Eesti Lastekirjanduse Keskuse pööningugaleriis on alates 26. juunist 2013 avatud Tatjana Gurina meistriklassis valminud klassikaliste inglise puunukkude näitus „Albioni roos“.
Näitust saab külastada 12. juulini.
Pikk 73
E-R 11-17
Klassikalised inglise puunukud
Vanaaegsetest puunukkudest on kõige tuntumad inglise nukud. 23 neist on hoiul maailma erinevates muuseumides, nt Victoria ja Alberti muuseumis Londonis, California nukumuuseumis jm.
William Higgs oli kuulus Inglise nukumeister, kes elas 17. sajandi lõpus Londonis ja valmistas puunukke treipingil. Nukud olid üsna maitsekalt ja hoolikalt tehtud. Nuku treitud keeglikujulise keha külge kinnitati liikuvad käed ja jalad, nägu ehtis treitud ninake. Kaares kulmud, suured silmad, huuled ja punased põsed aga maaliti värvidega. Veidi hiljem hakati silmadena kasutatama musta (veel hiljem sinist) emaili. Näole lisati tollele ajale iseloomulikud kaunistused – sünnimärgid, mis olid täpid, südamekesed, poolkuud või tähekesed. Soeng valmistati päris juustest: need kleebiti riidest mütsikesele, mis omakorda kinnitati naeltega puust pea külge. Nukud on lausa peensusteni riietatud omaaegse moe kohaselt. Naisi kujutavatel nukkudel on kellukakujulise seelikuosaga pikad kleidid, peas tanud või muud tollal moes olnud peakatted.
Silmapaistvaim sellest ajast säilinud nukupaar kannab oma esimese omaniku järgi nime Lady ja Lord Clapham. Paarike istub kõrge seljatoega nikerdustega puidust toolidel. Lady Claphamil on seljas siidkleit, peas pitsidega tanu ja jalas väikesed hõbedased kingakesed. Sõrmes on tal imetilluke kullast sõrmus. Lord Claphami kostüüm on veelgi elegantsem: jalas kitsad püksid, vest, siidsukad ja nahkkingad, seljas punane villane mantel, peas kolmnurkne kübar. Lordi kaela kaunistab 17. sajandi lõpu moeese – sall. Väidetavalt kujutavad need naeratavad nukud tolleaegset kuningat Williamit ja kuninganna Maryt. Kõrge hinna tõttu olid sellised puust iludused mõeldud pigem väärtuslikuks kingituseks täiskasvanutele, kui lastele mängimiseks.
Näitusel on väljas Tatjana Gurina meistriklassis valminud tööd: 17. saj. inglise puunuku stiilis moodsad nukud ehk pandorad, millel on lihtsakoeliste mehhaanilised elemendid – liikuvad silmad.
Tatjana Gurina on professionaalne teatrikunstnik, butafoor, kaasaegsete autorinukkude meister Peterburist. T. Gurina isikunäitust on võimalik vaadata augusti lõpuni Meistrite Hoovi Nukukunstistuudios aadressil Vene t 6 (K-P 11-18, E, T suletud)