fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Arvustusvõistluse Kapsas võitjad on selgunud

Reedel, 2. detsembril 2022 kuulutati Eesti Lastekirjanduse Keskuses välja esmakordselt toimunud  arvustusvõistluse Kapsas võitjad. Konkurss oli suunatud 6.–9. klasside õpilastele üle Eesti.

Võistluse kutsus ellu Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös ajakirjaga Hea Laps ja see kestis 4. oktoobrist 15. novembrini 2022. Selle eesmärk oli leida noori talendikaid raamatuarvustajaid, et ka tulevikus saaks meie kultuurilehtedest lugeda asjatundlikku lasteraamatukriitikat. Samuti soovisid korraldajad õhutada noori raamatute üle mõtteid vahetama. Võistlusele laekus kokku 20 tööd ning nende hulgast valis parimad välja 5-liikmeline žürii koosseisus: Anna-Magdaleena Kangro ja Kätlin Vainola Heast Lapsest ning Jaanika Palm, Ülle Väljataga ja Helena Kostenok Eesti Lastekirjanduse Keskusest.

Töid hinnati kahes vanuseastmes. 6.–7. klasside õpilaste hulgast kirjutas parima arvustuse Brenda Regina Reinaru Tartu Hansa Kooli 7. klassist. Teise koha pälvis Maria Mai Siimut Haapsalu Põhikooli 7. klassist ja kolmandale kohale tuli Kaisa Tullus Miina Härma Gümnaasiumist. 8.–9. klasside vanuseastmes oli parim noor arvustaja Kristel Veske Tartu Variku Kooli 8. klassist. Teist ja kolmandat kohta jäid jagama Elise Zinovjev Türi Põhikooli 9. klassist ja Otto Arro Loo Keskkooli 8. klassist. Hea Lapse eripreemia pälvis Tartu Hansa Kooli 6. klassi õpilane Saara Tosmin. Parimaid arvustusi saab lugeda ajakirjast Hea Laps.

Võistluse idee  autori ja žüriiliikme Jaanika Palmi sõnul kõnetasid noori arvustajaid nii algupärandid kui tõlketeosed ja analüüsimiseks valiti nii laste- kui noorteraamatuid, nii napi mahuga juturaamatuid kui lausa sarju. Eriti tore oli Palmi sõnul see, et iga arvustaja oli leidnud oma teosest arvustatavad teosed ei kordunud. „Loodetavasti saab nii mõnestki kirjutajast tulevane raamatukriitik, sest noortel leidus analüüsi – ja tõlgendamisoskust küll, samuti oli neil omapäraseid ideid ja leidlikke mõtteid. Rohkem oleks vaja vaid keskendumist ühele konkreetsele aspektile teosest, sest etteantud mahus ei saa kõigest teoses toimuvast rääkida,“ lausus Palm.  

Žürii ja võistluse korraldajad sooviksid ka tänada õpetajaid, kes oma õpilasi olid innustanud konkursist osa võtma ning neid tekstiga töötamisel ja kirjutamisel toetanud. „Kindlasti on meil plaanis konkurssi korraldada ka tuleval aastal, sest noortel on palju häid raamatumõtteid, mis vajaksid jagamist,“ lisas Palm.