Hea lugeja!
November toob meile pikemad ja pimedamad õhtud, mida on ikka tore veeta lasteraamatute seltsis. Soovitame näiteks pihku haarata meie kuu raamatu "Tuulelohe saab sõbraks", mille on kirja pannud Aino Pervik ja illustreerinud Ulla Saar. Raamatu kohta saab ka sellest Uudistajast pikemalt lugeda. Sahtli rubriigis räägib oma tegemistest lastekirjanik Helena Koch.
Head uudistamist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus
|
|
Lastekirjanduse keskuse programm PÖFF Shorts festivalil
Eesti Lastekirjanduse Keskus aitas tänavu kokku panna lühifilmide ja animatsiooni festivali PÖFF Shorts lasteanimatsioonide programmi. Kokku on valikus 12 filmi kaheksast riigist. Filmid on jaotatud kolme vanusegrupi vahel. Valikus on nii seikluslikke, lustakaid kui õpetlikke filme, mida ühendab oskuslikult jutustatud hea lugu. PÖFF Shorts lasteanima võistlusprogrammi näeb kinos Artis laupäeval, 20. novembril kell 15.30 ning pühapäeval, 21. novembril kell 10.15 ja 11.15. Filmid linastuvad eestikeelse dublaažiga. Loe edasi...
|
|
Põlvepikuraamatu konkursi võitjad on selgunud
11. novembril kuulutati lastekirjanduse keskuses välja Põlvepikuraamatu konkursi võitjad. Loomevõistlusele esitati kokku 66 kuni 7-aastastele lugejatele suunatud raamatuprojekti. Konkursi võitsid kirjanik Kadri Kiho ja illustraator Stella Salumaa käsikirjaga "Endel ja Kati". Teise koha pälvis Kertu Sillaste pildiraamatuprojekt "Väikeses majas" ning kolmanda koha vääriliseks hindas žürii Liis Kivirandi kirjutatud ja Pamela Sameli illustreeritud võistlustöö "Toru". Lisaks anti välja kolm eripreemiat. Võidutööde autoreid ootab rahaline auhind ning need avaldab kirjastus Päike ja Pilv. Loe edasi...
|
|
Animakooli töötuba Eesti Lastekirjanduse Keskuses
20. novembril tuleb lastekirjanduse keskuse laupäevasele perehommikule külla Animakool. Nende toredate juhendajate käe all saavad osalejad luua päris oma animafilmi. Perehommik toimub festivali PÖFF Shorts raames. Lastekirjanduse keskus pani sel aastal kokku festivali laste animafilmide võistlusprogrammi ning perehommikul saab vaadata ka valikut sinna jõudnud filmidest. Ootame osalema lapsi alates 5. eluaastast. Kohtade arv on piiratud, mistõttu on vajalik eelregistreerimine siin: Loe edasi...
|
|
Perehommik koos Liis Seina ja Elina Sildrega
27. novembril tulevad lastekirjanduse keskuse perehommikule külla raamatu "Maruvahva lasteaed. Haraldi ja Freia lood" autorid Liis Sein ja Elina Sildre. Perehommikul räägime uuest raamatust lähemalt, loeme ette ning joonistame ja meisterdame koos midagi toredat. Lisaks loositakse kõigi külastajate vahel välja üks raamat koos autogrammidega. Lasteaiaelule keskenduv eakohane ja realistlik, kuid siiski vimkasid täis raamat annab võimaluse vanemal koos lapsega tema päeva üle arutleda. Lasteaias on maruvahva ja lugeda on tore! Loe edasi...
|
|
Balti illustraatorite näitus Roomas
Eesti, Läti ja Leedu illustraatorite suurnäitus "Joostes huntidega" rändab Napoli lähedalt Ischia saarelt Itaalia pealinna Rooma ja avatakse seal 24. novembril. Viive Noore kureeritud näituse teemaks on huntinimene Läänemere idakalda rahvapärimuses ning olulise motiivina tõuseb seal esile just huntnaine, kes on tuttav nii Eesti kui meie balti naabrite rahvapärimusest. Näitusel on võimalik näha 65 tööd ja see on avatud kuni 8. detsembrini 2021. Loe edasi...
|
|
Eesti illustraatorite näitused Komimaal
2. detsembril 2021 avatakse Komimaa pealinnas Sõktõvkaris mitu Eesti illustraatorite näitust koondpealkirjaga "Jõulumuinasjutt". Näitustega tähistatakse Komi Vabariigi 100. sünnipäeva. Lisaks Eesti raamatukunstnike grupinäitusele, millest võtab osa 18 illustraatorit, saab kohalik publik nautida Viive Noore ja Regina Lukk-Toompere isikunäitusi. Samuti avatakse Tatjana Mohrjakova kureeritud rahvusvaheline nukukunstinäitus. Loe edasi...
|
|
November 2021: Aino Pervik "Tuulelohe saab sõbraks"
Nii tore, et mõned asjad on just nii nagu nad on. Näiteks see, et on Aino Pervik ja temalt on ilmunud uus raamat. Varem osaliselt Tähekeses avaldatud palad on lisaks saanud uusi lugusid ja kenasti ühiste kaante vahele paigutatuna moodustavad need Ulla Saare lustlike ja iseloomukate kollaažpiltidega võluva terviku.
Raamatusse on koondatud üheksa lühijuttu. Lugude läbiv peategelane on ühel kaunil päeval sündinud tuulelohe, kes iseendale kangesti meeldib. Ja miks ei peakski! On tal ju hästi suured silmad, millega näeb nii mõndagi, suu, mis annab rääkimisvõime, ja uhkelt tuules kaasa lehviv kolme värvilise lindiga saba. Kuna tuulelohele ei meeldi olla peremehe poolt juhitud, otsustab ta nöörist vabaneda ja ise enda elu määrama hakata. Loe edasi...
|
|
"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid lastekirjanik Helena Koch.
Mul on pooleliolevaid kirjatöid kodus täis mitu sahtlit, neist osad asuvad kappides, aga teised hoopis arvutis. Mulle meeldib esimesed mõtted kirja panna paberil ja mul on mitu märkmikku, mis sisaldavad erinevate lugude ideid ja poolikuid jutte. Oma n-ö virtuaalseid sahtleid kasutan siis, kui lood juba natuke rohkem kuju on hakanud võtma.
Pooleliolevate lugude seas on näiteks jutt ühest hiiglasest, kes võib-olla kunagi hakkab kandma nime Simon, aga ka naabritest, kes omavahel kuidagi läbi ei saa. Kõige rohkem südamel on mul aga viimasel ajal olnud jõululood, mis äkki isegi järgmisel aastal ühte raamatusse jõuavad. Muide, mu sahtlites on ka tekste, mis kirjutatud hoopis täiskasvanutele.
Mul on hea meel, et mu sahtlitest piilub välja mitu teksti. Novembris avaldatakse kaks minu lugu kogumikus "Meie laste muinasjutud“, detsembris ilmub üks jõululugu ajakirjas Hea Laps ning kaks juttu avanevad ERRi Lastejaama jõulukalendris. Lisaks peaks peagi saama ERRi Raadioteatris kuulata "Kõhu mässu". Kes tahab rohkem teada, saab mind jälgida instagramis @helenakochstories.
|
|
"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral jäi meile pihku Viivi Luige "Tubased lapsed" aastast 1979 Maarja Vannase piltidega kirjastuselt Eesti Raamat.
Iga kord, kui Tänassilmast läbi sõidan, tuleb meelde Viivi Luik, kes seal (tänaseks 75 aastat tagasi) sündinud on. Mulle ei meenu mitte "Seitsmes rahukevad", mis on tema senise loomingulise tee tipuks kuulutatud, vaid pigem ikka lapsepõlvest pähe kulunud luuleread.
Õigupoolest lipsavad Luige värsid mu argipäevadest läbi märksa tihedamini. Näiteks siis, kui akna taga on maad võtnud kõikehõlmav pimedus ja mina kabinetis ikka veel klahve toksin või raamatukuhjades tuustin. Justkui väevõimul tungivad mu meeltesse Luige read kõigist neist vanemate kohalolu igatsevatest lastest, kes hobuse mängimisega pikki päevi lühemaks teevad või niisama radiaatori naksumise ja kraani tilkumise vahele mitmekesi käivaid muremõtteid mõlgutavad. Nõndasamuti ise ära olles mõistad kõiki neid vanemaid, kellel on "mahti anda ainult kas vitsa või musi", kuid samas saad aru ka laste ängistusest, kes "tahaks koledaid plekke teha" või "tuppa ajada prahti ja rääkida rumalusi".
Luige lasteluule on küll mõtlema suunav, kuid kindlasti mitte rõhuvalt mõjuv. "Tubastest lastest" leiab ka helgemate tundetoonidega luuletusi. Need pajatavad hommikutest, mis öö ära ajavad, ja ema häälest, mis "lõhub ära öiseid hirme täis õhu". Luuletaja meenutab, et kunagi tuleb praeguste pimedate õhtute kiuste ka vaikne pehme lumi, mis sajab linnatänavad ääretasa täis. Tuleb kevad, mil "hädasti tarvis on vett ja pori, mille sees lapsed võiks paterdada". Ja muidugi ka suvi, mil "muresid on vähem, palju rohkem aega".
Mis sellest, et Luige lastele mõeldud luuleraamatud kannavad märget "nooremale koolieale" – vägagi hästi sobivad need elu läbi kaasas kandmiseks.
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
|
|
6 lasteraamatut, mis viivad meid metsa (ja teevad targemaks ka)
Eesti Lastekirjanduse Keskuse praktikant Berit Berg soovitab Postimehe Apollo raamatuportaalis lasteraamatuid, mis kõnelevad metsast.
Lugema!
Tartu Raatuse kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Maila Jürgenson kõneleb Õpetajate Lehes meetodist, millega raamatuid lastele ja noortele põnevamaks muuta.
Finlandia kirjandusauhinna nominendid selgunud
Soome Kirjandusfond kuulutas välja Finlandia kirjandusauhinna nominendid 2021 kolmes kategoorias, mille hulgast leiab ka laste- ja noortekirjanduse. Laureaadid kuulutatakse välja 1. detsembril.
Eesti Kirjanike Liit kuulutab välja konkursi kirjanikupalgale
Kultuuriministeeriumi poolt eraldatavatest vahenditest makstava kirjanikupalga eesmärk on võimaldada kutselistele kirjanikele ja ilukirjanduse tõlkijatele pühendumist loomingulisele tegevusele.
|
|
|
|