Hea lugeja!


Uudistaja suundub mõneks ajaks suvepuhkusele, kuid enne veel toome teieni lastekirjanduse uudiseid, juhatame täiendatud suvelugemise nimekirja juurde ning kutsume toredatele näitustele. Sahtli rubriigis tutvustab oma tegemisi armastatud läti illustraator Gundega Muzikante, kelle illustreeritud raamat "On kuu kui kuldne laev" sel aastal õige mitu olulist Eesti lastekirjanduse auhinda võitis.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Aljoscha Blau isikunäitus lastekirjanduse keskuses

 
Eesti Lastekirjanduse Keskuses on avatud saksa kunstniku Aljoscha Blau näitus "Guašiga kirjutatud lood". Hinnatud illustraatori ja kunstipedagoogi näitus on keskuses avatud kuni 16. juulini. Blau humoorikad ja mitmekihilised tööd rõhutavad tema meisterlikkust guašitehnikas. Kunstniku töid on ka varem Eestis näidatud ning huvilistel on olnud võimalik jälgida tema väljenduslaadi arenemist visandlikuma stiili poole. Näitust on võimalik külastada E–R 10–17. Loe edasi... 

Täiendatud suvelugemise nimekiri

 
Suur ja soe suvi on käes ning Eesti Lastekirjanduse Keskus jagab traditsiooniliselt soovitusi, mida lugemiseks võrkkiike kaasa haarata. Täiendatud suvelugemise nimekirjast leiavad vaheajaks eakohast lugemisvara 1.–9. klasside õpilased. Nimekirjas on vanemaid ja uuemaid raamatuid, nii eesti autorite kui ka väliskirjanike teoseid, nii lustakat lugemist kui ka pisut tõsisemate teemadega raamatuid. Toredaid teoseid leiavad kõik noored kirjandussõbrad. Loe edasi...

Sten Roosi muinasjutuvõistluse auhinnad on selgunud

 
Esimese koha Sten Roosi muinasjutuvõistlusel pälvis Viljandi Kesklinna Kooli 9. klassi õpilane Triinu Kree muinasjutuga "Läbikulutatud akudega telefonid". Teiseks tuli Ell Juhani Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi 4. klassist looga "Sam Sungi seiklused". Kolmanda koha vääriliseks hindas žürii muinasloo "Kahvel käib ümbermaailmareisil", mille pani kirja Mattias Apuhtin Tartu Descartes’i Kooli 6. klassist. Lisaks anti välja arvukalt eriauhindu. Kokku panid õpilased 43 koolist võistluse tarbeks kirja 182 muinasjuttu. Loe edasi... 

Tegelusnäituse "Raamatuuputus" elamustuur

 
Läänemere päeval, 26. augustil 2021 avatakse lastekirjanduse keskuses põnev tegelusnäitus "Raamatuuputus. Seiklus läbi Põhjamaade lugude". Näitus toob Islandilt üle mere kohale Põhjamaade iidsed muinaslood ja tänapäevased raamatutegelased. Samuti tutvustatakse kangelasi meie oma rahvajuttudest ja lasteraamatutest. Põnevaid tegevusi leiab kogu majast. Ootame näitusele nii üksikkülastajaid kui klassigruppe. Klassidel on võimalik broneerida juhendatud elamustuure. Loe edasi... 

Juuni: Anti Saar "Kuidas minust ei saanud kirjanikku"

Anti Saar ise tutvustab sotsiaalmeedias oma teost kui sissejuhatust metafiktsiooni strateegiatesse. Lastekirjandusliku reklaamlausena see tõenäoliselt ei töötaks, nõnda ongi raamatu sisekaanel see moondunud alapealkirjaks "10 vähem või rohkem uskumatut lugu sellest, kuidas minust ei saanud kirjanikku". Tegelikult ei jää aga metafiktsioongi tulemata. Tõsi, see saabub veidi hiljem, peaaegu et päris raamatu lõpus, siis kui lugeja juba parasjagu hoos on. Saar ei taha ilmselt noort (?) lugejat kohe ära hirmutada.

Nagu öeldud on raamatus kümme novelli, mis seotud ühise tegelaskonna kaudu. Peategelane on 11-aastane Juhan, hüüdnimega Juks, kes armastab väga kirjutada. Vahet pole, kas haikut või seiklusjuttu, reisikirja või ajaleheartiklit, mõttetera või spordilugu – ühtmoodi põnevad on need poisile kõik. Paraku aga ei õnnestu Juksil ühtegi paladest lõpetada. Ükskõik kuivõrd erinevates žanrites poiss ka ei prooviks või kuidas ta ei püüaks, ikkagi on määratud need katsed luhtuma. Küll ei luba naabrionu valmivat artiklit ilmutada või tuleb kirjatükk lõkkealustuseks ohverdada, küll tõmbab õpetaja noore inspiratsioonipuhangule pidurit või ei õnnestu jutule väärilisi illustratsioone teha. Kas on aga võimalik saada kirjanikuks ka siis, kui kirjutada vaid lõputa lugusid? Õnneks tuleb siin Juksile appi sõber Robi, kes teab, mis asi on metafiktsioon. Nii saabki mittekirjanikust kirjanik, kellel loodetavasti palju lugejaid. Loe edasi...


"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid läti illustraator Gundega Muzikante.

Veel aasta tagasi oli minu suurim sahtel täidetud ajalooliste isikutega, nende seas oli eestlasi ja ka lätlasi - kõik ohtlikul reisil Rootsi rannikule, kuid kirjanik Juhani Püttsepa targal ja südamlikul juhendamisel.

Raamatu "On kuu kui kuldne laev" paadid jätkavad oma teekonda - teos ilmub sel kuul läti keeles ja selle annab välja kirjastus Jānis Roze. Lõpetasin just raamatu kaane kohandamise. Sel nädalal küpsetasin ka viimased rosinad, mis selle raamatu illustratsioonide eest sain - kook tuli suurepärane!*

Korraga pean avama mitu üsna erineva sisuga sahtlit. Suvel on neist suletud ainult üks - see sisaldab loomingulisi ülesandeid, mis on ette valmistatud kunstikooli lastele meie 5-kuulise kaugõppe perioodi ajal. Teises sahtlis jätkuvad aga ajaloo teemad, sest töötan hetkel visuaalidega, mis muutuvad suurteks videoprojektsioonideks Jelgava kiriku / muuseumi seintel Lõuna-Lätis.

Siis on mul veel kaks sahtlit, mis täituvad järk-järgult igasuguste loomade ja uhkete esemetega, sest need sisaldavad illustratsioone tulevaste laste luuleraamatute jaoks. Mulle meeldib illustreerida lastele mõeldud luuletusi, sest igal lehel on uus lugu ja uus tegelane! Inese Paklone luuleraamat räägib loomade söötmisest loomaaias. Kuna mulle meeldib loomi tavaliselt inimeste riietesse riietada, olin juba hakanud mõtlema, kuidas näeksid välja laua taga istuvad sukeldujakostüümides hülged, trenniriietuses surikaadid või pimestavates õhtukleitides flamingodaamid. Kuid siis sain aru, et nad peaksid olema alasti - loodus on need olendid juba nii omapäraseks ja ainulaadseks muutnud, et ükski inimese loodud stiil ei suuda võistelda nende vormide peene iluga!
 
Peagi plaanin minna Riia loomaaeda, et neid kangelasi lähemalt silmitseda.


* Juhani Püttsepa ja Gundega Muzikante raamat võitis möödunud aastal lastekirjanduse keskuse Aasta Rosina auhinna ja autorid said tänuks kotitäie rosinaid. 

"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Uurime mõnda võib-olla juba unustatud teost, mis kahtlemata toob äratundmisrõõmu meie vanematele ja vanavanematele. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral toome varasalvest välja Elar Kuusi raamatu "Memme musi" aastast 1978 illustraator Kaisa Puustaku piltidega.

Kodanikuna Elmar Kuusiku nime kandnud Elar Kuusi "Memme musi" ilmus algselt lühiversioonina ajakirjas Täheke 1966. aastal. Järgnes lavastus nukunäidendina Eesti Riiklikus Nukuteatris 1968. aastal, kusjuures helikujunduse tegi seal samal ajal töötanud Arvo Pärt. Laiahaaredelisema leviku sai aga teos 1978. aastal, mil Kuus teksti taaskord töötles, seekord pikemaks proosalooks, ning omaette raamatukesena Kaisa Puustaku piltidega välja andis. 

Muinasjutt räägib jäneseemast ja tema kolmest pojast, kes soovivad lõppematu kapsapea Täitmatu Hundi koopast jäneserahvale tagasi tuua. Ülesanne on raske. Keegi, kaasa arvatud jänesepoegade isa, pole tagasi tulnud. Kuigi emale pole poegade soov meeltmööda, austab ta nende otsust ja varustab nad kõige hinnalisemaga, mis tal on. Vanim poegadest saab raudrüü, keskmine mõõga, pisemale pole aga jänkuemal muud kui soe musi kaasa panna. See aga osutub lõpuks salarelvaks, mis kohutab vaenlase ja mida keegi ära võtta ei saa.

Võluv huumor, parasjagu põnevust ja õpetlik iva on ilmselt see, mis erinevate põlvkondade lapsi "Memme musi“ juures köitnud on. Tahaks loota, et kõigil lastel oleks nii suveseiklustele vastu minnes kui ka kogu eluks põsel üks memme musi, mida keegi ära võtta ei saa.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm

 

Lastekirjanduse keskuse soovitused Apollo raamatuportaalis

Eesti Lastekirjanduse Keskuse kirjandusuurija Jaanika Palm soovitab Postimehe Apollo raamatuportaalis pildiraamatuid, millest on ka suurtel ühtteist õppida.
 

Intervjuu Anti Saarega

Postimehe tellijal on võimalik lugeda intervjuud lastekirjanik Anti Saarega. Autoriga vestleb Janar Ala. 
 

Lugemisväljakutse väikelastega peredele

Tallinna Keskraamatukogu programm "Lugejaks sündinud" kutsub peresid osalema lugemisväljakutses ja suvistel põnnihommikutel, et väikelapsi juba varakult raamatute keskele tuua. 


Tallinna Keskraamatukogu suvelugemisprogramm

Lugemisprogramm “SUVI RAAMATUGA 2021” kutsub huvilisi liituma ja ja lugema suve jooksul läbi vähemalt kümme raamatut. Programmis saab osaleda virtuaalselt, mistõttu on võimalik liituda lastel üle kogu Eesti. 
 

Noortekirjanduse kampaania, mis kestab suve lõpuni

Eesti Noortekirjanduse Ühingu eestvedamisel on käimas suvine kampaania, mille käigus oodatakse fotosid noorteraamatutest nii Facebookis kui Instagramis. 
 

ERMi suvine linnalaager kutsub osalema

ERMi suvises lastelaagris "Lugusid ilmsest ja ilmvõimatust ilmast" seigeldakse nii päris kui muinasjutumaailmas. 
 

Lastelavastus "Röövel Hotzenplotz"

Eesti Noorsooteater mängib Otfried Preussleri raamatul „Röövel Hotzenplotzi uued seiklused” põhinevat lavastust "Röövel Hotzenplotz" vabaõhulavadel üle Eesti. Ringreis toimub 12. juunist kuni 11. juulini. 
 

Rändnäitus Hans Christian Andersenist 

8. juunist 12. juulini saab Lääne-Virumaa keskraamatukogu 1. korrusel tutvuda kuulsast muinasjutuvestjast Hans Christian Andersenist jutustava näitusega.

 

facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht
Instagram

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse
uudistajat saada, klikake palun siia.