fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Aprill 2014. Kristiina Kass „Sandri mikroskoop”

Kristiina Kassi teosed on alati laste armastuse ja lugejamenu osaliseks saanud. Ta on autor, kelle värsketest teostest ilmub kiirelt kordustrükke, samuti tunnustatakse ta raamatuid ikka ja jälle lastekirjanduse auhindadega. Paar nädalat tagasi Nukitsa konkursil saavutas Kristiina Kass lühijuttude kogumikuga „Õpetaja Kusti kummitab” teise koha. Loodetavasti saab tema uuele raamatule „Sandri mikroskoop” osaks samasugune saatus, sest potentsiaali tundub teosel olevat.

Humoorikas lugu pajatab, nagu pealkirigi ütleb, Sandri-nimelisest poisist. Vanatädi Aili, kellelt Sander on seni sünnipäevaks vaid kootud sokke või sooja aluspesu saanud, kingib talle mikroskoobi. Kõik on esialgu vaimustuses, kuid mida aeg edasi, seda suuremaid probleeme mikroskoop ning sellega vaadeldavad esemed ja olendid kaasa toovad. Tavalisel juhul lõpekski lugu ema kapituleerumisega ja putukate eest Pärnusse pagemisega, kuid Kristiina Kass poleks tema ise, kui ta lugu lõplikult üle vindi ei keeraks. Nii laseb varasemateski teostes situatsioonikoomikat kasutanud kirjanik purgil ämblikega mikroskoobikarpi sattuda ning tädi Ailil selle koguduse jõulukorjandusel vaestele lastele annetada. Suhteliselt karmi lahendust aitab pehmendada lisakingitus lapsele, kes selle paki saab.

Kuigi esmapilgul tundub tegemist olevat lihtsa lugemisega, on see siiski küllalt komplitseeritud, et panna noort lugejat mõtlema kingituste, sünnipäevade ja äparduste teemadel. Täiskasvanud lugeja mõtted viib taoline teemapüstitus ja loo lahendus aga lapse õigustele. Kas ja mil määral tohib täiskasvanu lapse loomulikku uudishimu pärssida? Miks seda nii sageli tehakse? Kas poleks parem seda tüütut ja täiskasvanuid mugavusest väljakiskuvat hasarti pigem õigesti ja tõhusalt kanaliseerida, kui teadmistejanu ja õhinat tappa?

Kuigi autor on oma teoseid ka ise illustreerinud, on seekord antud võimalus noorele andekale raamatukunstnikule Marja-Liisa Platsile. Huvitav on kasvõi juba värvivalik. Põhitoonid on kollane, beežikashall ja kergelt roheka alatooniga sinine, aktsendina kasutatakse punast. Lisaks värvidele on ilmekad ka stseenid, mille kunstnik on illustreerimiseks välja valinud. Situatsiooni iseloomustatakse sageli üksikute detailide ja nüansside kaudu, üksikasjalikult joonistatud tervikstseene selles raamatus ei kohta.

„Sandri mikroskoop” on raamat, milles humoorikas tekst ja ilmekad pildid, aga ka köide ja formaat moodustavad harmoonilise, noore lugeja jaoks köitva terviku.

Illustreerinud Marja-Liisa Plats
Välja andnud kirjastus Tänapäev
44 lk

Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm