Hea lugeja!


Detsember toob lume, piparkoogid ja uue Uudistajagi. Kuu raamatuks sel korral Anja Portini südamlik "Raadio Popov" ja oma sahtlid avab vastne Põlvepikuraamatu konkursi võitja Kadri Kiho.

Head uudistamist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Ilmunud on ajakiri Nukits

 
ajakiri Nukits jõulukuuse allIlmunud on Eesti Lastekirjanduse Keskuse koostatud ajakirja Nukits 27. number. Ajakiri koondab artikleid lasteraamatute, illustratsiooni ja lugemise teemadel, mis pakuvad huvi kõikidele lastekirjanduse sõpradele. Kaastööliste hulgast leiab Krista Kumbergi, Jaanika Palmi, Hasso Krulli jt. Samuti saab lugeda intervjuusid Anne Pikkovi ja prantsuse kirjaniku Jean-Claude Mourlevat’ga. Nukitsat saab tellida aadressil elk@elk.ee. Lisaks on Nukitsat võimalik osta lastekirjanduse keskusest kohapealt (Tallinn, Pikk 73, E–R 10–18, L 11–16). Loe edasi... 

Stuudio 14 näitus lastekirjanduse keskuse pööningul

 
Mängujänes kelgusEesti Lastekirjanduse Keskuse pööningugaleriis on kuni 30. jaanuarini 2022 avatud nukukunsti ja keraamikaga tegeleva Stuudio 14 näitus "Millest jutustab mets". Keskuse pööninguvitriine kaunistab muinasjutuline väljapanek, kus on võimalik uudistada autorikarusid ja -nukke ning kunstiobjekte. Kokku võtab näitusest osa 20 kunstnikku, kes on loonud näituse tarbeks karusid, jäneseid ja teisi loomi. Samuti saab uudistada savist, metallist ja muudest materjalidest kordumatuid esemeid. Loe edasi... 

ELK jõulukalender Instagramis

 
Mängujänes kelgusJõuluootus on üks muinasjutuline aeg. Suures põnevuses alustas lastekirjanduse keskus oma Instagrami kontol taas jõulukalendriga, kus tutvustab iga päev ühte toredat lasteraamatut. Sel aastal on valikus nii piparkookide kombel ahjusooje algupärandeid kui toredaid tõlkeraamatuid, lugemissoovitusi leidub siin nii päris pisikestele kui ka juba natuke suurematele kirjandussõpradele. Tule meile Instagrami külla, et uudistada jõulukalendrit ja hoida silma peal keskuse tegevustel. Loe edasi... 

Paabeli torni tõlkeauhinna laureaadid

 
25. novembril 2021 kuulutati Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimunud Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) Eesti osakonna sügisõhtul välja Paabeli Torni auhinna laureaadid. Juturaamatute kategoorias võitis Sally Harrise raamat "Topelt-Felix", mille tõlkis eesti keelde Jüri Kolk ja andis välja kirjastus Vesta. Pildiraamatute kategoorias sai laureaadiks Marius Marcinkevičiuse raamat "Võlujärv", mille tõlkis Tiiu Sandrak ja andis välja kirjastus Hea Lugu. Loe edasi... 

Anton Lomajevi näitus lastekirjanduse keskuses

 
Anton Lomajevi illustratsioon raamatust ,PähklipurejaLastekirjanduse keskuse illustratsioonigalerii seinu kaunistab detsembris nimeka vene illustraatori Anton Lomajevi isikunäitus "Pähklipureja". Näitusel on väljas pildid Ernst Theodor Amadeus Hoffmanni klassikalisele jõulumuinasjutule, mille on tõlkinud vene keelde A. A. Sokolovski. Raamatukunstniku pilte saab imetleda keskuse lahtiolekuaegadel kuni 29. jaanuarini 2022. Oodatud on kõik väikesed ja ka suuremad kunstihuvilised. Loe edasi... 

Anja Portini lasteraamat "Raadio Popov"Detsember 2021: Anja Portin "Raadio Popov"

Raamatu peategelaseks on üheksa-aastane Alfred, kes ei mäleta, et oleks oma ema kunagi näinud. Poisi isagi viibib tihti reisidel. Neil vähestel hetkedel, mil ta kodus on, pole teda Alfredi jaoks samuti olemas – ta kas lesib apaatselt diivanil ega kontakteeru või ajab oma tööasju nii intensiivselt, et poiss ei söanda teda segada. Nii ongi Alfred alatasa üksi ja peab ise endaga hakkama saama. Ta on justkui unustatud.

Kui siis isa enne järjekordsele tööreisile minekut unustab maksud maksta ja poisile toiduraha jätta, satub Alfred halvemasse olukorda kui kunagi varem. Elektrit pole, mistõttu ei saa lohutust otsida ka televiisorist, algav vaheaeg aga välistab koolitoidu saamise võimaluse. Eriti üksildased on poisile uneta ööd. Kui Alfred taaskord magama jääda ei saa ja erinevaid uinumislahendusi katsetades esikuvaibale pikali heidab, näeb ta, et saabuva ajalehe vahele on pistetud villased sokid, võileib ja õun. Poiss otsustab üllatuste saatja välja selgitada. Loe edasi...


lastekirjanik Kadri Kiho"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid äsja oma raamatuprojektiga Põlvepikuraamatu konkursi võitnud lastekirjanik Kadri Kiho. 

Minu kirjutuslaua sahtlis on vaid üks märkmik, kuhu lähevad kirja kõik raamatute ideed. Tegelik "sahtel" asub mu peas. Seal on justkui üks väga paljude laegastega kartoteegikapp, kuhu ma mõtteid kogu aeg juurde tõstan. Päris lauasahtlis jõuavad jutud olla lühikest aega. Kui lugu võib peas küpseda kaua, siis paberile jõuab see üsna kiirelt. Selleks on minu kirjutuslaua sahtlis veel valged paberilehed ja 2B harilik pliiats. Mulle meeldib jutud esmalt just pliiatsiga paberile kirjutada, sealt kolivad need edasi juba arvuti kõvakettale.

Ma olen üsna laisk kirjutaja, nii saavad ideed seal sahtlikestes pikka aega oma isiklikku elu elada. Õnneks on nad kannatlikud. Mõnikord ei jõua nad aga enam oodata ja siis hakatakse sahtlikesi seestpoolt üsna valjuhäälselt kolistama. Praegu näiteks tahavad välja trügida üks isevärki maja oma looga ning üks seiklusjutt natuke suurematele lastele. Kõige kõvemat lärmi kostab hetkel aga hoopis ühest täiskasvanutele mõeldud sahtlist. Eks näis, kes või mis sealt päriselt välja tulevad.

Viivi Luige luulekogu ,Tubased lapsed,"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral jäi meile pihku Juta Kaidla "Laanerahva talvepidu" aastast 1956.

Ajal, kui jõulude asemele juurutati nääripühade tähistamist, ilmus Juta Kaidla värssjutt "Laanerahva talvepidu". Neile, kelle lapsepõlv jäi 1950.–1960. aastatesse, meenub raamat Olev Soansi ja Asta Venderi illustratsioonidega. 1970.–1980. aastate laste kujutlustes ilmuvad pildid küll samuti Asta Venderi joonistatuna, kuid juba hoopis teistsugusel kujul. Viimati on illustreerimise läbi teksti tõlgendanud aga Priit Rea 2009. aastal.

Lugu on aga üks ja sama – laaneloomade toimetused nääriööl. Nimelt vajab Näärivana veidi loomade abi, et lastele kingid välja valida ja ära pakkida ning "laanerahvas rõõmuga/ teda nõus on aitama". Kui Näärivana lastele pakke viima on saadetud, asuvad loomad oma peoks ettevalmistusi tegema ja vana tagasi ootama. Rebane pühib sabaga peoplatsi lumest puhtaks, mäger meisterdab lumest lauad ja toolid, linnud kaunistavad ümbruskonna, pillimehed teevad sokutaadi eestvõtmisel viimast proovi... Näärivana naastes algab vahva pidu, mis kestab koiduni.

Ilusad vaadata ja toredad lugeda kõik need kolm raamatut, olgu siis esmakordselt või vanade aegade meenutuseks kätte võttes.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm

Head lugemist mudilastele 2021

Eesti Lastekirjanduse Keskuse kirjandusuurija Jaanika Palm soovitab, mida 2021. aastal ilmunud lastekirjandusest mudilastele lugemiseks pakkuda.
 

Lavastus "Lepatriinude jõulud" Rakvere teatris

Rakvere teatris esietendus lavastus "Lepatriinude jõulud", kus Janno Põldma loo tegelasi kehastavad Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti 14. lennu tudengid.
 

Eesti muinasjutud Spotify platvormil

Eesti Rahvakultuuri Keskus lõi muinasjuttudele kaasaegse helipesa Spotify platvormil, et jagada rahvalugusid inimestega selles keskkonnas, mida praegu kasutatakse.
facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht
Instagram

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee