Hea lugeja!


Uus Uudistaja tuleb lugejateni kevadiste tervitustega. Uudiskirjast saad teada, keda tänati Muhvi ja "Lugejate aasta" auhindadega. "Sahtli" rubriigis räägib oma tegemistest illustraator Lucija Mrzljak.

Head lugemist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Kirjandusmängu võitjad selgunud

 
Üle-eestilise virtuaalse kirjandusmängu võitsid noored lugejad Gregor Kirpu, Mattias Dvorov ja Kerdo Marten Jürnas Lääne-Virumaalt Tapa Günaasiumist. Teisele kohale võitles end Võrumaa võistkond Kääpa Põhikoolist koosseisus Marta Ruthe, Marten Kinna ja Delisa Ernits. Kolmandale kohale tulid Läänemaa kirjandushuvilised Lola Liivamägi, Brigita Rehe ja Rea Varik Kullamaa Keskkoolist. Loe edasi... 

Auhinnad lastekirjanduse populariseerijatele

 
19. mail 2021 toimus lastekirjanduse keskuses lasteraamatukoguhoidjate virtuaalne õpipäev, mille raames anti üle Muhvi auhind. Selle sai Mirjam Kaun Tallinna Keskraamatukogust noortekirjanduse tutvustamise eest sotsiaalmeedias. Samuti tunnustati ERR'i noortesaadet "Nova". Auhinnaga "Lugejate aasta" tänati Vanalinna Hariduskolleegiumi klassiõpetajat Margit Rüsset, kes toob lapsi kirjanduse juurde ja innustab neid lugema. Loe edasi... 

K. E. Söödi lasteluuleauhind selgunud

 
K. E. Söödi nimelise lasteluuleauhinna võitis sel aastal Anti Saar raamatuga "Suur pannkoogitegu". Auhinda annab välja Luunija vald. Laureaadi valib žürii, kuhu kuuluvad luule- ja raamatuillustratsiooni asjatundjad. Tänavu anti auhind välja juba 32. korda. Varasemate laureaatide hulka kuuluvad Olivia Saar, Ott Arder, Ellen Niit, Leelo Tungal, Ilmar Trull jt. Loe edasi...

Lastekirjanduse keskuse uus koduleht ja andmebaas

 
Lastekirjanduse keskus kutsub sõpru ja tuttavaid uudistama meie uhiuut kodulehekülge ja selle tarbeks loodud lastekirjanduse andmebaasi ELLSA. Andmebaas koondab infot eesti lastekirjanike ja illustraatorite loomingu kohta ning on abiks tõlkeõiguste müümisel.
Autorite valikul on lähtutud neile omistatud tunnustustest ja loomingu tasemest. 
Andmebaasis olevat infot täiendatakse jooksvalt. Loe edasi... 

Projekt "Loeme koos imelisi pildiraamatuid"

 
Pildiraamatuprojekti 3MR ehk “Loeme koos imelisi pildiraamatuid!” järgmine kohtumine toimub juunis Tallinna Keskraamatukogus. Kui veebruaris tutvustati lastekirjanduse keskuses pildiraamatute ettelugemiskoolituse õppekava ja metoodikat, siis suvel keskendutakse ettelugemise materjalidele (õppevideod, brošüürid jm). Talvel toimunud koolituspäeva ettekandeid on võimalik järele vaadata projekti Youtube'i kanalilt. (Foto Mai Harak). Loe edasi... 

Lastelaager "Kaheksa ühe hoobiga"

 
Suvine linnalaager "Kaheksa ühe hoobiga" toimub 15.–18. juunil. 1.–3. klassi lapsed saavad nelja laagripäeva jooksul osaleda kaheksa Tallinna vanalinna muuseumi ja keskuse, sh lastekirjanduse keskuse toredates tegevustes. Muuseumides saab põnevaid teadmisi ajaloost, kirjandusest, kunstist, disainist, tervisest jne. Registreerimine on avatud, kuni kohti jätkub. Loe edasi... 

Eesti illustratsiooninäitused laias maailmas

 
Eesti illustraatorite loomingut on võimalik imetleda mitmel näitusel laias maailmas. Kuni 13. juunini 2021 on Gdanskis Nadbałtyckie kultuurikeskuses näha Eesti illustraatorite grupinäitust "Salajased elud". Peterburi Kunstnike Liidu suures näitusesaalis on kuni 23. maini avatud Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Stuudio14 ühisprojektina valminud näitus “Libarebane. Rebase võlu”, mis on osaks rahvusvahelise nukukunstinäituse “Время Кукол” (“Nukuaeg”) programmist. Loe edasi... 

Mai: Rebecca Dautremer "Jacominus Gainsborough’ paremad päevad"

Rebecca Dautremer (s 1971) on kaasaja üks tunnustatumaid prantsuse kunstnikke, kelle omanäolist käekirja tuntakse üle maailma. Eesti lapsed on tema illustratsioonidega saanud tutvuda Phillippe Lechermeieri jutukogus "Unustatud ja tundmatud printsessid" (Draakon & Kuu 2014) ning Lewis Carrolli raamatus "Alice Imedemaal" (Draakon & Kuu 2018). "Jacominus Gainsborough’ paremad päevad" on esimene teos, millele kunstnik on ise ka teksti kirjutanud.

Raamat üllatab juba oma formaadi poolest, seda niisama lihtsalt kotinurgas raamatupoest või -kogust koju ei vii. Ei sobi see oma suuruse tõttu ka öökapiraamatuks, kuid laua taga või tugitoolis istudes pakub see tegevust kauem, kui ühelt pildiraamatult oodanud oleks. See kehtib nii väikeste kui suurte huviliste kohta, sest üks mis kindel – alles üheskoos lugedes, pilte uurides ja arutades avaneb see teos kõige paremini. Kooslugemisel on veel üks suur pluss – lisaks Jacominuse eluseikadele avab raamat ka su kaaslugejad. Loe edasi...


"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid illustraator Lucija Mrzljak.

Minu nimi on Lucija. Ma olen Horvaatiast pärit illustraator ja elan ning töötan Tallinnas. Hiljuti avaldasin koostöös kirjanik Indrek Koffiga raamatu "Palavikulilled", mille andis välja kirjastus Härra Tee ja Proua Kohvi. See jutustab loo väikesest Almast, kes jääb talvel grippi. Raamat uurib, kas haigus, mille oleme vapralt läbi põdenud, võib muuta maailma ilusamaks ja helgemaks. Tegevus leiab aset talvel ja Lõuna-Euroopast pärit inimesena on Baltimaade talv minu jaoks uus kogemus. Illustratsioone tehes uurisin ma lumme mattunud loodust ja kõiki selle detaile, näiteks kuidas lumi puuoksi katab. 

Illustratsioonides kasutan üsna traditsioonilisi tehnikaid, joonistan pliiatsi või söega käsitsi paberile, kasutamata digitaalseid abivahendeid. Leian, et selline lähenemine on väga huvitav ajal, mil paljud inimesed kasutavad arvutit, sest käsitsi loodud ja kombatav kunst on muutumas haruldaseks. Minu meelest on käe ja meele vahel seos. Joonistamine on meditatiivne ja rõõmsameelne tegevus, mis võimaldab täielikult tööprotsessi sukelduda ning nautida keskendumist. Mulle meeldib ka, kuidas aeg joonistades liigub, see möödub aeglaselt. Kui töötan joonistuse kallal mitu päeva, saan paljude asjade peale mõelda. 

Minu joonistused on detailitihedad ning need viitavad lapsepõlve nostalgiale. Lapsena meeldis mulle väga pildiraamatuid uurida ja minu silm jäi peatuma eelkõige detailsetel joonistustel, need pakkusid sissevaadet teise maailma ning toitsid mu kujutlusvõimet. 

Hetkel töötan uue lasteraamatu kallal koostöös horvaatia kirjaniku Olja Savičevićiga. See on lugu väikesest tüdrukust, kes saab sõbraks hiiglasuure kassiga ning nad lähevad koos seiklema. 

"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Uurime mõnda võib-olla juba unustatud teost, mis kahtlemata toob äratundmisrõõmu meie vanematele ja vanavanematele. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral toome varasalvest välja Alide Dahlbergi raamatu "Väike Mai" aastast 1949.

Alide Dahlbergi teatakse peamiselt mutionu peo värvika kirjeldajana. Tema sulest on aga ilmunud teisigi raamatuid, mis oma koha meie kultuurimälus igati välja teeninud. Üks sellistest on kindlasti ka "Väike Mai". Tegemist on toreda värsslooga, mille peategelane, nelja-aastane jonnakas Mai kuidagi leiba süüa ja piima juua ei taha. Nõnda jääb Mai samal ajal, kui kõik teised lapsed suureks kasvavad, vaid pöidlapikkuseks. Seepärast kaob ta ka kapi alla, kust koos muu prahiga aianurka satub. Roti ja varese käest pääsenuna mõistab tüdruk, et pikem ja jonnivabam on toredam olla kui lühike ja jonnakas. Nii annabki Mai metsas kohatud päkapikule lubaduse halvad kombed maha jätta, mispeale see ta taas koju juhatab. Koju jõudnud, saab Maist usin sööja ja kasvaja.

Dahlbergi tekst on küll varjamatult õpetlik, kuid samas ka põnev ja lustlik. Selles on lapsi köitvat fantaasialendu ja teise perspektiivi pakkumist. Vaheldusrikas ja hoogne värss voolab mõnusalt ning  jääb kui võluväel pähe.

Imekenad pildid on 1949. aasta väljaandele joonistanud Aleksander Pilar ja Aleksander Koemets, hiljem on teost illustreerinud ka Regina Lukk-Toompere.

Jaanika Palm

 

Kirjanduslik peitusorienteerumine "Leia kirjanik"

Kirjandusfestivali HeadRead raames toimub 28.–30. mail Tallinna linnaruumis lustlik orienteerumismäng "Leia kirjanik", milles osalevad ka lastekirjanikud Ilmar Tomusk, Kadri Hinrikus, Jaanus Vaiksoo ja Indrek Koff.
 

Muinasjutukonverents lükkub edasi

8. juunile planeeritud muinasjutukonverents "Miks mets kohiseb?" Haapsalus lükatakse edasi kolm kuud ja see toimub 8. septembril. 
 

Illustratsioonikursuse lõputööd lastekirjanduse keskuses

EKA Avatud Akadeemia raamatuillustratsioonikursuse lõputöödena valminud leporellode näitust saab imetleda kuni 29. maini lastekirjanduse keskuse pööningugaleriis.  
 

Tallinna kirjanduskeskuse võlukunstilaager

Tallinna Kirjanduskeskus kutsub 7–10-aastaseid lapsi suvel kolmepäevasesse võlukunstilaagrisse
 

Kus kirjutajaid, seal lugejaid?

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm kirjutab ajakirjas Looming möödunud aasta Eesti lastekirjandusest. 
 

Urmas Viigi osalusel valminud film Krakowi filmifestivalil

Krakowi filmifestivali ametlikus kavas esilinastub Poola film “Brave Bunch in India”, milles tegi kunstnikuna kaasa eesti illustraator Urmas Viik.
 

Eesti Instituut otsib keelemänge

Eesti Instituut otsib üleilmse keelenädala tarbeks kõige põnevamaid keelemänge, millega inimesed on lapsepõlves või täiskasvanutena aega veetnud.
 

5 rohelist raamatut seiklushimulistele lastele, kes loevad

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm jagab Postimehe Apollo raamatuportaalis lugemissoovitusi.
facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht
Instagram

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee

Kui Te ei soovi enam Lastekirjanduse
uudistajat saada, klikake palun siia.