JUUNI 2017

Hea lugeja!

Kohe-kohe on käes suvi! Sel suvel võib julgelt linnast maale sõita, sest Laste Vabariik jõuab külla kõigisse maakondadesse, kirjandusest inspireeritud suvelavastusi saab samuti vaadata Eesti eri nurkades ning raamatud ootavad lugejaid kõikjal raamatukogudes! Sellest, mis kusagil täpsemalt toimumas, tulebki juttu meie suvises uudiskirjas.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

---

Põlvepikuraamatu konkurss ootab käsikirju

Täna, 6. juunil kuulutati välja Põlvepikuraamatu konkurss, kuhu oodatakse väikelastele ja koolieelikutele (kuni 7-aastastele lastele) mõeldud raamatute käsikirju, milles on võrdselt olulised nii tekst kui ka illustratsioon. Konkursile esitatud töid hindab žürii, mis koosneb lastekirjanduse spetsialistidest. Käsikirju oodatakse 16. septembrini ning võidutööd kuulutatakse välja 7. novembril. Loe edasi...

Algas registreerimine kirjanduslikule „Maagiamängule”

2017. aasta sügisel toimub taas Tallinna ja Harjumaa 5.–7. klasside õpilastele mõeldud kirjanduslik mälumäng. Igast koolist on osalema oodatud üks viieliikmeline võistkond. Sel aastal on fookuses maagia ja võluritega seotud raamatud. Mälumängu ülesanded loob Jaak Känd, mängujuhid ja kohtunikud on Eesti Lastekirjanduse Keskuse, NUKU teatri ning Teatri- ja Muusikamuuseumi töötajad. Mälumängu eelvoor toimub 11. oktoobril. Registreeru SIIN.

Laste Vabariik sõidab suvel mööda Eestit

Mai lõpus startis laste ja noorte kultuuriaasta elamustuur Laste Vabariik, et tähistada koos lastega peagi saabuvat Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Laste Vabariik sõidab kokku 53 paika ning lõpetab 8. septembril Põlvamaal Savernas. Igas peatuspaigas saab näha etendust, avastada Eestit omanäolisel labürint-mängualal ning osaleda töötubades. Kuhu täpselt Laste Vabariik jõuab ja millal, saab vaadata Lastejaama Laste Vabariigi kaardilt.

Aidi Valliku luulekogu pälvis K. E. Söödi lasteluule auhinna

Mais anti Luunja kultuurimajas üle Karl Eduard Söödi lasteluule aastaauhind, mille seekord pälvis Aidi Vallik luulekogu „Imelised inimesed” eest. Kunstnikupreemia sai luuletaja abikaasa Ott Vallik, kes on joonistanud raamatu pildid. Luunja vallavalitsuse haridusnõuniku Kadi Saarso sõnul oli tänavune valik lihtne: „Raamat eristus oluliselt nii laste kui ka žürii meelest. Aidi Valliku luuletused on positiivsed, lastepärased, vaimukad.” Loe edasi...

Ilmunud on Pööningu Ekspress

Juba teist aastat järjest andsid lastekirjanduse keskuse loovkirjutamise ringi lapsed välja oma ajalehe. Ringi juhendas ja ajalehte aitas kokku panna lastekirjanik Kätlin Vainola. Värskest Pööningu Ekspressist leiab aasta jooksul kirjutatud lühijutte ja luuletusi. Ajalehe tarvis tegid lapsed ka intervjuusid ja kogusid soovitusi suvelugemiseks. Loovkirjutamise ring jätkab oma tööd sügisel ning sellega on liituma oodatud kõik huvilised.

Lastekirjanduse keskuse suvised lahtiolekuajad

Lastekirjanduse keskus ootab külastajaid ka suvel raamatuid laenutama, näitusi külastama ja pööningule mängima. Juunis, juulis ja augustis oleme avatud esmaspäevast reedeni kell 10–17, nädalavahetustel kinni. Lisaks on keskus 10.–30. juulini renoveerimistööde tõttu suletud. Taas ootame kõiki külla augustis. Kohtumiseni!

---

Kuu raamat

Bobbie Peers „Lüriidiumivaras”

Raamatu peategelaseks on 11-aastane William, kes elab koos vanematega Norras. Varem asus pere küll Inglismaal, kuid kui isa ja poeg sattusid koos ränka liiklusõnnetusse, mis isa ratastooli surus, otsustas pere Inglismaalt lahkuda ning kaugel põhjas uut elu alustada. William oli toona kõigest 4-aastane ning talle juhtunut ei selgitatud. Kuni tänaseni on poisile jäänud arusaamatuks nii see, miks võeti kasutusele varjunimed, kui ka see, miks kodumaalt üldse lahkuti ning kõik senised suhted katkestati. Loe edasi...

---

Sahtel

„Sahtel” on rubriik, kus saame teada, mis ühel kirjanikul, tõlkijal või illustraatoril parasjagu töölaual tegemisel või sahtlis avaldamist ootamas on. Sel suvel on sahtli autoriks illustraator Regina Lukk-Toompere.

Mul on töötoas 20 suurt sahtlit, pluss kapp suurte pakenditega, millesse olen mahutanud kõik oma 35 aasta jooksul tehtud illustratsioonid ja visandid. Loomulikult pole kõiki töid alles, neid on müüdud ja sõpradele kingitud ning näitustele rändama saadetud. Kuid sahtleid tuleb kindlasti juurde muretseda ja ka lihtsalt inventuuri teha, sest varsti nendesse midagi enam ei mahu.

Selle aasta esimesel poolel olen jõudnud illustreerida Jaanus Vaiksoo imeilusa luuletuse „Laul Eestimaast”. See on erakordne raamat selle poolest, et on leporello köites ehk voldikraamat. Just praegu lõpetasin Leelo Tungla lasteluuletuste kogumiku Hallooo!” illustreerimise. Sellega tuli kiirustada, et jõutaks autori juubeliks ära trükkida.

Juba mitu aastat on mind oodanud hollandi kirjaniku Toon Tellegeni käsikiri, mille eestikeelseks pealkirjaks saab olema „Kõik on olemas. Lugusid oravast, sipelgast ja teistest loomadest”. Raamat tuleb päris paks, sisaldab imelisi lugusid erinevate loomade kirjavahetusest ning polegi ehk lastele mõeldud. Mõtlen sellele raamatule suure ärevusega, sest illustreerin esimest korda väliskirjaniku teost.

Ootamas on ka järjekordne Leelo Tungla jõuluraamat „Delfiin Delila suur sõber”. Kas ma jõuan selle illustreerida tulevaks talveks, on hetkel raske öelda. Õnneks on jõulud igal aastal, praegu mõtlen suvest, oravast ja sipelgast!

---

Huvitavat siit ja sealt

Eesti Lugemisühingu konverents kirjaoskusest 15. juunil
15. juunil toimub Pärnu Kuninga Tänava Põhikoolis konverents „Kirjaoskus peegeldab heaolu”. Lisaks lugemisühingu üldkoosolekule ootavad osalejaid erinevad ettekanded, töötoad ja paneelarutelu teemal „Õpiabi vajadus ja kättesaadavus”. Eesti Lugemisühingu liikmele on osavõtutasu 10 eurot, teistele 15 eurot.

Loovkirjutamise suvelaager lastele 7.–11. augustini Tartus
Tartu Saksa Kultuuri Instituudi loovkirjutamise suvelaagrisse on oodatud lapsed vanuses 9–14 aastat. Laager toimub iga päev kell 10–15 ning on jagatud järgnevalt: hommikul loovkirjutamise ülesanded, pärastlõunal erinevad loovmängud, lugemine ja kohtumised. Laagri läbivaks teemaks on seiklus- ja naljajutud. Osalustasu 75 eurot.

Lastejaama suveseikluse kirjutamisvõistlus
Lastejaam kutsub lapsi osalema suurel suveseikluse võistusel. Suveseiklusest palutakse kirjutada ning lisada tekstile foto või joonistus. Seikluse võib üles laadida netis või saata postiga aadressil Gonsiori 27, 15029 Tallinn (märksõnaga „Võistlus”). Seiklusjutte oodatakse 31. augustini.

Raamatukogude suvised lugemisprogrammid
Suvekuudel ootavad raamatukogud üle Eesti lapsi osa võtma lugemisprogrammidest, milles osalejatel tuleb koguda lugemispassi loetud raamatute eest kleepse. Lugemisprogrammi korraldavad näiteks Tallinna Keskraamatukogu, Rapla Keskraamatukogu ja Võrumaa raamatukogud.

Piret Mildebergi ja Jüri Mildebergi näitus „Metsmildeberg”
Mai lõpus avati Kuressaare linnuse keldrisaalis Piret ja Jüri Mildebergi näitus „Metsmildeberg”. Piret ja Jüri Mildeberg on tuntud ja tunnustatud vabakutselised kunstnikud ja illustraatorid, kelle tööd asuvad erinevates kogudes üle Eesti, aga ka mujal maailmas.

Juunis ja juulis etendub Tartus „Kadunud Jõmmu”
10. juunil esietendub Tartus Mika Keräneni krimiraamatul „Jõmmu” põhinev seikluslik koguperelavastus „Kadunud Jõmmu”. Teatribussi suvelavastus rullub lahti Emajõe ääres Lodjakojas. Pärast etendust on teatrisõbrad kutsutud seilama suveõhtusel kaunil Emajõel. Etenduse lavastaja on Marko Mäesaar.

Etendus „Kardemoni linna rahvas ja röövlid” Põlvamaal
Juulis esietendub Põlvamaal norra kirjaniku ja helilooja Thorbjørn Egneri lool põhinev „Kardemoni linna rahvas ja röövlid“. Lustakat muusikalist koguperelugu mängib Alle-Saija Teatristuudio. Etenduse lavastajad on Ingrid Ulst ja Ülle Sillamäe, muusikajuht Annika Oselin ja koreograaf Andre Laine.

Iloni Imedemaal etendub „Saabastega kass”
Suvelavastus „Saabastega kass” on valminud Charles Perrault’ samanimelise kuulsa muinasjutu ainetel. Miksteatri koguperelavastuse etendused toimuvad Haapsalus, Iloni Imedemaal 5.-23. juulini. „Saabastega kassi” lavastaja on Kristo Toots, kunstnik Anne Prangel.

Urvastes mängitakse Edgar Valteri loomingul põhinevat lavastust
Lavastuses „Õhtu on salameri. Edgar Valteri rahutu rahu” sisenetakse Valteri maalide kaudu tema loitsulaadsesse unenäomaailma. Lavastaja Helen Rekkori eestvedamisel on loodud maagilis-nostalgiline maailm. Etendusi mängitakse augustikuus Võrumaal Urvastes asuvas Villikese tearitalus. Soovitatav alates 12. eluaastast.

„Naksitrallid” Vanemuise teatris
2. septembril esietendub Tartus Sadamateatris Eno Raua lasteraamatul põhinev tantsulavastus „Naksitrallid”. Tegemist on fantaasiarikka koguperepõnevikuga, mille keskmes on raamatust tuttavad vahvad tegelased Kingpool, Sammalhabe ja Muhv. Etenduse lavastajad on Katrin Pärn ja Janek Savolainen, osades teatri balletiartistid.

Ilon Wiklandi elust valmis lasteooper
Maailmakuulsa illustraatori Ilon Wiklandi ja rootsi lastekirjaniku Rose Lagercrantzi raamatust valmis Stockholmi kuninglikus ooperis samanimeline lasteooper „Pikk, pikk teekond”. Ooper pajatab kunstniku lapsepõlvest Haapsalus ja Rootsi pagemisest aastal 1944. Muusika autor Johan Ramström, lavastaja Ellen Lamm ja libretist Sigrid Herrault.

Lottemaa hooaja pidulik avamine 10. juunil
Leiutajateküla elanikud ootavad kõiki väikeseid ja suuri sõpru endale külla 10. juunil, mil toimub pidulik Lottemaa suvehooaja avamine. Külalisi tervitavad Leiutajateküla elanikud, pidulikkust lisab lipu heiskamine kell 10 Uku väljakul ja kell 12 laadaplatsilt algav suur paraad. Etenduvad ka kõik Lottemaa suvised etendused.

Lastejaama @raamatuklubi
Lastejaam kutsub lapsi tutvuma lastekirjanike ja raamatukunstnikega! @raamatuklubis kohtuvad lapsed külalistega kirjandusmaailmast ning kohtumistest valmivad vahvad videod. Sel kevadel on külalisteks olnud „Lennujaama lutikad ei anna alla” autorid Kairi Look ja Kaspar Jancis ning „Pärt ei oska saltot” autorid Anti Saar ja Anna Ring.  

---

Lastekirjanduse Uudistaja ilmub kord kuus. Jagage meiega oma sündmusi ja näituseid.

Kui soovite, et saadame Lastekirjanduse Uudistaja Teie e-posti aadressile, klikake siia.