fbpx
Hüppa põhisisu juurde

September 2009. Tiit Kändler. „Päikeselt näeb kaugemale”

Väike teadusraamat lastele
Pildid joonistanud Eerik Kändler
Ajakirjade Kirjastus, 2009
111 lk

September on teadmiste kuu. Rõõm on märkida, et üle pika-pika aja on taas ilmunud üks eesti autori kirjutatud teadusraamat lastele. Ja mitte ainult lastele. Ka täiskasvanud saavad siit raamatust vastuse paljudele küsimustele või hakkavad senituntu üle mõtlema hoopis teisest vaatenurgast.

Kas teil on kunagi tekkinud küsimus, kas lumememm on naine või mees? Eestlased on üks väheseid rahvaid, kellel on „lumememm“. Aga inglastel on „snowman“ ja paljud teisedki rahvad peavad teda meheks. Miks see on nii kujunenud, saate teada raamatust.

Veel leiame sellest laste teadusraamatust vastuseid ja selgitusi paljudele teistele probleemidele ja nähtustele. Näiteks kuidas saavad kalad talvel elada, kui veekogud on külmunud, millal ja kuidas said koerast ja kassist koduloomad, mida kujutab endast tegelikult vikerkaar või miks vihm üles ei saja. Autor on vastused andnud läbi mõnusa huumori, sest kõige keerulisemadki asjad võivad vahel olla natuke naljakad.

Tiit Kändler on ise öelnud, et tegelikult on iga laps omamoodi teadlane, kes uurib ümbritsevat maailma, esitab küsimusi, püüab katsetades vastuseid leida. Lapse katsetusi kutsume me mänguks. Teadus on ka omamoodi mäng. Mäng oma mõtetega, mäng katsetega, mis neid mõtteid kas kinnitavad või siis ümber lükkavad.

„Päikeselt näeb kaugemale“ on tegelikult kogupereraamat, mida on vanematel koos lastega huvitav lugeda ja arutada ning millest täiskasvanudki uusi teadmisi saavad. Ilmunud on see sarjas „Pere ja Kodu raamat“ koos Eerik Kändleri humoorikate piltidega.

Head lugemist ja mõtlemist!

Karin Kaevats