fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Detsember 2013. Ulf Nilsson „Vanaema raha”

Viimasel ajal on meedias ikka ja jälle käsitletud vanema põlvkonna probleeme. Pole mingi uudis, et sageli kipuvad omastele vanurite füüsiliste haiguste kõrval tekitama raskusi ka vaimsed probleemid. Lapsed ei ela vaakumis, nad näevad samuti seda, millega nende vanemad rinda pistavad. Ulf Nilssoni väikelasteraamat „Vanaema raha” kutsub arutlema ja pakub tuge.

Raamatu eessõnas kirjutab Ulf Nilsson, et teose sünnil on reaaleluline ja autobiograafiline taust. Nii autori vanaema kui ka ema kannatasid vanaduspõlves dementsuse all. „On kasulik valmistuda selleks, et midagi taolist võib juhtuda. Peame julgema sellest rääkida ja selle üle ka nalja visata,” leiab ta.

Raamatu peategelaseks on kuueaastane poiss, kes on aeg-ajalt vanaema hoida. Ta ootab vanemaga veedetavat aega. Talle meeldib, et siis tuleb leivaauto ning vanaema ostab leiba ja kooke, mida koos süüakse. Poisile meeldib ka jutulugemine. Ühel päeval pole aga miski enam endine – vanaema ei tunne enam oma lapselast ära, keeldub leiba ja koogikesi ostmast ning loeb ikka ja jälle ainult muinasjuturaamatu esimest peatükki. Kahtlustades teisi raha varastamises, otsustab vanaema kogu varanduse pangast välja võtta. See on küll väikemehele hirmutav, samas aga mõistab ta, et kuigi ta on kõigest väike ja kaitsetu poiss, peab ta toetama vanaema, kes on temast suurem ja targem. Õnneks on tal julgestuseks riidepuust ja kummipaelast meisterdatud vibu lilletugedest nooltega.

Kuigi käsitletavad probleemid on ülitõsised ja täiskasvanuna mõistame olukorra ohtlikkust, vaatleb Ulf Nilsson neid kergelt humoristlikus vormis, lihtsalt ja loomulikult. Kirjanik suhtub ühtviisi soojalt kõigisse oma tegelastesse. Ta mõistab vanaema ärevust ja poisi hirmu ning näitab poisi vaprust olukorraga toimetulekul. Vaatamata väikestele äpardustele on ilmselge vanaema ja lapselapse omavaheline side ja tingimusteta armastus.

Eva Erikssoni illustratsioonid  sobivad tekstiga suurepäraselt. Pildid on täis küll liikumist ja elu, kuid samas on need pehmed, südamlikud ja soojad. Neis on hingeminevat vana aja nostalgiat.

Kuigi 1948. aastal sündinud Ulf Nilsson on Rootsis üks tunnustatumaid kirjanikke, kelle teosed on jõudnud ka teatri- ja ooperilavadele, filmilinale ja raadiosse, pole seni tema raamatuid meieni jõudnud. Loodame, et „Vanaema raha” ei jää Ulf Nilssoni ainukeseks eestikeelseks lasteraamatuks.

Tõlkinud Kersti Olsson
Illustreerinud Eva Eriksson
Välja andnud K&K kirjastus
38 lk

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija