Ei möödu vist enam päevagi, mil avalikus ruumis ei tõstatuks küsimusi valeinfo esitamise kohta. Samas aga on selget ja kergesti hõlmatavat eestikeelset ülevaadet neil teemadel raske leida. Kogu info on seni tulnud internetiavarustest, sageli ka võõrkeelsena kokku korjata. Õnneks võib nüüd poelettidelt leida tõhusa käsiraamatu, mis rahuldab nii laste-noorte kui ka teemaga tutvuva täiskasvanu esmased vajadused.
Ilus ja tõhus käsiraamat
Nereida Carrillo „Kuidas ära tunda vale info?“ põhineb Hispaania ajakirjaniku ja meediaõppejõu pikaajalisel uurimistööl. Autor on saanud inspiratsiooni õpilaste ja üliõpilaste seas läbi viidud koolitustest. Ilmselt on suur kogemus aidanud Carrillol valida ka tõhusaima viisi teabe viimiseks sihtrühmani. Raamatu on imevahvalt illustreerinud Ecuadoris sündinud tšiili kunstnik Alberto Montt. Tema koomikslikes piltides on hoogu ja sära, aga ka läbimõeldust ja asjatundlikkust, nutikust ja huumorit. Kõik see võiks nõudlikku sihtgruppi köita. Pole siis ka ime, et teos arvati möödunud aastal maailma paremate lasteraamatute kataloogi White Raven.
Raamat koosneb kaheksast peatükist. Alustatakse hetkeolukorra kaardistamisest, milleks lugeja saab läbida viktoriini, et oma senised teadmised proovile panna. Sellele järgneb, nagu keerukale ja laialivalguvale teemale kohane, mõistete määratlemine ja selgitamine. Nii et kui veel pole aimu, mis on süvavõltsing, troll või bott, mida mõeldakse infodeemia, rohujuurepesu või faktikontrolli all, tasub raamat kätte võtta. Kuna Eestis on valdkonna mõistestik veel kujunemisjärgus, tundub igati mõttekas olevat ingliskeelsete terminite märkimine sulgudes – nii saab lugeja vajadusel kergesti internetist lisateavet otsida.
Edasised peatükid uurivad valeinfo jagajate motivatsiooni, nimetades tahtlikke petjaid tabavalt huntideks või pinocchioteks, heidavad pilgu vandenõuteooriate tagamaadele, tutvustavad levinumaid tajuvigu nagu kinnituskalduvus, ankru- või karjaefekt, mõtisklevad faktikontrolli ja selle teostamise viiside üle ning küsivad, kas oma silmi tasub iga kord uskuda.
Palju praktilisi nõuandeid
Lisaks teoreetilisele materjalile, mis on esitatud väga selges, hõlpsasti ligipääsetavas vormis, leiab lugeja raamatust ka mitmeid asjalikke nõuandeid. Nii näiteks saab teada, kuidas leida internetiavarustest võimalikult kiiresti vajalikud andmed, mil moel saab ise astuda vastu desinformatsiooni levikule sotsiaalmeedias, millised etapid läbida faktikontrollis, kuidas vabaneda infosaastest jmt. Raamatu lõpus on ära toodud ka testide lahendused, mõistete sõnastik ning kasutatud allikad, kust teema kohta lisa uurida.
Loodetavasti leiab väärt käsiraamat kodude kõrval tee ka koolide meediaõpetuse tundidesse. Saab ju ainult teadlikkus valeinfost, selle avalikku ruumi paiskamise motivatsioonist ja viisidest päästa meid selle küüsi langemast.
Tõlkinud Merilin Kotta
Illustreerinud Alberto Montt
Kirjastus Koolibri 2024, 118 lk
Lastekirjanduse uurija Jaanika Palm