Suure Tõllu muistendid jõudsid esmalt kirjalikul kujul eesti rahva ette tänu õpetajale ja kultuuritegelasele Peeter Südale (Südda), kes 20 aasta jooksul üles korjatud lood 1883. aastal raamatuna välja andis. Tänaseks on sellest teosest valminud mitmeid kordustrükke, millest omakorda on saanud innustust nii mõnedki teised kirjanikud (Karl August Hindrey, Jüri Parijõgi, Eno Raud jt), kes Tõllu-lugusid oma võtmes laste ette on toonud.
Kangelase uus, eelnevast ehk jõulisemgi tulemine sai teoks sügaval stagnaajal. Rein Raamatu eestvõtmisel valmis 1980. aastal animafilm „Suur Tõll“. See Jüri Arraku kunstnikutööd ja Lepo Sumera muusikat ühendav teos on vist igale tolleaegsele lapsele kustumatuid mälestusi loonud. On neid, kes hirmu tundes filmi vaid poole silmaga näinud, ja neid, kes pärast selle vaatamist kuidagi und ei saanud. Samas aga on küllalt ka neid, kes filmist lummatuna seda ikka ja jälle vaadata igatsesid. Ei häirinud neid, et meri mässas, majad lagunesid ja verd purskas ojadena. Nemad imetlesid ikka Arraku jõulise joonega omanäolisi karaktereid ja olid võlutud Sumera sugestiivsest muusikast. Tähelepanelikum vaataja ehk märkas Tõllu sinimustvalgeid silmi ja maale tunginud vaenlaste mütside sarnasust punaväelaste budjonnovkatega.
1982. aastal valmis filmi põhjal samade autorite koostöös pildiraamat tänapäeva mõistes hiigelsuure trükiarvuga 60 000. Sellegi Rein Raamatu napi tekstiga teose keskmes on Arraku illustratsioonid. Kui multifilm lõpeb kiiresti, siis raamat pakub võimalust end korduvalt lehitseda ja pikemalt ses põnevas, intrigeerivas, kohati ehk ka hirmutavas fantaasiailmas püsida. Nüüdseks ei leidu vist täiskasvanut, kelle jaoks Tõll poleks lapiku pea ja lehvivate lokkide ning Vanapagan kolme silmamunaga. Just nagu Arrak on kujutanud.
Filmi ja sellel põhineva raamatu ilmumisest saati on Tõllu lugude kuulsus ainult kasvanud. Aastal 2014 ilmus „Suur Tõll“ küll Jüri Arraku legendaarsete piltidega, kuid Andrus Kivirähki uue, lapselähedasema ja rahvalikuma tekstiga. Animafilmist on inspiratsiooni saanud ansambel Metsatöll, kes kasutas laulu „Vaid vaprust“ videos (2010) kaadreid filmist, ning LazerHawk, kelle instrumentaalpala „Chaos“ saadab samuti paljudele lapsepõlvest tuttav pildirida. Suure Tõllu lood on väärt ajalooradadel kaasas kandmist.
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm