fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Lastekirjanduse uurimine

Lastekirjanduse keskuse juures tegutseb Eesti lastekirjanduse uurijaid koondav töörühm, mida juhib lastekirjanduse uurija Jaanika Palm. Liikmeteks on lasteajakirja Täheke toimetaja ja tõlkija Ilona Martson, kriitik ja bibliograaf Krista Kumberg, Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse dotsent ja PhD Ave Mattheus ning semiootik ja Liivi Muuseumi juhataja Mari Niitra.

Töörühma eesmärgiks on:
• eesti lastekirjanduse süvendatud uurimine;
• lastekirjandusalase teoreetilise ja kriitilise mõtte arendamine;
• Eestis kättesaadava võõrkeelse lastekirjandusalase teoreetilise kirjanduse läbitöötamine;
• lastekirjanduse akadeemilise uurimuse propageerimine artiklite, loengute ja ettekannetega.

Töörühm alustas tegevust 7. aprillil 2003. aastal. Selleks ajaks oli tekkinud vajadus luua katusorganisatsioon, mis aitaks hoida Eesti lastekirjanduse uurimise järjepidevust ning arendaks juhtivate uurijate diskussiooni ja koostööd. Rühma töös on osalenud Anna Gubergrits, Reet Krusten, Krista Kumberg, Ilona Martson, Ave Mattheus (Tarrend), Mare Müürsepp, Mari Niitra, Hille Ojala, Malle Reidolv ja Jaanika Palm.

Ühise tööna on sündinud „Lastekirjanduse sõnastik”  (2006) ja „Eesti Lastekirjanduse Keskuse toimetised. 1.-6.” (2004–2014). Aastate jooksul on avaldatud arvukalt artikleid ja uurimusi eesti- ja võõrkeelsete väljaannetes, kaitstud teaduskraade, esinetud ettekannetega Eestis ja mujal maailmas. Nii näiteks on töörühma liikmed aktiivsed osalejad alates 2013. aastast toimuvatel seminaridel „Laps kirjanduses“, mida lastekirjanduse keskus korraldab koostöös Eesti teaduste akadeemia Underi ja Tuglase kirjanduskeskusega.

Aastatel 2012–2013 tegeles töörühm eesti lastekirjanduse ajaloo uuema osa läbitöötamisega, mille tulemusena ilmus artiklite kogumik „Eesti laste- ja noortekirjandus 1991-2012”. 2018. aastal nägi trükivalgust esseekogumik „Eesti lastekirjanduse kuldvara”, mis tõstab meie lastekirjanduse rikkalikust varamust esile sada raamatut.