fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Aprill 2011. „Laste rõõm 1″

Eesti lastejutte ja luuletusi koos piltidega 1860-1980
Koostanud Ülle Väljataga, Anu Kehman, Eesti Lastekirjanduse Keskus
Toimetanud Tiina Tammer
Tammerraamat, 2011
272 lk

Viimastel aastatel on palju erinevaid lastekirjanduse kogumikke ja antoloogiaid trükivalgust näinud. Ilmunud on koondkogud nii lasteluuletustest, muinasjuttudest kui ka muistenditest, rohketest tähtpäevadele ja aastaaegadele pühendatud kogumikest rääkimata. „Laste rõõm“ erineb kõigist eelmainituist ennekõike oma ülevaatliku loomuse ja ajastutruuduse poolest. Kogumikus on terviktekstide või katkenditena esindatud kõik olulisemad eesti lastekirjanduse tüvitekstid, seda nii proosa kui ka luule osas.

Kogumikku piiravad aastaarvud 1860-1980. Raamat on üles ehitatud kronoloogiliselt, andes niimoodi suurepärase ülevaate meie lastekirjanduse arengust läbi aegade. Teos on hästi liigendatud, mis aitab vajaliku teksti kiiresti üles leida. “Laste rõõm” algab ülevaatega olulisematest rahvaluuletekstidest, millele järgnevad aastail 1860-1920 loodud palad, edaspidised ajavahemikud on loodud tekstide rohkusest tulenevalt vaid kümne aasta pikkused.

Teoses on esindatud nelikümmend eesti lastekirjanduse klassikut alustades Fr. Kuhlbarsist , E. Ennost ja K. E. Söödist ning lõpetades E. Niidu, H. Männi ja E. Rauaga. Me kohtume Sipsiku ja Krõlliga, naksitrallide ja Kunksmooriga, pidutseja mutionu ning rongijuhist piilupardiga. „Laste rõõmu“ võib nimetada lausa lapsevanemale mõeldud nn edasiviiva lugemise nimekirjaks, mille kaudu oma lapsed eesti lastekirjanduse varasalvede juurde juhatada. „Laste rõõmu“ peamisteks väärtusteks ongi erinevate põlvkondade ühendamine ja lastekirjandusliku ühismälu loomine.

Raamatu on kujundanud Endla Toots, kes on suurepäraselt saanud hakkama raske ülesandega – siduda ühtseks tervikuks erinevate ajastute stiil ja ligi kolmekümne eriilmelise kunstniku looming. Iga avaldatud tekst on illustreeritud omaaegse, just selle teksti jaoks valmistatud pildiga. Seetõttu võib „Laste rõõmu“ julgelt ka eesti lasteraamatute illustratsioonide ajalooks nimetada.

Jaanika Palm