fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Aprill 2022. Salla Savolainen „Asfalt!“

Kevad on käes ja sulanud lume alt tulevad välja suuremad ja väiksemad augud ja lõhed. Kogu aeg peab nüüd tänaval kõndides hirmus tähelepanelik olema, et jalg või autoratas mõnesse sellisesse teedefekti ära ei eksiks. Veel hullem lugu, kui juhtud jalg- või tõukerattal kulgedes kevadise sõiduuljusega mõnda sellisesse sisse põrutama. Siis, tundub mulle, on kokkupuude maapinnaga lausa vältimatu. Õnneks pole aga aukudel-augukestel pikemat pidu. Kaugel pole aeg, mil tänavatele ja teedele vuravad igasugu uhked tee-ehitusmasinad, kes aukudele säru teevad, ning õhus hõljub mõnusat asfaldilõhna. Kas sa aga tead, mis on asfalt, kuidas ja millest seda valmistatakse ning kuidas see tänavatele saab? Kui mitte, siis on just nüüd parim aeg kätte võtta Soome autori Salla Savolaise rohke pildimaterjaliga aimeraamat „Asfalt!“, mis pakub põhjalikku ülevaadet kõigest asfaldiga seonduvast.

Raamatu süžeeliseks teljeks on veoautojuhi Kärmani ja tema truu sõbra, asfaldikoer Ruudi tegus nädal, mille jooksul eemaldatakse teelt vana asfalt, valmistatakse uus, kantakse see teele ja märgistatakse. Loomulikult ei tee Kärman ja Ruudi uut teed kahekesi. Töödejuhataja Koikson, ekskavaatorijuht Emma, mõõtja Laura, ehitusmees Madis, asfaldijaama töölised, paigaldusjuht Erik ja paljud teised peavad andma panuse, et tee uuesti siledaks saaks. Vaid suvetööline Ints kipub vahepeal veidi luuslanki lööma – pole ta veel harjunud hommikuti vara ärkama, raske tundub ka erinevate masinate taltsutamine.

Tegevustikku edasi andvale tekstile lisaks on raamatus rohkelt selgitavaid minitekste, nimetusi ja jutumulle, mille abil tutvustatakse nii masinaid, nende tööpõhimõtteid kui ka asfaldiehitusel tegutsevaid ametimehi. Mõnus on autori humoorikas stiil, mis raamatu ühtseks seob ja teadmiste omandamise lõbusaks teeb. Erinevate tekstitasandite läbiuurimine võtab ohtralt aega ja pakub lugejale kümneid, kui mitte sadu võimalikke raamatu läbimise teekondi. Põnevat uurimist jätkub kauaks nii suurtele kui väikestele. Peale raamatuga tutvumist pole ehk tee-ehitustööd nii tüütud taluda?

On näha, et raamatu eesti väljaanne on valminud hoole ja armastusega. Ega teisiti poleks võimalikki – on ju meie raamatupoodides laste aimeraamatuid rohkem kui küll. Et laste ja nende vanemate usaldus ära teenida, tuleb vaeva näha. Peab kiitma tõlkijat, kes keerukate masinate nimetused endale kenasti selgeks on teinud ja need siis võimalikult maakeelselt edasi andnud, nii et lausa lust on lugeda. Tore on ka see, et on võetud vaevaks kohalikustada teoses esitatud faktid, mis originaalis arvatavasti Soome kohta käisid. Nii näiteks on kirjas just Eesti kõvakattega teede pikkus ja Eestis valmistatava asfaldi kogus.

„Asfalt!“ on esimene teos sarjast, mis tutvustab erinevaid töömasinaid. Raamatu tagakaanelt selgub, et peagi saab lugeda ka betoonitehasest ja romulast. Suured ja väikesed tehnikahuvilised jäävad kindlasti põnevusega ootama.

Illustreerinud Salla Savolainen
Tõlkinud Lea Salumets
Helios, 2022
48 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm