Hea lugeja!
Ongi käes selle aasta viimane kuu ja aeg lastekirjanduse keskuse detsembrikuu uudiskirja lugemiseks. Leiate siit taas häid raamatusoovitusi meie lastekirjanduse uurijalt Jaanika Palmilt. „Sahtli“ rubriiki on seekord kirjutanud tänavuse Põlvepikuraamatu konkursi võitnud käsikirja autor Piret Jaaks. Keskuses on üleval uued näitused ja tulemas on Nukitsa konkurss, kus ootame lapsi taas valima oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit.
Head lugemist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus
|
|
Ilmunud on lastekirjanduse ajakirja Nukits uus väljaanne
Eesti Lastekirjanduse Keskuse koostatud ajakirja Nukits 29. number on valmis. Ajakiri koondab lastekirjanduse, illustratsiooni ja lugemise teemalisi artikleid, mis pakuvad lugemisrõõmu kõikidele lastekirjanduse sõpradele. Ajakiri maksab 6 eurot ja seda saab osta lastekirjanduse keskuse infolauast või tellida aadressi elk@elk.ee kaudu. Loe lisa...
|
|
Eesti on 2025. aasta kevadel Bologna rahvusvahelise lasteraamatumessi peakülaline
Bologna lasteraamatumess on vanim ja suurim lastekirjanduse sündmus, mis toob igal kevadel kokku tuhandeid lasteraamatute autoreid ja tegijaid üle maailma. Igal aastal kannab üks riik messi peakülalise staatust, et tutvustada laiale publikule omamaist lastekirjandust. Eestile avaneb selline esmakordne võimalus 2025. aasta kevadel. Loe edasi...
Foto: kohtumine Bologna messi direktrissi Elena Pasoliga lastekirjanduse keskuses
|
|
Selgusid lastekirjanduse tõlkeauhinna Paabeli torn laureaadid
21. novembril kuulutas IBBY Eesti osakond lastekirjanduse keskuses välja Paabeli torni lastekirjanduse tõlkeauhinna laureaadid. Valik tehti teoste hulgast, mis on ilmunud 2022. aasta oktoobrist kuni 2023. aasta septembri lõpuni. Pildiraamatu auhinna võitis Carson Ellise „Ki zee zumm?“ (kirjastus Draakon & Kuu, tõlkija Leelo Märjamaa), juturaamatu auhinna sai Luis Sepúlveda „Lugu merikajakast ja kassist, kes ta lendama õpetas“ (Rahva Raamatu Kirjastus, tõlkinud Eva Kolli).
Loe edasi...
|
|
Uued näitused keskuses
Kuni 27. jaanuarini 2024 saab lastekirjanduse keskuse trepigaleriis ja saalis näha näitust „Armastusega Lätimaalt“. Näitusel osalevad oma töödega Anita Paegle, Alekseijs Naumovs, Arta Ozola-Jaunarāja, Gita Treice, Anda Strautniece, Kitija Role, Ernests Kļaviņš ja Gundega Muzikante. Näituse kuraator on Viive Noor. Lisaks saab pööningul näha Stuudio 14 väikest talipühanäitust „Lumikellukesed detsembrikuus“, mis on avatud kuni 6. jaanuarini 2024. Näituseid saab külastada keskuse lahtiolekuaegadel E-R 10-18, L 11-16 (P suletud).
Gundega Muzikante illustratsioon
|
|
Selgusid esseekonkursi võitjad
Tallinna Lastekaitse Ühing ja Eesti Lastekirjanduse Keskus kuulutasid Rootsi Suursaatkonnas välja esseekonkursi „Head mõtted on pool tervist“ võitjad. Björn Oker-Blom Fond toetas võitjaid nelja 200 euro suuruse stipendiumiga. Tallinna üldhariduskoolide 8.–12. klassi õpilastele suunatud esseekonkurss ootas noorte mõtteid vaimse tervise ja heaolu teemadel. Põhikooliastmes olid võidukad Madli Aasmann ja Teele Telling. Gümnasistidest kirjutasid parimad esseed Kaspar Kriitberg ja Mirtel Lõhmist. Loe edasi…
Fotol tänavuse esseekonkursi võitjad
|
|
Selgusid 9. Põlvepikuraamatu konkursi võitjad
23. novembril kuulutati Eesti Lastekirjanduse Keskuses välja Põlvepikuraamatu konkursi võitjad. Kirjastuse Päike ja Pilv, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ning Kultuuriministeeriumi koostöös toimunud loomevõistlusele esitati kokku 71 raamatuprojekti, mis on mõeldud kuni 7-aastastele lugejatele.
Konkursi võitsid kirjanik Piret Jaaks ja illustraator Marju Tammik käsikirjaga „Suur saladus“. Teist ja kolmandat kohta jagasid autor ja illustraator Tiiu Kitsik võistlustööga „Meie tee“ ning autor Katrin Tõnisson ja illustraator Reda Tomingas raamatuprojektiga „Notsu suur soov“. Võidutööde autoreid ootab rahaline preemia ning need avaldab kirjastus Päike ja Pilv. Loe edasi...
Fotol tänavuse Põlvepikuraamatu konkursi võitjad ja eripreemiate saajad
|
|
Keskus puhkab pühade ajal
Lastekirjanduse keskus on suletud 23.–26. detsembrini ja 30. detsembrist 2023 1. jaanuarini 2024. Häid lähenevaid pühi ja kohtumiseni uuel aastal!
Foto autor: Marta Juga
|
|
Ilon Wiklandi noore kunstniku preemia konkurss
Iloni Imedemaa kutsub 14–18-aastaseid noori üle Eesti osalema Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia konkursil. Osalemiseks tuleb esitada üks töö vabalt valitud teemal ning vähemalt kaks illustratsiooni. Seekord on konkursil osalejatel ülesandeks teha illustratsioonid muinasjutule „Kullalaev“ raamatust „Õnneliku inimese särk. Eesti rahvajutud“, mille on koostanud ja ümber jutustanud Piret Päär. Tööde esitamise tähtaeg on 11. jaanuar 2024. Loe lisa
Foto: eelmise konkursi võitja Kirke Kirt (autor: Kaire Reiljan, Lääne Elu)
|
|
Sten Roosi muinasjutuvõistlus
Eesti Lastekirjanduse Keskusel on rõõm kutsuda 11–15-aastasi lapsi osalema juba 32. korda toimuval Sten Roosi nimelisel muinasjutuvõistlusel. Pika traditsiooniga võistluse eesmärk on äratada lastes huvi omaloomingu vastu, rikastada nende emakeelset väljendusoskust ning arendada loovust. Võistlustöid ootame kuni 15. jaanuarini 2024, auhinnatseremoonia toimub 8. juunil Eesti Lastekirjanduse Keskuses. Loe edasi...
|
|
Jaanuarikuu perehommikud
Pühadeajal lähevad keskuse laupäevased perehommikud hetkeks puhkama, kuid tervitame kõiki raamatusõpru uuesti juba 13. jaanuaril 2024. Uue perehommikute aasta juhatab sisse Eva Roosi raamatu „Ema võtab kassi“ esitlus. 20. jaanuaril esitleb Kadri Lepp oma uusi raamatuid ja 27. jaanuaril saavad perehommikul osalejad teada raamatust „Mida teevad tunded?“. 3. veebruaril toimub aga suur meisterdamishommik Tiia Metsaga.
Foto: vabavara Pexels
|
|
Nukitsa konkurss tuleb taas
Eesti Lastekirjanduse Keskus kutsub kõiki 5–13-aastaseid raamatusõpru valima parimat eesti lastekirjanikku ja raamatukunstnikku. Hääletada saab raamatukogudes ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse veebilehel alates 8. jaanuarist kuni 29. veebruarini 2024. Valiku saab teha 100 eesti lasteraamatu hulgast, mis on ilmunud kahe viimase aasta jooksul. Kõige rohkem hääli saanud kirjanik ja illustraator kuulutatakse välja 6. aprillil 2024 Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuval auhinnapeol.
|
|
Detsember 2023. Sofia Chanfreau „Kaelkirjaku süda on uskumatult suur“
Hiljuti tehti teatavaks käesoleva aasta Finlandia kirjandusauhinna saajad. Lastekirjanduse vallas osutus võitjaks Magdalena Hai noorteromaan „Sarviline jumal“ („Sarvijumala“ ). Samal ajal jõudis aga eesti keelde preemia mullune võidutöö, Sofia Chanfreau „Kaelkirjaku süda on uskumatult suur“. Raamatu kaanel seisab kirjaniku nime kõrval võrdväärsena, ja olgu siin kohe ära öeldud, et vägagi teenitult, ka illustraator Amanda Chanfreau nimi. Tegemist on kirjaniku õega, kes lisaks raamatutesse piltide joonistamisele tegeleb ka tätoveerimiskunstiga. See kumab illustratsioonidest võluvalt läbi, lisades kunstniku käekirjale omapära. Raamat poleks pooltki nii köitev tema maagiliste joonistusteta, mis suudavad olla vääriliseks täienduseks Sofia lopsakale sõnalisele fantaasialennule. Eriliselt hästi õnnestunuks võib pidada teose kaanepilti, millel pehmetes pruunikas-hallikates toonides kujutatud anatoomilise südame kujuline saar. See tekitab küsimusi ja kutsub õdede Chanfreau’de esikteost kätte võtma. Loe edasi...
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
|
|
„Sahtel“ on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtli lastekirjanik Piret Jaaks.
Mul on töölaual alati mõni asi pooleli, mõni jutu idee, mida tulevikus pikemaks looks kirjutada. Praegu aga on hoopis selline hetk, kus ootan oma uue raamatu „Öölaps“ ilmumist. See räägib ühest väga tuttavast teemast – pimeduse kartmisest, kuid natuke teistmoodi. Ütleks lausa – salapäraselt. Eriti põnevil olen seekord ka sellepärast, et tegutsesime selle ideega koos kunstnik Lumimariga kahekesi. Saime kokku, jõime morssi ja arutasime, millist lugu me lastele unejutuks rääkida tahaks. Tahtsime, et seal oleksid putukad ja et seal oleks kuuvalgus, salapärane kirst ja muidugi koer. Kõik need asjad on uues loos olemas. Lumimari joonistas kõik tegelased juba valmis ka ja nüüd lihtsalt ootame, millal „Öölaps“ meile külla tuleb.
Foto: Piret Jaaks (autor: Ruudu Rahumaru)
|
|
„Varasalve“ rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume raamatutega eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Detsembrikuu uudiskirjas tutvustab lastekirjanduse uurija Jaanika Palm teile Jüri Parijõe raamatut „Jõulud! Jõulud!“ aastast 1930.
1930. aastal Noorusmaa jutukirjastiku sarjas ilmunud tumesinine vihikuke „Jõulud, jõulud!“ sisaldab Jüri Parijõelt kaheksat pala, milles peatselt saabuvad pühad suuremat või väiksemat rolli mängivad: „Jõuluküünal. Vana jõululegend“, „Isaga jõulukirikus“ , „Jõulud kodus“, „Jõulud akende taga“, „Lehepoiste jõulumees“, „Andu raadio“, „Jõulu jutuajamised Injuga“ ja „Jõulujutt Endule“. Kogumiku esimese poole juttudes pajatab kirjanik lapstegelaseks kehastudes justkui enese jõulumälestusi ja viib noore lugeja kaasa pühadeks ettevalmistusi tegema, koos vanaemaga jõuluevangeeliumi lugema, isaga kirikusse jõulurõõmu otsima, jõuluvana ootama või kingituseks saadud raamatuid imetlema. Jutukogu viimased lood kujutavad endast aga täiskasvanu vestlusi väikelapsega. Esimeses neist kutsub tüdruk tema arvates kõikvõimsat pöialpoissi appi meelega katki tehtud taldrikut terveks tegema, teises loos aga tunneb poiss peo peale püütava küünlaleegi kustumisest nukrust. Mõlemal puhul pajatab isa lapsele lohutuseks loo, millest elukogenematum võiks ehk edasiseks tarvilise iva leida. Niimoodi, justkui inimese elukaare jooksul ette tulevaid jõule jälgides, seob Parijõgi kogumiku ühtseks tervikuks, rõhutab pühade olulisust ja traditsioonide muutlikkust, kuid vaatamata sellele kestmist üle aja.
Parijõe jõululood on lastepärased, südamlikud ja armsad, otsast otsani väikese inimese hea olemise soovi täis. Ometi ei muutu Parijõgi imalaks, liigselt idülliliseks ega luba jõulumeeleolul end ümbritsevate olude suhtes pimestada. Ikka näeb ta ka lapsi, kes tänavail lehti müües külmetavad ja tühja kõhtu kannatavad, neid, kelle jõulud on pigem kujutluslikud ja kulgevad vaateaknaid imetledes või teiste kodudesse piiludes. Samas aga leidub Parijõe lugudes alati optimismipiisk, mis laseb jõulurõõmuni jõuda kõigil, kes seda vähegi soovivad, nende majanduslikest ja sotsiaalsetest oludest, vanusest või tervislikust seisundist hoolimata.
Mis muud kui tuleb nõustuda Aivi Parijõega, kes oma magistritööl põhinevas artiklis „Jõulud Parijõe loomingus“ („ELK Toimetised nr 4, lk 4-26 ) kirjutab: „Kindlasti ei ole Parijõe jõulujutud pelgalt tähtpäevaline lektüür, mida lugeda või ette kanda kord aastas. Tema leebe nukrusega varjutatud lood, kus igatsetakse headuse ja sõpruse järele, võiksid meid kosutada palju sagedamini.“
Parijõe jõulujuttude kordustrükke leiab ka kogumikest „Jõulud, jõulud!“ (Tänapäev, 1999) ja „Jõulud akende taga“ (Piip & Prillid, 2010).
Eesti Õpetajate Liit, 1930
N. Mey illustratsioonid
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
|
|
Raamatusoovitused
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm soovitab Postimehe raamatuportaalis 6 armsat pildiraamatut, mille abil jõulutunnet luua. Lisaks tutvustab Jaanika ERRi kultuuriportaalis oma lugemispäevikus kolme uut raamatut, mis lähenevad jõuludele veidi teise nurga alt.
Kas laps loeb? Lastekirjanduse eksperdid Eestist ja Soomest teavad vastust
Lapsevanemaid ja kooliõpetajaid kuulates jääb tihti mulje, et lapsed ja noored haaravad aina harvem raamatu järele. Kas sellega kaasneb lugemisoskuse, tekstist arusaamise ja analüüsivõime vähenemine? Vastuse üle juurdlevad Põhjamaade tulevikumajanduse blogis lastekirjanduse eksperdid Soomest ja Eestist – lastekirjanduse keskuse direktor Triin Soone, kirjanik ja Helsingi linnaraamatukogu raamatukoguhoidja Sini Helminen ja tema kolleeg Tobias Larsson. Loe edasi...
Lastekirjanduse keskuse jõulukalender Instagramis
Jõuluootus on üks muinasjutuline aeg. Suures põnevuses alustas lastekirjanduse keskus oma Instagrami kontol taas jõulukalendriga, kus tutvustab iga päev ühte toredat lasteraamatut. Sel aastal on valikus nii piparkookide kombel ahjusooje algupärandeid kui toredaid tõlkeraamatuid, lugemissoovitusi leidub siin nii päris pisikestele kui ka juba natuke suurematele kirjandussõpradele. Tule meile Instagrami külla, et uudistada jõulukalendrit ja hoida silma peal keskuse tegevustel. Loe edasi...
Raadioteatri jõulukalender Lasteekraani lehel
Jõulukalender pakub avastamiseks ajakirjade Täheke ja Hea Laps autorite Andrus Kivirähki, Kairi Loogi, Helena Kochi, Kadri Hinrikuse, Liis Seina, Juhan Voolaiu, Piret Jaaksi, Lucija Mrzljaki, Jaan Rannapi, Markus Sakstamme ja Veronika Kivisilla lugusid. Lisaks on kavas ka üks Ukraina muinasjutt. Lood on Raadioteatris sisse lugenud näitlejad Kaspar Velberg, Piret Laurimaa, Garmen Tabor, Hendrik Toompere, Laura Kalle, Anu Lamp, Rasmus Kaljujärv, Veiko Tubin ja Kadri Lepp. Lastejutud on pannud animatsioonidega elama Rebeka Kruus, Anu Kadri Uustalu, Piret Lindau, Ariel Genrihov, Ronald Must, Aimar Soots, Jaanika Tork ning Animakooli lapsed. Kalendri illustratsiooni on loonud Tuuli Lepik. Jutte aitasid valida Ilona Martson ja Kätlin Vainola. Jõulukalendri lugusid saab kuulata siit.
Haikukonkurss lastele
Kuni 15. jaanuarini 2024 oodatakse võistlustöid 18. Maailma Laste Haikukonkursile. Tänavuse konkursi teemaks on „PEREKOND“. Konkursi korraldajaks on Japan Airlines’i Sihtasutus (JAL Foundation) ning läbiviijaks Eestis MTÜ Jaapani Kultuuri Koda. Eesti lastel on võimalik sellel ülemaailmsel konkursil osaleda juba viiendat korda ja eelnevatel aastatel on see pälvinud väga sooja vastuvõtu. Võistlusel osalemiseks tuleb saata ühe osaleja kohta üks haiku koos joonistusega (välja prinditult või käsitsi tehtud) teemal „Perekond“ ja võistelda tohivad kuni 15-aastased lapsed ja noored. Loe edasi…
Konkursi „Ekstra klass“ detsembrikuu väljakutse
Lasteajakiri Hea Laps ja Kiusamisvaba Kool kutsuvad 3.–6. klasse osalema väljakutses „Ekstra klass“, et innustada klasse üheskoos loominguliselt ja sõbralikult tegutsema ning võitma seejures vahvaid auhindu. Konkurss „Ekstra klass“ koosneb kolmest etapist, kus kolm kuud järjest saavad klassid osaleda põnevates väljakutsetes. Oktoobris loodi vahetunnimänge, novembris laule ja luuletusi oma klassist, detsembris ootab ajakiri Hea Laps aga teistmoodi klassipilte. Konkursi koostööpartneriks sel kuul on Eesti Kunstimuuseum, Insplay ja Maped Eesti. Väljakutsega saab tutvuda siin.
Tähekese jubejutud
Täheke korraldas novembris jubejuttude võistluse, kus said osaleda kuni 12-aastased lapsed. Siin saate kuulata näitleja Indrek Ojari esituses võistlusele esitatud parimaid jubejutte. Võidutööd ilmuvad ka järgmise aasta Tähekestes.
Õpetajate Leht: mida lugeda jõuluvaheajal?
Noored soovitavad Õpetajate Lehes raamatuid, mida jõuluvaheajal lugeda. Loe lisa...
|
|
|
|