fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Selgusid Põlvepikuraamatu konkursi võitjad

Neljapäeval, 11. novembril 2021 kuulutati Eesti Lastekirjanduse Keskuses välja Põlvepikuraamatu konkursi võitjad. Lastekirjanduse keskuse, kirjastuse Päike ja Pilv ning Kultuuriministeeriumi koostöös toimunud loomevõistlusele esitati kokku 66 raamatuprojekti, mis on mõeldud kuni 7-aastastele lugejatele.

Põlvepikuraamatu konkurss toimub alates 2006. aastast ja selle eesmärk on rikastada väikelastele ja koolieelikutele mõeldud lugemisvara professionaalselt teostatud ja kõrgekvaliteediliste algupäraste pildiraamatutega, milles on võrdselt pööratud tähelepanu nii tekstile kui illustratsioonile.

Konkursi võitsid kirjanik Kadri Kiho ja illustraator Stella Salumaa käsikirjaga „Endel ja Kati“. Teise koha pälvis Kertu Sillaste pildiraamatuprojekt „Väikeses majas“ ning kolmanda koha vääriliseks hindas žürii Liis Kivirandi kirjutatud ja Pamela Sameli illustreeritud võistlustöö „Toru“. Võidutööde autoreid ootab rahaline preemia ning need avaldab kirjastus Päike ja Pilv.

Teise koha saanud Kertu Sillaste „Väikeses majas“ avaldatakse nii eesti kui ka võru keeles – nimelt andis Võru Instituut sellele eripreemia. Võrukeelsed raamatud kingitakse Vana-Võromaal sündivatele lastele nende esimeseks raamatuks.

Lisaks andis žürii välja kolm eripreemiat. Illustratsiooni eripreemia pälvis Katri Smitt projekti „Väike romb avastab maailma“ eest. Joanna Liivaku „Plekiraamat“ sai ideepreemia ning värsipreemiaga tunnustati Leelo Tungla võistlustööd „Lasteaia liivakast“.

Kokku laekus 66 tööd, millest 19 jõudsid II vooru: „Naeratuse teekond“ märgusõna naeratus, „Plekiraamat“ märgusõnaga jogurt, „Kui sina oleksid kaelkirjak, kus sa siis oleksid?“ märgusõna tormi, „Kassipoeg nimega Tolmurull“ märgusõna tolmurull, „Kentsakas krokodill“ märgusõna kroku, „Tontla“ märgusõna tontla, „Milla“ märgusõna milla, „Iko helesinine unistus“ märgusõna Iko unistus, „Toru“ märgusõnaga toru, „Kus on ära? Kes on teised?“ märgusõna ära, „Endel ja Kati“ märgusõna endel ja kati, „Prügikasti pühapäev“ märgusõna pühapäevatunne, „Teine torm“ märgusõna teine torm, „Kivid“ märgusõna kivid, „Väikeses majas“ märgusõnaga okesse, „Kuu“ märgusõna kuu, „Lind, kes unustas laulu“ märgusõna lind+interneti turvanaine, „Lasteaia liivakast“ märgusõna liivakast, „Väike romb avastab maailma“ märgusõna ruut ja romb.

Kirjastuse Päike ja Pilv juhataja Katrin Reinmaa sõnul tõusid kõik finaali jõudnud 19 tööd esile kas hästi läbikirjutatud teksti, professionaalsete piltide või uudse idee poolest. „Esikolmikusse valitud töödes on kõik need kolm suurepärase lasteraamatu komponenti olemas ja moodustavad põneva terviku. Väga hea meel on selle üle, et tänavuste preemiasaajate hulgas on nii tuntud ja tuttavaid nimesid kui ka uusi tegijaid,“ lausus Reinmaa.

Žürii koosnes lastekirjanduse asjatundjatest, kes hindasid tööde terviklikkust, eakohasust ja professionaalset teostust. Žürii koosseisu kuuluid Liis Sein ja Ulla Saar Eesti Lastekirjanduse Keskusest, Katrin Reinmaa kirjastusest Päike ja Pilv, Asta Trummel Kultuuriministeeriumist, Karin Pae Audentese lastekoolist ja huvikeskusest ja Triinu Laan Võru Instituudist.

Konkurss toimub igal teisel aastal ja on järjekorras juba kaheksas. Varasemate võistlustööde hulgast on ilmunud näiteks Liis Seina ja Gerda Märtensi „Minu linn“, Kristi Kangilaski „Suur rüütel“, Kaja Lotmani ja Marju Tammiku „Hommikukontsert Matsalus”, Kätlin Vainola ja Kertu Sillaste „Kus on armastus?“ jpt. Varasemate konkursside kohta leiab infot Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Päike ja Pilv kodulehtedelt.

Möödunud konkursside info leiad loomekonkursi alalehelt.

Lisainfo:

Katrin Reinmaa, Päike ja Pilv, tel 513 1005, paikejapilv@paikejapilv.ee
Liis Sein, Eesti Lastekirjanduse Keskus, tel 617 7231, liis.sein@elk.ee