Hea lugeja!


Uus aasta tuleb uhkete uudistega, sest alanud on Nukitsa konkurss ja välja valitud möödunud aasta kõige erilisem ja omanäolisem lasteraamat. Mõlemast saab altpoolt lugeda. 

Head uudistamist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Nukitsa konkurss on alanud

 
ajakiri Nukits jõulukuuse allNukitsa konkurss kutsub kõiki Eestimaa lapsi vanuses 6–13 valima oma lemmikkirjanikku ja raamatukunstnikku. Hääletada saab raamatukogudes üle Eesti või elektrooniliselt lastekirjanduse keskuse kodulehel kuni 23. veebruarini 2022. Valiku saab teha 100 eesti lasteraamatu hulgast, mis on ilmunud kahe viimase aasta jooksul. Võitjad kuulutatakse välja rahvusvahelisel lasteraamatupäeval 2. aprillil 2022 keskuses toimuval auhinnapeol. Loe edasi... 

Aasta Rosina auhinna võitis "Kuhu lapsed said?"

 
Eesti Lastekirjanduse Keskus andis 5. jaanuaril 2022 üle Aasta Rosina auhinna kõige omanäolisemale möödunud aastal ilmunud lasteraamatule. Valiku tegi kõikidest keskuse töötajatest koosnev žürii, kellele jäi silma raamat "Kuhu lapsed said?" Indrek Koffi värsside ja Elina Sildre piltidega. Teos räägib lustlikult sellest, kuidas ühe linnakese lapsed väsisid täiskasvanute käskudest ja keeldudest ning üheskoos metsa elama läksid. Rosinaks teeb raamatu selle terviklik teostus. Loe edasi... 

Miniraamatud Balti autoritelt

 
Miniraamatud avatud atlase peal Balti riikide lastekirjanikud ja illustraatorid lõid 18 eriilmelist miniraamatut, mis on suunatud 6–10-aastastele lugejatele ja puudutavad mitmekesisuse ning inimõigustega seotud teemasid. Iga koostööprojekti "Miniraamatud lastele Balti autoritelt" raames sündinud volditav pisiteos mahub A4 suuruses paberile ja on tasuta alla laetav. Miniraamatutega on kaasas metodoloogilised abimaterjalid vanematele ja lastega tegelevatele asutustele, mis julgustavad lastega koos lugema ja keerulisemate teemade üle arutlema. Loe edasi... 

Õpetaja tänuauhind "Lugejate aasta"

 
Mängujänes kelgusEesti Lastekirjanduse Keskus tunnustas auhinnaga "Lugejate aasta" õpetajat, kes on teinud väsimatuid pingutusi laste lugema innustamiseks. Auhinna laureaadiks valis keskuse töötajatest koosnev žürii Tallinna Püha Miikaeli Kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Tiina Veismanni, kellest õpilased kõnelevad ainult heade sõnadega. Õpetajale on auhinnaks Kadi Kurema graafiline leht "Lugejate aasta", mis anti üle 5. jaanuaril 2022 keskuses toimunud tänupeol. Loe edasi... 

Perehommikud alustavad

 
Vlad Karpovich foto PexelsLastekirjanduse keskuse laupäevased perehommikud saavad uuel aastal hoo sisse 15. jaanuaril kell 12.00. Siis tulevad meile külla raamatu "Piia Präänik ja sõnasööbik" autorid Kairi Look ja Ulla Saar. Üheskoos uurime, millised seiklused ootavad Piiat äsja alanud kooliteel. Nädal hiljem, 22. jaanuaril tervitame keskuse pööningul näitlejat, moeloojat ja kolme lapse ema Karin Raski ja saame teada, millised raamatud olid tema lapsepõlve lemmikud. Loe edasi... 

Anja Portini lasteraamat "Raadio Popov"Jaanuar 2022: Indrek Koff "Kuhu lapsed said?"

Need, kes Indrek Koffi loomingulist teekonda põhjalikumalt tunnevad, oskasid ehk ennustada, et ükskord avaldab ta lastele luuleraamatu niikuinii. On ju tema proosateosteski üsna palju luulele viitavat – võluvaid kordusi, tavapärasest erinevat sõnajärge, korduslikkust jmt. Aga et Koffi uus raamat liigitub värsslugude hulka, oli ilmselt paljudele üllatus.

"Kuhu lapsed said?" pajatab ühest väikesest linnast, kus keeb vilgas elu. Kui siis lapsed otsustavad liigse keelamise ja käskimise pärast metsa lahkuda, tunnevad täiskasvanud end peatult ja kurvalt. Igatsetakse laste rõõmukilkeid ja ringisilkamist, keksumängusid ja lehesahinat. Nii leitaksegi, et lapsed tuleb – maksku mis maksab – linna tagasi tuua. Linnapea saadab välja sõjaväe, Pedagoog meelitab lapsi koogi ja kommiga, kuri onu Rein ähvardab vitsaga, Dirigent peibutab Mozarti ja Bachiga – millestki pole kasu. Kuidas küll lapsed tagasi saada, et elu väikeses linnakeses jälle endises rõõmsas saginas jätkuda saaks? Loe edasi...


kirjanik ja tõlkija Jüri Kolk"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid kirjanik ja tõlkija Jüri Kolk, kelle tõlgitud lasteraamat "Topelt-Felix" Sally Harriselt pärjati aasta lõpus Paabeli Torni tõlkeauhinnaga juturaamatute kategoorias.

Mul on tänase seisuga päris palju läbitöötamist ootavaid ideid – teiste hulgas ka kolm lasteraamatut. Neist ühe mustand on valmis, aga põhiline töö alles ootab ees. See põhineb lool, mida on jutustatud juba aastatuhandeid. Minu versioon keerab varasemad pea peale. Või mine tea – ma ise loodan, et pigem jalgadele. 

Olen kirjutanud ka lasteluuletusi. Mõned on ilmunud Tähekeses ja Heas Lapses. Loodan ja tahan neist lõpuks luuleraamatu kokku saada. Kolmas mõte on kõige suurejoonelisem ja kõige toorem. Seda mõtet tuleb lihtsalt mõlgutada, kuni see selgema kuju võtab. Ja kui võtab, siis tuleb see valmis kirjutada – teha selle kallal tööd. Ainuüksi ideele ja inspiratsioonile ei saa loota ka kirjanduses.

Muidugi loodan tõlkida ka mõned toredad lasteraamatud. Millised just ja millal, eks aeg näitab. 


Foto: Alar Madisson (Eesti Kirjandusmuuseum)

Alf Preisen raamatu ,Kitsetall, kes oskas lugeda kümneni, esikaas"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral jäi meile pihku Alf Preiseni "Kitsetall, kes oskas lugeda kümneni" aastast 1964.

Pühade eel ilmunud Alf Prøyseni "Jõuluvanade vahetus" tõi mälusopist esile sama autori muinasjutu "Kitsetall, kes oskas lugeda kümneni". Maineka Norra kirjaniku (siis küll Alf Preiseniks transkribeeritu) teose tõlkis venekeelse väljaande järgi Helle Michelson. 

Küllap oskavad paljud tänasedki väikesed lugejad asetada end raamatu peategelase, väikese, kuid aruka kitsekese nahka, kelle nupukus päästab teiste, teda alguses kiusanud loomade päeva. Purjeka ülekoormuse mõõtmiseks osutub pisikese kitsetalle oskus igati vajalikuks ja niimoodi teiste austuse ära teeninuna saab kitseke veesõidukil töö piletikontrollijana. Jutuke on lihtne ja kaasahaarav. Pideva kordamise abil saavad pisikestele raamatusõpradele kui võluväel selgeks numbrid ühest kümneni ja koduloomade nimetused, laeva ametimeestest rääkimata.

Tea kas just seepärast, et mudilasele loeb raamatute ette enamasti täiskasvanu ja nii jääb rohkem aega muule keskenduda, kuid eriliselt ongi meelde sööbinud just raamatu pildid. See armas kikkis sabaga kitseke veepinnalt oma peegelpilti imetlemas, tigeda näoga lehm, kelluke kaelas, üleloomastatud purjekas, mis kohe-kohe põhja võib vajuda – kõik see on teost taas kätte võttes nii tuttav ja kodune. Eestikeelse väljaande illustratsioonid võeti üle venekeelsest väljaandest. Need on sündinud armastatud vene kunstniku ja animatsioonitööstuse ühe asutaja Vladimir Sutejevi käe läbi. Kitsetall seikleb lisaks raamatule ka animafilmis. 

Pole vist last, kes kümneni lugeda oskava kitsetalle lugu ei teaks. See pole ka imekspandav, sest 1964. aasta raamatu tagakaanelt leiame muljetavaldava trükiarvu – 40 000 eksemplari. Tänaseks on raamatust valminud kaks kordustrükki – 2001. ja 2015. aastal. Nende tiraažid on, tõsi küll, pisut väiksemad.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm

Valitakse 2021. aasta parimaid raamatuid

Apollo raamatupood valib lugejate abiga 2021. aasta parimaid eesti autorite raamatuid. Oma lemmikute poolt saad hääletada Apollo kodulehel kuni 31. jaanuarini 2022.
 

2021. aasta TOP 100 raamatut

Rahva Raamat avalikustas oma blogis 2021. aasta jooksul oma raamatupoodidest enim ostetud raamatute nimekirja, kuhu on jõudnud ka mitmeid lasteraamatuid.
 

2022 on raamatu­kogude aasta

Teema-aasta jooksul uuritakse, mida pakuvad lugejatele ligi 900 raamatukogu üle Eesti ja selle lükkab käima 12. jaanuaril toimuv ühine ettelugemise aktsioon, millest saavad alguse läbi aasta kestvad lugemistalgud.
 

Lavastus "Sihtisid pole sel sillal" noorsooteatris

Eesti noorsooteatris esietendub 15. jaanuaril 2022 EMTA lavakunstikooli 30. lennu bakalaureuselavastus "Sihtisid pole sel sillal", mis põhineb Juhan Liivi elul ja loomingul. Stsenaariumi autorid on Mirko Rajas ja lastekirjanik Indrek Koff.
 

Fotokonkurss "Mina ja pere"

ERM koos Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinikuga kutsub kooliõpilasi osalema fotokonkursil "Mina ja pere". Tähtaeg on 14. jaanuar. 
 

Lugemisväljakutse kinnitas, et noored loevad

Möödunud aasta 14. aprillist kuni 31. detsembrini kestnud Tallinna Keskraamatukogu väljakutses "Noor loeb" loeti kokku 425 raamatut. Järgmine väljakutse saab alguse noortekirjanduse päeval, 14. aprillil.
 

Wes Anderson toob ekraanile Roald Dahli jutukogumiku

Tuntud režissöör Wes Anderson töötab koos Netflixiga uue linateose kallal, mis põhineb lastekirjanik Roald Dahli 1977. aastal ilmunud lühilugude kogumikul "Henry Sugari imeline lugu ja veel kuus juttu". 
facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht
Instagram

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee