Hea lugeja!


Juba ongi käes juunikuu ja enne, kui Uudistaja suvepuhkusele läheb, saate siit lugeda viimaste uudiste ja tulevaste sündmuste kohta lastekirjanduse vallas. Kuu raamatuks valis meie lastekirjanduse uurija Jaanika Palm seekord Kairi Loogi „Kilodisko“ ja varasalvest tutvustab ta teile Marta Sillaotsa 1935. aastal ilmunud raamatut „Trips, Traps ja Trull“. „Sahtli“ rubriigis kirjutab oma viimase aja tegemistest kirjastaja ja tõlkija René Tendermann.

Ilusat sooja suve ja head uudistamist!

Eesti Lastekirjanduse Keskus

Sten Roosi muinasjutuvõistluse võitjad selgunud

 

Paabeli torni auhinnale nomineeritud raamatudEesti Lastekirjanduse Keskuses kuulutati 3. juunil välja 31. Sten Roosi nimelise muinasjutuvõistluse võitjad. Kokku saadeti võistlusele 253 muinasjuttu vabalt vallitud teemal ning osalejaid oli 59 koolist. Tänavuse muinasjutuvõistluse esimese koha sai Carl Eelmaa Tartu Herbert Masingu Kooli 5. klassist muinasjutu „Silmsabatroll“ eest. Teise koha vääriliseks hindas žürii Tallinna Reaalkooli 6. klassi õpilase Ell Juhani muinasjutu „Mulle ei meeldi üksinda kapis“. Kolmandale kohale tuli Thorolf Ollema Uuemõisa Lasteaed-Algkooli 4. klassist oma muinasjutuga „Ülekastja“. Loe edasi...


Fotol tänavuse Sten Roosi muinasjutuvõistluse auhinnasaajad 
(autor: Aron Urb)

Paco Roca isikunäitus lastekirjanduse keskuses

 
Pere uurib koos raamatutAlates 6. juunist kuni 30. juunini saab lastekirjanduse keskuse saalis ja trepigaleriis vaadata tuntud hispaania koomiksikunstniku Paco Roca illustratsiooninäitust. Paco Roca (1969) on õppinud Valencia kunsti- ja disainikoolis ja tegutseb peamiselt koomiksikunsti vallas. Roca koomikseid on tõlgitud paljudesse keeltesse ja ta on pälvinud rohkesti tunnustust nii Hispaanias kui välismaal. Illustraatorina on ta teinud kaastööd ajalehtedele El País, Il Corriere Della Sera jpt, aga ka vabaühendustele Greenpeace, Piirideta Arstid, Punane Rist jne. Loe edasi...

Foto: erakogu

 

Osale rahvusvahelisel koomiksivõistlusel

 
Pere uurib koos raamatutLeedu lastekirjanduse propageerimisega tegelev programm VAIKŲ ŽEMĖ (Laste Maailm) kutsub kõiki 7–13-aastaseid õpilasi Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast osalema rahvusvahelisel sõnadeta koomiksite konkursil „Linn, mida pole olemas“. Koomiksivõistlusel saab osaleda kahel ajavahemikul — konkursitöid võetakse vastu kuni 30. juunini ja 1. septembrist kuni 10. oktoobrini 2023. Loe edasi...

 

Raamatusoovitused suvevaheajaks

 
Pere uurib koos raamatutKohe-kohe on suvi käes. Siis on eriti vahva, ujuda, rattaga sõita ja sõpradega aega veeta. Kui seda on aga juba piisavalt tehtud ja tekib soov lihtsalt vaikselt ja omaette olla, võib kätte võtta raamatu. Siin on nimekiri, milles on vanemaid ja uuemaid raamatuid, eesti autorite ja väliskirjanike teoseid. Soovituste hulgast leiab nii lustakaid raamatuid kui ka selliseid, mis panevad mõtlema, nii neid, mis toovad toredasti esile keele omapära, kui ka neid, milles esiplaanil seiklus ja põnevus. On võlurilugusid ja jutte lastest, kes võiksid olla pärit lausa naabermajast. Loodame, et igaüks leiab siit suveks midagi, mis teda vaimustab. Nimekirja soovitatud raamatutest erinevatele kooliastmetele leiab siit.

 

Lastekirjanduse keskuse suvised lahtiolekuajad

Paabeli torni auhinnale nomineeritud raamatud

Alates 26. juunist kuni 20. augustini on Eesti Lastekirjanduse Keskus avatud esmaspäevast reedeni kella 10-17, laupäeval ja pühapäeval oleme suletud. 




Foto: Andres Teiss

 

Lastejutuvõistlus „Minu esimene raamat“ ootab käsikirju

 
Ajakiri Nukits tugitoolilKuni 1. oktoobrini saab esitada käsikirju lastejutuvõistlusele „Minu esimene raamat“. Lastejuttude sihtgrupiks on 5-9-aastased lapsed. Võitjad kuulutatakse välja 2024. aasta alguses, auhinnalise koha pälvinud ja äramärgitud tööd avaldab kirjastus Tänapäev. Loe edasi...


 

Põlvepikuraamatu konkurss ootab käsikirju

 
Ajakiri Nukits tugitoolilKuni 9. septembrini saab Põlvepikuraamatu konkursile esitada kuni 7-aastastele lastele mõeldud raamatute käsikirju. Käsikirja maksimaalne maht on 1000 sõna ja ühes käsikirjaga tuleb esitada vähemalt viis originaalsuuruses illustratsiooni. 
Materjalid palutakse tuua või saata posti teel Eesti Lastekirjanduse Keskusse aadressil Pikk 73, 10133 Tallinn. Täpsemad võistlustingimused leiab konkursi reglemendist. Loe edasi...


 

Raamatuesitlus keskuse saalis

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti RahvusraamatukogusReedel, 16. juunil kell 10 toimub lastekirjanduse keskuse saalis raamatu „Laps ja kuu“ esitlus, kus on kohal ka selle autorid Hasso Krull ja Lucija Mrzljak. Ühel lapsel ei tule õhtul und. Aga isa ja ema on juba magama jäänud. Lahtisest aknast paistab kuu, ja lapsele tulevad meelde sõnad, mida vanaisa on talle õpetanud: „Tere-tere, vana kere!“ Mida võiks kuu talle vastata? 
 

Lastekirjanduse keskus osaleb Pärnu kirjandusfestivalil

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti RahvusraamatukogusEesti Lastekirjanduse Keskus on vahva programmiga kohal Pärnu kirjandusfestivalil, mis toimub 19. augustil Koidula pargis. Laval esinevad mitmed armastatud lastekirjanikud ja LAPS LOEB alal saab meisterdada ja mängida. Täpsem programm tekib suve jooksul kirjandusfestivali Facebooki lehele


 

Lugemistund 8. septembril

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti Rahvusraamatukogus8. september on UNESCO rahvusvaheline kirjaoskuse päev. Selle tähistamiseks algatati Soomes 2019. aastal ReadHour ehk Lugemistund, mille eesmärgiks on propageerida lugemist laste ja noorte hulgas. Eestis toimub Lugemistund sellel aastal kolmandat korda ja seda korraldavad Soome Instituut, Tartu Linnaraamatukogu, Tallinna Keskraamatukogu ja Eesti Lastekirjanduse Keskus. Ootame kaasa lööma kõiki raamatukogusid, kes koostöös kohalike lasteaedade- ja koolidega võiksid 8. septembril kell 11-12 võtta aega lugemistunniks ja mõne hea raamatu lugemiseks. Eesti Lastekirjanduse Keskus avab sel puhul oma majas hiiglasliku lugemispesa, kus igas nurgas on virnadeviisi raamatuid igale maitsele. Ootame üritusele gruppe koolidest! Huvilistel palun ühendust võtta katrin@elk.ee.

Foto: Annela Samuel

Lastekirjanduse keskus Kadriorus kirjandusfestivalil

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti Rahvusraamatukogus9. septembril on Tallinnas VII Kirjandustänava festival, kus toimub lisaks muule Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Tähekese ja Hea lapse LASTELUGUDE LAAT. Täpsem programm selgub augustikuu lõpus. Rohkem infot ürituse kohta saab Kadrioru kirjandusfestivali lehelt.

 

Triinu Laan Prahas

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti RahvusraamatukogusTriinu Laan esitleb 15. juunil Prahas oma tšehhi keeles ilmunud raamatut „Luukere Juhani juhtumised“. 





Foto: Jan Rahman

 

Libarebased Poolas

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti RahvusraamatukogusJuulis ja augustis saab eesti kunstnike illustratsioone näha Poolas Płocki linna kunstigaleriis, kus on avatud rahvusvaheline illustraatorite näitus „Libarebane. Rebase võlu“. Näitusel osaleb 48 kunstnikku 12 riigist 69 tööga. Eestist osalevad näitusel Katrin Ehrlich, Kadri Ilves, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Jüri Mildeberg, Lucija Mrzljak, Piret Niinepuu-Kiik, Viive Noor, Tiina Mariam Reinsalu, Liis Roden, Ulla Saar, Maris Siimer, Elina Sildre, Eike Ülesoo, Maarja Vannas-Raid, Urmas Viik ja Catherine Zarip. Loe lähemalt näituse kohta siit.

Illustratsioon: Viive Noor
 

Viive Noor Itaalia lastekirjanduse festivali näitusel

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti Rahvusraamatukogus23.-25. juunini toimub Itaalias lastekirjanduse festival (Festival della letteratura e illusstrazione per l’infanzia cieli bambini), kuhu on illustraatorina näitusel osalema kutsutud teiste seas ka Viive Noor. 



Foto: Priit Grepp
 

Pamela Samel osaleb Kiievis raamatumessi illustratsiooninäitusel

 
Näituse, Joostes huntidega, tööd Läti Rahvusraamatukogus22.-25. juunini toimub Ukrainas Kiievis rahvusvaheline raamatufestival    Book Arsenal, mille illustraatorite näitusele on Eestist osalema kutsutud Pamela Samel. Näitusel osalemiseks tuli illustraatoritel valmistada plakat teemal „When Everything Matters“ („Kui kõik loeb/on oluline“). Näitust korraldab kunstirühmitus Pictoric. Pärast Kiievi festivali rändab näitus edasi Frankfurdi raamatumessile. 

Foto: Birgit Varblane

Raamat, Tahaksin süüa su pankreastJuuni 2023. Kairi Look „Kiludisko“

Kõige ilusamal võilillede õitsemise ajal jõudis raamatupoodidesse võilillekollane „Kiludisko“, mis sarnaselt võililledele pakub esmapilgul ohtralt silmailu, kuid loodetavasti levitab sama jõuliselt ka lugudesse peidetud tarkuseebemeid. Kairi Loogi teosed on meie kirjandusmaastikul ikka oodatud olnud. Kes siis ei tahaks korraks argisest, tõsisest, kohati isegi hoolimatust reaalsusest sattuda kuhugi lustlikku, turvalisse ja hoolivasse keskkonda, kus leidub küll ohtralt igasugu tegelasi, kel erinevad iseloomud ja motiivid, kuid sellele vaatamata laheneb kõik alati kenasti ja kergesti. Viimastel aastatel on Look kirjutanud peamiselt ettevõtlikust Piia Präänikust ja tema lähikondseist („Piia Präänik ja bandiidid“ 2019, „Piia Präänik ja sõnasööbik“ 2021) või siis vahendanud eesti lastele hollandi lastekirjanduse paremaid palasid (Annet Schaap „Milla ja mere lapsed“, Annie M. G. Schmidt „Kriimik“, mõlemad 2022). Nüüd elab autor ennast välja lühilugude kaudu, kuigi etteruttavalt olgu öeldud, et Piiast ei pääse autor ka siin. Loe edasi...

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm


„Sahtel“ on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtli kirjastaja ja tõlkija René Tendermann.

Kirjastajana on mul alati käsil mitu raamatut korraga. Ja ma püüan hoida need pigem laua peal kui sahtlis, sest sahtlil on üleloomulik võime imeda endasse töid ja tegemisi ning siis need mälust pühkida.

Toimetajana tegelen praegu Jonathan Stroudi raamatusarja „Lockwood & Co“ kahe esimese osa – „Kisendava trepi“ ja „Sosistava kolba“ kordustrüki ettevalmistamisega, et enne jõule välja tuua kolmas osa. Jonathan Stroud on meie lugeja jaoks vana tuttav, tema „Bartimaeuse“ lood olid ülimalt menukad. Kaasaja Londonis tegutseva kummitusuuringute agentuuri kolm noort töötajat Lucy, agentuuri juht Anthony ja George peavad rinda pistma linnas möllava kummitusprobleemiga.

Sügiseks loodan valmis saada Mary Cecilia Jacksoni romaani „Varblane“ tõlke. See on lugu andekast baleriinist Savannah Rose’ist ehk Varblasest. Tema sõbrad teavad, et ägeda tantsijana on tal veel üks oluline omadus – ta oskab hoida saladusi. Kuni ta hakkab käima ülekoolipoisiga, pealtnäha täiusliku Tristaniga, kes väga lähedalt vaadates nii täiuslik polegi. Kas lähisuhtevägivald peaks jääma saladuseks? Ja kui see saladus kellelegi usaldada, kas ka tema peab saladust hoidma?

Foto: Dmitri Kotjuh



 

Lasteraamat, Timbu-Limbu õukond ja lumemöldrid„Varasalve“ rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Juunikuu uudiskirjas tutvustame teile Marta Sillaotsa raamatut „Trips, Traps, Trull“ aastast 1935. 

Marta Sillaotsa Tripsu, Trapsu ja Trulli lood pole paarile viimasele põlvkonnale ehk ülemäära laialdaselt tuntud. Põhjused on siin pigem ajaloolised ega peitu kirjaniku loomeoskustes. Nõukogude perioodil sobimatuks peetud olustik, mis kirjeldas Eesti Vabariigi aegset küllust ja idülli, tingis oma ilmumisajas menukate raamatute kordustrükkide puudumise. Nii ilmuski Sillaotsalt alles 1987. aastal sarjas „Lastekirjanduse varamust“ Reet Krusteni koostatud ja järelsõnaga varustatud valikkogu „Trips, Traps, Trull ja teised“ (ill. Silvi Väljal), mis sisaldab ka teisi Sillaotsa loomingu paremaid palu („Matkamehed“, Armi-lood jmt). Seevastu Saksamaal Augsburgis, kus asus sõjapõgenike laager ja oli üks suuremaid eestlaste kogukondi  välismaal, anti juba 1948. aastal välja raamatusarja esimene osa „Trips, Traps, Trull“.

Lugude tegevustik koondub kolmikutest poiste Endli, Ilmari ja Peetri ümber, kes saanud vahvad hüüdnimed – Trips, Traps ja Trull. Raamatu esimeses osas on poisid nelja-aastased. Trips ja Traps on välimuselt sarnased, pikad ja kõhnavõitu, Trull aga on teistest lühem ja prullakas. Ka iseloomult on Trull vendadest erinev. Trips ja Traps on tõsised ja arglikud, kohati ehk isegi hellikud ja virilad, Trull seevastu päikeseline ja ettevõtlik, nii juhtubki temaga alailma midagi. Üheskoos moodustavad vennad vahva kamba, mis küll igasugu sekeldustesse satub, kuid neist ka mängleva kergusega väljub. Iga kogemus lisab teadmisi poiste elupagasisse ning aitab neid tulevastes keerukates olukordades paremini hakkama saada.
Poisid kasvavad koduse ema, õpetajast isa, vanaema ja tädiga idüllilises Nõmme aedlinnas ilusas suure aiaga majas. Kui raamatu esimeses osas kirjeldatakse kolmikute seiklusi peamiselt kodu lähiümbruses ja Tallinnas, siis järgnevates osades külastatakse ka Tartut („Trips, Traps ja Trull Tartus“, 1936) ja Haapsalut („Trips Traps ja Trull Haapsalus“, 1937), mis annab kirjanikule hea võimaluse needki paigad lugejatele pisut lähedasemaks kirjutada. Sarja neljas osa „Trips, Traps ja Trull saavad sõbra“ (1938) kirjeldab aga perekonda koera võtmist.

Tripsu, Trapsu ja Trulli lugusid võib pidada üheks esimeseks algupäraseks väikelastele mõeldud ettelugemisraamatuks. Olulist rolli teose sünnis mängis õpetajanagi töötanud Sillaotsa huvi laste arengupsühholoogia ja kasvatusküsimuste vastu. Et autor oskas saadud teadmisi oma kirjanikutöös suurepäraselt kasutada, iseloomustab tema lugusid mudilastele sobiv lihtsus, kodusus ja mõnusa huumoriga vestmisviis. Lugudes peituvad tarkuseterad kooruvad poiste tegevuste kirjeldustest, mitte sõnas väljendunud sõrmega vibutamisest. Olulisemate väärtustena kerkivad esile ausus, headus, abivalmidus ja töökus ning tähelepanelikkus looduse ja loomade suhtes, mis kindlasti väärivad rõhutamist ka tänastes oludes.

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
 
 

Raamatusoovitused

Lastekirjanduse keskuse praktikant Teele Nagel soovitab Postimehe raamatuportaalis 6 keskkonnateemalist raamatut, mis innustavad lapsi endasse kui muutuste käivitajasse uskuma

Ülle Meistri mälestusnäitus Käsmus
Suve lõpuni saab Käsmu Meremuuseumis näha kunstnik Ülle Meistri mälestusnäitust „Muinaslood piltides“.

Lottemaa uus hooaeg on alanud
10. juunil alustas Lottemaa teemapark kümnendat hooaega. Teemapark on avatud 27. augustini.

Noorte kõhejuttude kirjutamise võistlus Õudselt tore Viljandi!”
Kuni 22. septembrini saab osaleda laste ja noorte kõhejuttude kirjutamise võistlusel „Õudselt tore Viljandi!“. Viljandi vanalinn on täis õudselt toredaid maju, kuid kummitus- või muidu kõhelugusid nende kohta eriti ei leia. Mis oleks, kui teeks vanalinnas jalutamise üheskoos põnevamaks ja fantaseeriks, milline maja võiks endas peita üht põnevat ja kõhedat lugu?! Selleks tuleks Viljandi vanalinnas valida välja inspireeriv maja, jätta meelde selle maja aadress ning saata see koos väljamõeldud kõhelooga võistlusele. Parimatest lugudest luuakse Viljandi vanalinna vürtsitav kõhelugude tuur ja tuurikaart. Valik lugudest avaldatakse ka ajakirjas Hea Laps ning autoreid premeeritakse elamusauhindadega. Võistlusele sobiva kõheloo pikkus on kuni üks A4-formaadis lehekülg trükitud teksti. Lugu tuleb tuua Viljandi Linnaraamatukokku (Tallinna 11/1, Viljandi) või saata e-postile kultuurikonks@gmail.com. Kõhelugude võistluse lõpetamine, tulemuste avalikustamine koos lugude ettekandmisega Ugala teatri näitlejate poolt ja parimate premeerimine toimub 14. oktoobril 2023 laste ja noorte kirjandusfestivali „Luup“ perepäeval Viljandis. Omaloominguvõistlust toetavad Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing ja Kultuuriministeerium. Lisainfo ja võistluse tingimused leiab siit.
 

1000 raamatut Ukraina raamatukogule Eestis

Kuni 30. juunini saab Toeta.me keskkonnas toetada Tallinnas loodavat esimest ukrainakeelset raamatukogu Spilno. Spilno missiooniks on teha emakeelne kirjandus kättesaadavaks igale ukrainlasele Eestis. Raamatukogu kogub selle projekti käigus raha, et osta Ukraina kirjastustelt lastele ja noortele väärt kirjandust ning raamatud Eestisse transportida. Toetada saab seda ettevõtmist siitkaudu.

Biblioteegi laste lugemispassid
Tartu Aparaaditehases tegutsev raamatupood Biblioteek tegi koostöös Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Jaanika Palmiga lastele lugemispassid. Suvelugemise passis on 10 seikluslikku lasteraamatut ja kogu aasta passis 12 väärt teost. Biblioteegi käest saab jooksvalt Gutenbergi kleepse nende raamatute juurde, mis on kas ise või koos vanematega läbi loetud. Kel kõik läbi loetud, saab raamatupoelt põneva auhinna. 

Ajakirja Hea Laps juunikuu võistlus
Suvi on käes ja see tähendab vabadust rohkem rännata ja uusi tutvusi sõlmida. Vahel õnnestub tuttavaks saada ka mõne looma või linnuga!
Kellel on aga kodus lemmikloomad, peavad neid oma suveplaane tehes silmas pidama. Koerad ja kassid sõidavad oma perega enamasti suvekodudesse kaasa ja küllap on igal perel oma nipid, kuidas aidata lemmikul reis paremini üle elada. Kirjuta või hoopis joonista meile mõnest sellisest seigast, mil oled leidnud loomaga ühise keele. Kui loomale meeldis midagi, mida sa tegid, või kui loom sinuga koostööd tegi. Selles Heas Lapses on näiteks juttu Rakvere Teatri suvelavastuse hobustest, kellega leiti ühine keel porgandite abil. Saada oma töö 30. juuniks 2023 e-aadressil healaps@healaps.ee või postiaadressil Hea Laps, Harju 1, 10146 Tallinn. Lisa nimi, klass, kool, aadress. Valiku töödest avaldame ajakirjas Hea Laps.
Võitjatele auhinnaks Ravensburgeri maalimiskomplektid „Suvine uinak”.

 

 

facebook
Liitu meie uudiskirjaga
koduleht
Instagram

Eesti Lastekirjanduse Keskus
Pikk 73, Tallinn 10133
+372 617 7231, elk@elk.ee