MAI 2017

Hea lugeja!

Käes on kirjanduspidustuste ja suure suve ootuse aeg! Tartus on käimas kirjandusfestival Prima Vista, Tallinnas tehakse ettevalmistusi kuu lõpus asetleidvaks festivaliks HeadRead. Enne veel tasub aga oodata 20. maid, sest just siis toimub üle-eestiline muuseumiöö. Kutsume kõiki sel aastal just meie majja muuseumiööst osa saama, sest pakume põnevat programmi: saladuslikku ekskursiooni meie maja hoidlatesse, võimalust üheskoos mängida ja põnevat klaverikontserti. Lisaks mahub maikuusse veel üks suursündmus – 25. mail stardib Laste Vabariigi elamustuur. Ootame kõiki Eesti sünnipäevapeole!

Head uudistamist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Laste Vabariigi elamustuur sõidab läbi Eesti

Laste ja noorte kultuuriaasta elamustuur Laste Vabariik sõidab suvel mööda Eestit, et tähistada koos lastega peagi saabuvat Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Esimene peatus tehakse 25. mail Põltsamaal ning tuur lõppeb 8. septembril Põlvamaal Savernas. Viie kuu jooksul jõuab Laste Vabariik enam kui viiekümnesse paika üle Eesti. Elamustuur Laste Vabariik liigub ringi ratastel ning ühendab endas teatri, mängu ja töötoad. Igas peatuspaigas saab näha etendust, avastada Eestit omanäolisel labürint-mängualal ning osaleda töötubades. Loe edasi...

20. mail ootame külastajaid muuseumiööle

Sel korral saab muuseumiööl mängida! Meie mängud on inspireeritud lastekirjandusest ja raamatutest. Raamatukogus saab mängida raamatu otsimise mängu, teise korruse saalis pildi vaatamise mängu. Kell 20.30 musitseerib meie rõdusaalis pianist ja improvisaator Farištamo Eller. Lisaks muusikale rõõmustab külastajaid videoinstallatsioon. Pööningul saavad kõik huvilised mängida meisterdamise mängu ning avatud on ka märgikoda. Lisaks on võimalik osa võtta ekskursioonist meie maja hoidlatesse. Ekskursioonidele registreerimine telefonil 617 7236. Loe edasi...

Berliini lastekirjandusfestivalil osalevad eesti illustraatorid

Kolmapäeval, 10. mail algab Berliinis lastekirjandusfestival Berliner Bücherinseln, mille fookuses on tänavu Baltimaade lastekirjandus. Eestit esindavad festivalil illustraatorid Ulla Saar, Kertu Sillaste ja Regina Lukk-Toompere. Sillaste ja Saar viivad festivalil läbi töötube. Kertu Sillaste töötoad toimuvad 10. ja 11. mail, Ulla Saare töötoad 17., 18. ja 19. mail. Lisaks sellele on nende ja Regina Lukk-Toompere tööd väljas festivali raames toimuval illustratsiooninäitusel. Näitus „Balti lasteraamatuillustratsioonid“ on üleval 10. maist 30. juunini Humboldti raamatukogus. Loe edasi...

Saksa ja austria lastekirjanduse üritused 9. ja 24. mail

Mais on kõigil huvilistel võimalik kohtuda saksa lastekirjanik Sabine Zettiga, kes esineb lastekirjanduse keskuses 9. mail kell 14.30. Kuulsuse tõi autorile raamatusari hakkajast ja pisut häbematust koolipoisist Hugost. Kohtumisel ajab kirjanikuga juttu ja tõlgib Kristel Kaljund. 24. mail kell 12 tutvustatakse austria lastekirjaniku Christine Nöstlingeri raamatuid „Konrad ehk poiss konservipurgist” ja „Vahetuslaps”. Lisaks linastub film „Konrad” ning saab vaadata Nöstlingeri raamatute näitust Eesti Rahvusraamatukogu Austria saali ja lastekirjanduse keskuse kogudest.

Festival HeadRead lastekirjanduse keskuses 25.–27. maini

Festivali „HeadRead” ajal pakume lastekirjanduse keskuses põnevat kirjandusprogrammi. 25. mail kell 10 on külas lastekirjanik Heli Illipe-Sootak ja illustraator Katrin Ehrlich, kell 12 lastekirjanik Kairi Look. Kell 17 toimub vestlusõhtu soome kirjaniku Maria Turtschaninoffiga. 26. mail kell 10 on aga külas maailma lastekirjanduse tippu kuuluvad autorid Davide Cali ja David Almond. 27. mail ootame kõiki lasteraamatute vahetuslaadale SULLE-MULLE. Laadal esineb ansambel „Tuuleviiul”, lapsed saavad teha kunsti koos illustraator Kertu Sillastega ja mängida tähemänge koos Nukitsamehega. Loe edasi...

Algas registreerimine laagrisse „Kaheksa ühe hoobiga”

13.–16. juunini toimub taas 1.–3. klassi õpilastele laager „Kaheksa ühe hoobiga”. Lapsed saavad nelja päeva jooksul osaleda kaheksa Tallinna vanalinnas asuva muuseumi ja keskuse tegevuses. Lisaks lastekirjanduse keskusele osalevad projektis Ajaloomuuseum, Loodusmuuseum, NUKU teater ja muuseum, Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Teatri- ja Muusikamuuseum, Tervishoiumuuseum ja Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseum. 4-päevase laagri hind on 70€, soodushind ühe pere lastele 65€. Registreerimine 6. juunini SIIN. Loe edasi...

Avatud on eesti illustraatorite kevadnäitus

2. maist 30. juunini esitleb lastekirjanduse keskus eesti illustraatorite kevadnäitust. Andekaid ja häid illustraatoreid on Eestis palju, ent kõik ei osale teema- või esindusnäitustel, vaid teevad oma igapäevast illustraatoritööd. Kevadnäitus annab võimaluse ka nendel kunstnikel koos teistega oma loomingut näidata. See on viies eesti illustraatorite kevadnäitus alates 2008. aastast. Tänavu eksponeeritakse illustratsioone nii juba ilmunud kui ka peatselt ilmuvatest raamatutest. Näitusel on välja pandud üle 60 töö 19 kunstnikult. Loe edasi...

Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat on Reeli Reinaus

Aprillis kuulutati Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodus välja Tartu lastekirjanduse auhinna (Lapsepõlve auhinna) laureaat. Auhinna võitis Reeli Reinaus raamatuga „Kuidas mu isa endale uue naise sai” (Tänapäev, 2016). Raamatule on illustratsioonid teinud Maarja-Liisa Plats. Žürii soovitab raamatut eri vanuses lugejatele, sest raamatut on kerge lugeda, peatükid on varustatud täpsete pealkirjadega, mis tekitavad huvi edasi lugeda ja annavad mõnusa eelhäälestuse. Tartu lastekirjanduse auhinnale kandideerisid 2016. aastal ilmunud laste- ja noorsooraamatute autorid. Loe edasi...

---

Kuu raamat

Mare Müürsepp ja Heli Lukner „Füübits. Teaduse ja tehnika esimene lugemik huvilisele lapsele“

Kohe, kui „Füübits” raamatupoe lettidele jõudis, kerkis see müügiedetabelite etteotsa. Ju oli sellist teaduse ja tehnika esimest lugemikku siis väga kaua oodatud. On tõsi, et varem pole meie noorele lugejale, alles kooliteed alustanud lastele, sellises vormis füüsika seaduspärasusi tutvustada võetud. Kasvatusteadlane ja lastekirjanik Mare Müürsepp ning füüsik Heli Lukner on ühendanud jõud ning nende koostöös valminud teos on suunatud just algkoolilastele ning läheneb teemale igati adressaaditundlikult. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Mais on sahtli autoriks kirjanik Aidi Vallik.

Mu sahtlid on kuhjaga täis ja ajavad üle, ei jõua neid kuidagi ära tühjendada. Kõige esmalt oleksin ma maru rõõmus, kui me leiaksime lähemal ajal Ott Vallikuga päevakese või kaks, et lõpuni teha „Kuidas elad, Anni“ kordustrüki küljendus. Selgus, et digiraamatu jaoks tehtud Marita Liivaku illustratsioonidest on vaja uusi ja kõrgema resolutsiooniga skänne. Igatahes on jäänud veel sabaotsake, siis saame raamatu trükikotta.

Järgmiseks tahan koos Elina Sildrega uue väikelasteraamatu välja anda, nii sügise poole. Kuue-seitsme aasta eest tegime väikelasteraamatu „Minu jalad“, mis põhimõtteliselt on jalateadus algajatele. Nüüd tahaks kätega õnne proovida.

Ootel on mu jõulujuttude raamatu projekt. Ma päris kaua mõtlesin, kes sinna pildid peaks tegema, sest Oti stiil võib-olla ei ole selle raamatu jaoks päris see. Ja jõudsin Marge Nelgini, ainult et tema saab selle raamatu jaoks joonistamisega pihta hakata alles järgmisest aastast.

Ah jaa, Päike ja Pilv annab samuti sel aastal ühe mu lasteraamatu välja. Üks hernehirmutise lugu väiksematele. Katrin Ehrlichi piltidega.

Sedapalju siis ühest mu sahtlist, sellest ilmumasolevate asjade omast. Aga peale selle on ju veel ajakirjandustööde sahtel ja teletööde sahtel, nüüd ka lugemiku sahtel ja filmisahtel ... veel ainult peas olemasolevate lugude sahtlist rääkimata.

---

Huvitavat siit ja sealt

Lasteraamatukoguhoidjate suveakadeemia 13.–15. juunini
Suveakadeemias keskendutakse teemadele nagu uuem laste- ja noortekirjandus, noortega seotud probleemid ning noortekultuur ja uued tuuled raamatukogude teel. Koolitus leiab aset Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudis. Hind osalejale 185€ (koos majutusega 230€). Registreerimine 31. maini aadressil regina.lapp@ut.ee.

Prima Vista Pargiraamatukogu lasteprogramm 11. ja 12. mail
Kirjandusfestivali Prima Vista
Pargiraamatukogu lasteprogrammis osalejaid ootab ees Sassi lasteaia kontsert, kunstitoad kirjanikega, kirjanduslik orienteerumismäng ja nukuteatri etendus. Festival toimub tänavu 14. korda ning selle peateemaks on „Seitsme maa ja mere taga”.

Vene Teatri VI lastekirjanduspidu 30. maist 8. juunini
Juba mitmendat aastat järjest korraldab Vene Teater lastekirjanduspeo. Tänavu on see pühendatud eesti ja vene lastekirjandusele. Osalevad eesti ja vene autorid Mihhail Jasnov, Anastassia Strokina, Marta Slavina, Leelo Tungal, Ülle Kütsen ja Markus Saksatamm. Osalema on oodatud lapsed koos vanematega.

Paide noored koguvad armastuskirju üle Eesti
Paide Avatud Noortekeskus ja Järvamaa Noortekogu kuulutasid välja armastuskirjade kogumise aktsiooni „Need uued armastuskirjad”. Kogutud armastuskirjad skaneeritakse ja trükitakse ning originaali saavad saatjad tagasi. Armastuskirjadest sünnib kogumik, mis on Eestimaa südames asuva Paide linna kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Raadioteatri kuuldemängutekstide võistlus
Raadioteater kutsub osalema kuuldemängutekstide võistlusel. Osalejatel palutakse kuuldemängutekstid saata või tuua 1. septembriks 2017 aadressil: ERR Raadioteater, Kreutzwaldi 14, 10124 Tallinn. Võistlustöid hindab kolmeliikmeline žürii. Võitjad kuulutatakse välja 2017. aasta sügisel.

Rapla Keskraamatukogu illustratsioonikonkurss „Mina näen nii”
Rapla Keskraamatukogu raamatuillustratsioonide konkurss „Mina näen nii” on mõeldud 9–26 aastastele lastele ja noortele. Osalejaid oodatakse looma oma nägemusega illustratsioone raamatukogu poolt valitud raamatutele. Raamatute nimekirja leiab SIIT. Töid oodatakse 15. maini ning parimaid ootavad autasud.

Gerda Märtensi näitus „Loomine” Nordea kontserdimajas
31. maini on Nordea kontserdimaja 1. korruse fuajees üleval Gerda Märtensi illustratsiooninäitus „Loomine”. Esitletakse Märtensi töid Dino Buzzati samanimelisele raamatule, mis ilmus eesti keeles 2016. aastal kirjastuses Koolibri. Tegu on pildiraamatuga, mis on põnev lugemine-vaatamine nii täiskasvanutele kui lastele.

Animafilm „Pinocchio” kinos Artis
Mai keskpaigas linastub kinos Artis l
ustakas animafilm „Pinocchio”. Lugu vallatust puupoisist, kellel valetades nina pikaks kasvab, põhineb Carlo Collodi armastatud lasteraamatul „Pinocchio seiklused”. Filmisõpru oodatakse Pinocchio seiklustest osa saama 13., 15., 17. ja 20. mail.

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.