sarapuu (EES). Lapsi kaasavatest raamatukogude teematundidest räägivad Lembi Oper (Harku raamatukogu) ja Margit Lättemägi (Tapa Linnaraamatukogu). Teematundide läbiviimise praktikat jagavad viie raamatukogu töötajad stendettekannetena. Koostööst erinevate asutuste vahel räägivad Piret Luukka (Runomäe raamatukogu Soomes) ja Külli Kaus (Niguliste Muuseum). Eelregistreerumine 8. maini SIIN.

Jazzkaar lastekirjanduse keskuses 25. aprillil

Esmakordselt saab käesoleva laste ja noorte kultuuriaasta raames lastekirjanduse keskusest Jazzkaare linnalava. 25. aprillil kell 15 toimub keskuses noorte jazzmuusikute Kirke Karja (klaveril) ja Gloria Kadarpiku (viiulil) kontsert. Kontsert on tasuta ning kuulama on oodatud nii suured kui väikesed. Lisaks muusika kuulamisele on huvilistel võimalik pille lähemalt tundma õppida. Jazzkaare festival toimub 21.–30. aprillini üle Eesti. Festivali linnaruumikontserdid leiavad sel aastal aset juba 8. korda.

Avatud on interaktiivne näitus lastele „Teedu ja Peedu”

3.–28. aprillini on lastekirjanduse keskuses avatud Soome Instituudi interaktiivne näitus „Teedu ja Peedu”. Teedu ja Peedu (soome keeles Tatu ja Patu) on Aino Havukaineni ja Sami Toivoneni loodud pildiraamatute sarja peategelased. Näitus koosneb pehmetest 45x45 cm suurustest plaatidest, millel on kujutatud koduga seotud esemed: tööriistad, moosipurgid, kingad ja muu. Plaatidest saavad lapsed Teedu ja Peedu eeskujul koostada erinevaid mängukeskkondi ja n-ö veidraid masinaid. Loe edasi....

Suvine loovuslaager VASS Pivarootsis

Lastekirjanduse keskus ja Lastekaitse Liit korraldavad 21.–26. augustini Pivarootsis 9–13-aastastele lastele loovuslaagri VASS ehk Väikeste Autorite Salaselts. VASS-i kuue laagripäeva tegevus keerleb lugude loomise ja kirjanduse ümber, seda aga loomulikult mõnusas suvises võtmes. Iga laagripäev on sisustatud eriliste päevateemadega, kuhu kuuluvad näiteks loovkirjutamise päev, matkapäev ja impropäev. Laagri maksumus osalejale on 170 eurot. Huvilistel palume kiirustada, kuna kohtade arv on piiratud! Lisainfo ja registreerumine SIIN.

Üle-eestilise kirjandusmängu võitis Võrumaa võistkond

8. aprillil toimus Rahvusraamatukogus Tallinna raamatumessi ajal üle-riigiline 3.–4. klasside kirjandusmängu finaal. Finaalis osales 17 kolmeliikmelist võistkonda. Võitjaks kuulutati Võrumaa võistkond koosseisus Sander Merisalu, Viktoria Misnik ja Madleen Olesk. Teise koha pälvisid Viljandimaa võistkond ja Hiiumaa võistkond, kolmanda koha sai Tallinna võistkond. Kirjandusmängu korraldas lastekirjanduse keskus, kohalikke eelvoore viisid läbi maakondade ja linnade keskraamatukogude lasteosakonnad. Loe edasi...

Reeli Reinaus pälvis Järje Hoidja auhinna

Märtsis anti Tallinna Keskraamatukogus üle Järje Hoidja auhind, mille pälvis kirjanik Reeli Reinaus raamatuga „Verikambi”. Kirjanikku tänati teose ainetel valminud pildiga, mille autoriks on Pelgulinna Gümnaasiumi 7.b klassi õpilane. „Verikambi” on müstiline noorteromaan, kus neli keskkooliõpilast eksivad metsas matkates ära. Järje hoidja auhind antakse välja eelmisel aastal ilmunud ja Tallinna Keskraamatukogus möödunud aastal enim loetud eesti laste- või noorteraamatu autorile.  Loe edasi...

Kultuurkapitali lastekirjanduse preemia pälvis Aino Pervik

Märtsi keskpaigas tehti teatavaks Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhinna laureaadid. Lastekirjanduse vallas pälvis preemia Aino Pervik raamatu „Hädaoru kuningas” (Tänapäev, 2016) eest. Lastekirjanduse žüriisse kuulusid Jaanika Palm (esimees), Mari Klein ja Jaanus Kõuts. Lisaks Aino Perviku raamatule kandideerisid aastaauhindadele Kätlin Kaldmaa, Triinu Laane, Kadri Lepa, Priit Põhjala ja Reeli Reinausi teosed. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Aprill 2017. Kathleen Glasgow „Katkine tüdruk”

Kathleen Glasgow „Katkine tüdruk”

„Katkine tüdruk” jutustab 17-aastasest Charlotte Davisest, kelle elu on olnud kõike muud kui lihtne ja õnnelik. Ta on kaotanud oma isa, emaga tekkinud lahkarvamuste pärast kodust ära kolinud, jäänud ilma parimast sõbrast ning elanud tänaval. Sündmuste keerises on tüdruk leidnud lohutust enesele haiget tegemises. Teos algab Charlotte’i haiglasse sattumisega. Teiste sarnase elusaatusega tüdrukutega kohtudes ja teraapiates osaledes asub tüdruk tasapisi oma elu lahti mõtestama. Kõik tundub juba liikuvat paremuse poole, kuid siis tuleb tüdrukul haiglast lahkuda. Kas Charlotte’il õnnestub pöörata oma elus uus lehekülg? Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Aprillikuu sahtli autoriks on kirjanik Jaanus Vaiksoo.

Minu sahtlis on praegu kõige peal kaks lugu, mida ma tihti välja võtan. Umbes aasta eest hakkasin kirjutama Estonia poistekoorile ooperit või õigupoolest muusikalist etendust, millele teeb muusika helilooja Andres Lemba. See on olnud minu jaoks väga huvitav töö või õigemini – puhas rõõm! Soovin, et näitemäng saaks poistele omaselt seikluslik ja naljakas ning paljude toredate lugudega, mida poisid rõõmuga laulaksid. Etenduse nimi on „Kastanid tulest” ja  nüüd varsti hakkavad poisid sellega lavastaja Uku juhtimisel proove tegema. Ootan juba põnevusega, kuidas see kõik laval välja kukub.

Valmis on saamas ka üks väike lasteraamat „Laul Eestimaast”, millele teeb pildid kunstnik Regina Lukk-Toompere. See raamat on tegelikult üks pikk luuletus ja räägib sellest, miks lastel Eestis elades kunagi igav ei hakka, sest siin on niivõrd ilus, mõnus ja vahelduv loodus. Regina värvilised ja elurõõmsad pildid ainult kinnitavad seda. Raamat on minu jaoks ka selles mõttes huvitav, et selle saab lahti voltida üheks pikaks-pikaks pildiks.

---

Huvitavat siit ja sealt

Algupärase lastekirjanduse päev Tartus 12. aprillil
12. aprillil kell 10–17 toimub Tartu Linnaraamatukogus algupärase lastekirjanduse päev „Aja lugu ning „õnnelik lapsepõlv” laste- ja noortekirjanduses”. Kirjanduspäeval esinevad ettekannetega Kai Karell-Narusk, Jaanika Palm, Andrus Org, Mihkel Kunnus, Krista Kumberg, Triin Lees, Indrek Koff, Ave Mattheus, Mai Põldaas ja Mari Niitra.

Konverents Muinasjutuvägi Haapsalus 1. juunil
1. juunil Haapsalus toimuv muinasjutukonverents
astub laste- ja noortekultuurile pühendatud teema-aastaga ühte jalga ja kannab pealkirja „Lugudega kasvame suureks“. Ettekannetes vaadatakse last muinasjutus ja jutte, mis praegu lapse ümber on. Osavõtt on tasuta, registreerida saab SIIN.

Selgunud on Tartu lastekirjanduse auhinna nominendid
Lapsepõlve auhinna kandidaatideks on järgnevad autorid ja teosed: Kätlin Kaldmaa „Halb tüdruk on jumala hea olla”, Kadri Lepp „Poiss, kes tahtis põgeneda”, Kairi Look „Härra Klaasi pöörane muuseum”, Aino Pervik „Hädaoru kuningas” ja Reeli Reinaus „Kuidas mu isa endale uue naise sai”. Auhind antakse üle raamatu ja roosi päeva eel, 22. aprillil.

8. aprillil kuulutati välja Sten Roosi muinasjutuvõistluse võitjad
Sten Roosi 25. muinasjutuvõistluse võitis Rhea Rosette Tüür Tallinna Nõmme gümnaasiumist muinasjutuga „Looduse kroon”. Teise koha sai Liisa Raavel Lihulast ja kolmanda koha Mia-Mai Kalda Pärnust. Lastekirjanduse keskuse eriauhinnad pälvisid Karl Andreas Kalamees Pärnust ja Saale Mägi Laiuselt. Kokku laekus 256 muinasjuttu.

Piret Raua raamatu põhjal valmis Genfis etendus
31. märtsil esietendus Genfis Piret Raua raamatust „Natuke napakad lood” inspireeritud etendus „Kalade teeõhtud”. Etendusele lõi muusika Samuel Sighicelli ja Benjamin De La Fuente ning koreograafia Ambre Senatore. „Kalade teeõhtud” oli osa teatrifestival Archipel Genève programmist.

Heiki Ernitsa illustratsiooninäitus Kalamaja lastemuuseumis
Kalamaja lastemuuseum kutsub kõiki huvilisi vaatama Heiki Ernitsa illustratsiooninäitust „Mitte ainult Lotte...”. Näha saab suureformaadilisi pilte nii mitmetest populaarsetest kui veel ilmumata eesti lastekirjanike raamatutest. Lisaks toimub kunstniku juhendamisel 6. mail illustreerimise töötuba.

„Timm Thaler ehk Müüdud naer” Nuku teatris
30. aprillil esietendub Nuku teatris James Krüssi samanimelisel raamatul põhinev lavastus „Timm Thaler ehk Müüdud naer”. Nimiosalist Timm Thalerit mängib Mihkel Vendel, parun Tarukit kehastab Riho Rosberg. Etenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja kunstnik Marion Undusk. Vaatama on oodatud kõik huvilised alates 10. eluaastast.

Vikerraadio saade „Huvitaja” pühendub laste ja noorte teemadele
Mai lõpuni on igal neljapäeval kell 10.05 Vikerraadio „Huvitaja” saates teemaks laste ja noorte haridus. Saate teises pooles tehakse juttu lastekirjandusest. „Huvitaja” saatejuhid on Meelis Süld ja Krista Taim ning iga nädal on stuudios külas erinev saatekülaline. Saadete kava leiab SIIT.

1. maini oodatakse ideid konkursile 50 ideed
Laste ja noorte kultuuriaasta ideekonkursi 50 ideed eesmärk on läbi erinevate algatuste ja sündmuste muuta laste ja noorte kultuurielu veelgi sisukamaks ja põnevamaks. Ideekonkursil saavad osaleda kõik ning eelistatud on projektid, kus lapsed ja noored on idee autorid ning osalevad ka projekti elluviimises. Ideekonkursi fond on 30 000 eurot.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.