fbpx
Hüppa põhisisu juurde

November 2021. Aino Pervik „Tuulelohe saab sõbraks“

Nii tore, et mõned asjad on just nii nagu nad on. Näiteks see, et on Aino Pervik ja temalt on ilmunud uus raamat. Varem osaliselt Tähekeses avaldatud palad on lisaks saanud uusi lugusid ja kenasti ühiste kaante vahele paigutatuna moodustavad need Ulla Saare lustlike ja iseloomukate kollaažpiltidega võluva terviku.

Raamatusse on koondatud üheksa lühijuttu. Lugude läbiv peategelane on ühel kaunil päeval sündinud tuulelohe, kes iseendale kangesti meeldib. Ja miks ei peakski! On tal ju hästi suured silmad, millega näeb nii mõndagi, suu, mis annab rääkimisvõime, ja uhkelt tuules kaasa lehviv kolme värvilise lindiga saba. Kuna tuulelohele ei meeldi olla peremehe poolt juhitud, otsustab ta nöörist vabaneda ja ise enda elu määrama hakata. Loomulikult tuleb sel teel ette takistusi ja olukordi, mis tuulelohele probleeme tekitavad, kuid teistesse heatahtlikult suhtudes ja neile avatud meelega lähenedes leiab ta oma rännakul palju sõpru. Näiteks kohtab ta ulgumerele sattudes allveelaevaga, seejärel tuuleveski ja kiigega, hiljem kanakulli ja lõokese ning tuletorni ja pilvelõhkujaga. Üha uued ja uued kohtumised näitavad tuulelohele, kuivõrd mitmekesine on maailm ning kuivõrd erinevaid asukaid siin leidub. On neid, kes ei taha kuidagi kodust ära minna ja neid, kellele meeldib olla kogu aega teel. Leidub neid, kelle elu kese on järglaste saamine ja neid, kes on pühendunud jäägitult teiste aitamisele. Igaüks on avastanud viisi, kuidas rahulolu saavutada ja õnnelik olla. Erinevad vaated elule sunnivad tuulelohetki mõtlema, kes ta on, mida igatseb ja elus tähtsaks peab.

Nii mõnigi kord võib jutu algpunktina tajuda kaasaja ühiskonnas toimuvat, olgu selleks siis rändekriis või kaksiktornide langemine. Paralleele kutsub tõmbama ka oma konnatiiki ainsaks ja iseennast maailma kõige targemaks konnaks pidav isend. Ei saa ju olla olemas mitte midagi niisugust, mida tema ei tea. „See ei ole lihtsalt võimalik,“ mõtleb ta. Ühiskondlikult tundliku närviga lastele, kes ümbritsevat hoolikalt tähele panevad ja oma peas nende teemadega tegelema kipuvad, aitab raamat mõtteis selgust luua. Samas aga pole vihjete lugemise oskus teost kätte võttes vajalik, teemad saavad üldistatud ning laiemasse konteksti asetatud. Nii et argitasandi mullituse asemel on tegemist ikka pigem üldhumaanse käsitlusega.

Perviku tuulelohe-raamatu keel on lihtne, nii et sobib nii iselugejatele kui ettelugemisealistele lastele vägagi hästi. Mõtted, mida selle keelega väljendatud, on selged ja hoolikalt läbikaalutud. Vaatamata sellele, et tegemist on suurte, komplitseeritud küsimustega, millega inimesed maadlevad kogu elu, on Pervik osanud need lastele sobivas vormis lahti seletada. Ta ei targuta ega noomi, ta on lihtsalt ühtteist oma pika elu jooksul tähele ja kõrva taha pannud, mis nüüd igast kirjapandud loost tahes-tahtmata läbi kumab ja neile, kel elukogemust vähem, igati ivaks ära kulub. Pervik on justkui moraalne kompass, mis aitab praeguses argihulluses kurssi hoida ja meeles pidada seda, mis tähtsaim. Tuulelohe jaoks on  kõige olulisemad vabadus, tervis ja sõprus. Mis hoiab sinu elu koos ja teeb selle tähenduslikuks?

Illustreerinud Ulla Saar
Kirjastus Tänapäev 2021
64 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm