Hea lastekirjanduse sõber!
Kevad on jahe, kuid auhindaderohke. Nukitsa konkursil selgusid Eesti laste lemmikkirjanik ning -illustraator, Tallinna Keskraamatukogu andis üle Järje Hoidja auhinna ning selgunud on Tartu lastekirjanduse auhinna nominendid. Kõikidest nendest saab meie uudiskirjast ka lugeda.
Head uudistamist!
Eesti Lastekirjanduse Keskus
|
|
Nukitsa konkursi võitjad on selgunud
Eesti Lastekirjanduse Keskuse lugejaküsitlusel osutus noorte lugejate lemmikkirjanikuks ülekaalukalt Janno Põldma ja parimaks illustraatoriks Heiki Ernits raamatuga "Leiutajateküla lood". Teise koha sai kirjanike arvestuses Kadri Hinrikus raamatuga "Taks ja Dogi" ning kunstnike hulgas Made Balbat piltidega Lewis Carrolli raamatule "Alice Imedemaal". Kolmandale koha tõi Triinu Laanele ja Marja-Liisa Platsile "Luukere Juhani juhtumised". Loe edasi...
|
|
Järje Hoidja auhinna sai Anti Saar
Tallinna Keskraamatukogu andis juba kaheksateistkümnendat korda välja Järje Hoidja auhinna. Auhinnaga tunnustatakse Eesti autorit, kelle raamatut on eelneval aastal raamatukogust enim laenatud. 2021. aastal oli selleks kirjanik Anti Saare lustakas raamat “Kuidas minust ei saanud kirjanikku”. Järje Hoidja auhind anti üle 1. aprillil, kui Saar kohtus Tallinna Keskraamatukogus Südalinna Kooli 5b klassiga. Kirjanik sai tänutäheks raamatu ainetel valminud joonistuse. Loe edasi...
|
|
Tartu lastekirjanduse auhinna nominendid selgunud
Tartu linn annab kaheksandat korda välja Lapsepõlve auhinna nime kandva kirjandusauhinna, mille laureaadiks saab üks 2020. aastal ilmunud laste- või noorteraamatu autor. Neljaliikmeline žürii valis auhinnale kandideerima järgmised autorid ja teosed: Kadri Hindrikuse "Elevant", Riho Undi "Siniste vagunitega rong", Indrek Koffi "Kuhu lapsed said?", Reeli Reinausi "Rahel, Anders ja ajaaugud" ning Kersti Kivirüüti "Mina, Raimo. 5. klass". Laureaat selgub 25. aprillil. Loe edasi...
|
|
Erialapäevad raamatukogudes
Eesti Lastekirjanduse Keskus viib 2022. aastal koostöös keskraamatukogudega läbi sarja "Lastekirjanduse erialapäev maakonnas". Kaheksal erialapäeval tutvustatakse maakondade rahva- ja kooliraamatukogude töötajatele uuemat laste- ja noortekirjandust, õpetatakse tundma tänapäevast illustratsioonikunsti ja selle lugemisoskust ning jagatakse praktilisi nippe ja soovitusi, kuidas tekitada lastes huvi raamatute ja lugemise vastu. Loe edasi...
|
|
Aprilli perehommikud lastekirjanduse keskuses
Aprillis tulevad lastekirjanduse keskuse perehommikutele külla laste jooga õpetaja Maili Liinev ja laulja ning laulukirjutaja Helin-Mari Arder. Koos Mailiga saab harrastada lugemisjoogat ja mängida liikumismänge 23. aprillil. Lugemisjooga sobib igale lapsele, kellele meeldib mängida, uurida ja lõõgastuda. Helin-Mari paneb paneb keskuse pööningu helisema 30. aprillil. Seekord otsime üheskoos välja luulelood, millest on laulud saanud. Teeme laule ka mõnest sahtli põhja ununenud luuletusest. Loe edasi...
|
|
Astrid Lindgreni mälestusauhind
Astrid Lindgreni mälestusauhinna pälvis Rootsi raamatukunstnik ja lastekirjanik Eva Lindström. Aastal 1952 sündinud Lindström on avaldanud 35 autoriraamatut ning illustreerinud mitmete teiste kirjanike tekste. Tema lood tegelevad nii olmeliste kui eksistentsiaalsete teemadega ning ta ühendab tihti nutika huumori absurdse salapäraga. Eestist kandideerisid auhinnale kirjanik Aino Pervik ja illustraatorid Marja-Liisa Plats, Viive Noor ning Kadi Kurema. Loe edasi...
|
|
Viive Noor illustratsioonikonverentsil Lätis
Illustraator ja kuraator Viive Noor osales Läti Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) ja Läti Rahvusraamatukogu korraldatud illustratsioonikonverentsil. Konverents toimus 12. aprillil 2022 Läti Rahvusraamatukogus ning Noore ettekanne kõneles rahvusvaheliste näituste korraldamisest Tallinna illustratsioonitriennaali ja mitmete teiste projektide näitel. Loe edasi...
|
|
Loomekonkurss “Mina olen muutus”
Noorteinfoportaal Teeviit kuulutas Euroopa noorte aasta raames välja noortele suunatud loomekonkursi “Mina olen muutus”. Konkursi eesmärk on noortele pakkuda võimalust eneseväljenduseks, arvamuse avaldamiseks ja kaasa rääkimiseks meid ümbritseva kohta. Konkurss toimub 14. märtsist kuni 31. maini 2022 ning žüriile võib hindamiseks saata sisuartikleid, arvamuslugusid, kogemuslugusid ning proosa- või luuletekste. Osalema on oodatud 7–26-aastased lapsed ja noored. Loe edasi...
|
|
Aprill 2022: Salla Savolainen "Asfalt!"
Kevad on käes ja sulanud lume alt tulevad välja suuremad ja väiksemad augud ja lõhed. Kogu aeg peab nüüd tänaval kõndides hirmus tähelepanelik olema, et jalg või autoratas mõnesse sellisesse teedefekti ära ei eksiks. Veel hullem lugu, kui juhtud jalg- või tõukerattal kulgedes kevadise sõiduuljusega mõnda sellisesse sisse põrutama. Siis, tundub mulle, on kokkupuude maapinnaga lausa vältimatu.
Õnneks pole aga aukudel-augukestel pikemat pidu. Kaugel pole aeg, mil tänavatele ja teedele vuravad igasugu uhked tee-ehitusmasinad, kes aukudele säru teevad, ning õhus hõljub mõnusat asfaldilõhna. Kas sa aga tead, mis on asfalt, kuidas ja millest seda valmistatakse ning kuidas see tänavatele saab? Kui mitte, siis on just nüüd parim aeg kätte võtta Soome autori Salla Savolaise rohke pildimaterjaliga aimeraamat "Asfalt!", mis pakub põhjalikku ülevaadet kõigest asfaldiga seonduvast. Loe edasi...
|
|
"Sahtel" on rubriik, kust saame teada, millised põnevad tööd on ühel kirjanikul, tõlkijal, illustraatoril või kirjastajal parajasti käsil või ootavad sahtlis avaldamist. Sel korral avab oma sahtlid illustraator Jaan Rõõmus.
Praegu seda teksti kirjutades mul suuremat illustreerimise tööd käsil ei ole, aga töölaua sahtlitest leiab hulgaliselt sinna kogunenud joonistusi ja märkmeid. Möödunud suvest leian joonistuste kuhjast näiteks koos Läti kirjaniku Janis Jonevsiga tehtud miniraamatu kavandid. See oli tore koostöö, kus omavahel tõsteti kokku ja segati ära Eesti, Läti ja Leedu kirjanikud ja illustraatorid.
Sahtli paberikuhjast leian veel värskete raamatute "Lydia" ja "Kui isa kinkis raamatuid" hariliku pliiatsiga joonistatud visandid. "Isa" raamatut oli lihtne illustreerida, sest 1920-date ja 1930-date fotomaterjali leidus külluses. Fotodelt saab teada, kuidas ja kus lapsed elasid, mis neil seljas oli, mis tõugu lehmad tol ajal elasid, missugused kirjad kaupluseakendel olid jne. Lydia Jannseni lapsepõlveajast ei leidu fotomaterjali, mis muudab kauge aja loo kujutamise raskemaks ja aeganõudvamaks. Tema raamatut oli teistpidi huvitav joonistada – lisaks ajaloolistele tegelastele sain kujutada ka põnevaid vanu hooneid, aurulaeva ja eriilmelisi mesitarusid (millised on ka päriselt olemas olnud).
Enamus sahtlist leitavatest kavanditest on joonistatud pliiatsiga. Viimaste raamatute joonistusi on kahjuks vähe – enamus tööst on digitaalseks muutunud. Pildid ma mõtlen ennekõike valmis oma peas (raskeim osa tööst), peale mida katsetan sõrmeküüne suuruselt paberil, kuidas ja mis raamatulehe peal võiks olla. Pärast joonistan pildi uuesti üle, aga täpsemini ja paremini. Kunagi naasen ekraanidelt kindlasti tušši-ja akvarellijoonistuste juurde tagasi.
|
|
"Varasalve" rubriigis pöörame pilgu minevikku ja tutvume ühe raamatuga eesti lastekirjanduse varamust. Vaatame lastekirjanduse keskuse arhiivi ja varakambri vitriinidesse ning tõstame sealt esile pärleid, mis kindlasti meenutamist ja lugemist väärivad. Sel korral jäi meile pihku Aino Perviku debüütraamat "Kersti sõber Miina" aastast 1961.
22. aprillil on 90. sünnipäev armastatud lastekirjanikul Aino Pervikul. Selle tähtsa sündmuse puhul haarasime varakambri riiulilt tema debüütteose, üle kuuekümne aasta tagasi trükivalgust näinud jutustuse "Kersti sõber Miina", millele on imekenad pildid joonistanud Edgar Valter.
Tegemist on klassikalise suvevaheajalooga, mille peategelaseks on linnast mere äärde koolivaheaega veetma tulnud Kersti, kes kohtub läheduses elava Miinaga. Kersti on ettevõtlik ja julge, Miina arglikum ja tagasihoidlikum. Erinevusi on tüdrukuil rohkemgi, kuid vaatamata sellele saavad nad headeks sõpradeks. Nagu kaaslastel ikka, ei kulge ka Kersti ja Miina omavaheline suhtlus ilma viperusteta. Tõeline sõprus elab aga üle ka vihahoos öeldud sõnad ning pakub toetavat kätt just siis, kui sa seda kõige rohkem vajad.
Kuigi raamat kannab oma ilmumisaja märke, aimub selles siiski hilisemat hinnatud lastekirjanikku, kes laste jaoks keerulisemadki asjad lihtsaks oskab kirjutada, kes näitab ilmekalt, et elus peitub musta ja valge vahel mitmeid teisigi värve, ning annab lootust, et andestust võib leida vaid siis, kui on soovi edaspidi parem inimene olla.
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm
|
|
2021. aasta eesti kirjanduse ülevaatekoosolek
19. aprillil algusega kell 17.15 arutletakse Tartu Kirjanduse Majas eelmisel aastal eesti kirjanduselus toimunu üle. Ettekandega möödunud aasta headest lasteraamatutest astub üles Kadri Naanu Eesti Lastekirjanduse Keskusest.
Vestlusring "Pildi roll lasteraamatutes"
19. aprillil algusega kell 18 toimub raamatupoes Puänt vestlusring "Pildi roll lasteraamatutes", milles osalevad illustraator Ulla Saar, lastekirjanik Indrek Koff, kirjastaja Katrin Reinmaa ja illustraator Sirly Oder.
Kõige imelikuma luuletuse võistlus
Prima Vista kirjandusfestival kutsub kooliõpilasi ja õpetajaid osalema kõige imelikuma luuletuse võistlusel. Tööde esitamise tähtaeg on 7. mai 2022 ja auhinnad antakse välja neljas kategoorias.
Noortekirjanduse päev "Noor loeb"
Neljapäeval, 14. aprillil ootab Tallinna Keskraamatukogu kõiki noortekirjanduse huvilisi osalema veebi teel toimuval noortekirjanduse päeval "Noor loeb". Noortekirjandust ja -kirjanikke tutvustatakse nii eesti, vene kui inglise keeles.
|
|
|
|