fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Eesti illustraatorid valiti Bologna lasteraamatumessi illustratsiooninäituse finaali

Bologna rahvusvahelise lasteraamatumessi 57. illustratsiooninäituse konkursi finaali valiti kolme Eesti illustraatori, Pamela Sameli, Gertrud Obergi ja Ulla Saare tööd.

Kokku esitati konkursile 4345 kunstniku tööd 91 riigist või piirkonnast üle kogu maailma. Žürii valis konkursi lõppvooru 315 finalisti, kellest kolm on eesti illustraatorid.

Pamela Samel esitas konkursile illustratsioonid Liis Kiviranna raamatust „Toru“ (2021, kirjastus Päike ja Pilv), mis on kujutlusvõimet ja maailmahuvi ärgitav teos. See suunab last märkama ümbritsevat keskkonda ja ka ise selle kohta küsimusi esitama. Raamatust leiab vaimukaid pilte, millelt laps avastab palju tuttavat, aga ka nii mõndagi üllatuslikku. Raamatu idee võitis 2021. aastal ka Põlvepikuraamatu konkursil III koha. Pamela Samel on kunstiõpetuse ja tekstiilidisaini taustaga kunstnik, keda kõnetab joonistustes reaalsuse ja mängulisuse siduvus ning igapäevase kujutamine naivistliku rõõmsameelsuse ja igatsuse kaudu.


Noor Eesti graafik Gertrud Oberg sai näituse finaali oma graafiliste joonistustega, mida on kasutatud rollimänguraamatu „His Majesty the Worm“ illustreerimiseks. Gertrud Oberg on lõpetanud Põlva kunstikooli ja on klassikalise kunsti tudeng. Tema tööd on väga realistlikud ja detailirohked.


Ulla Saar saatis konkursile illustratsioonid Liis Seina raamatust „Mona isepäine isa“ (2022, kirjastus Pegasus), mis kõneleb ühe pere isast, kes otsustab, et tema senine elu peab muutuma. See tekitab omakorda tõelise hobide maratoni ja paneb proovile pereliikmete kannatuse. Ulla Saar on arhitektuuritaustaga illustraator, kelle piltide stiili iseloomustab kaasaegne disainerlik lähenemine raamatuillustratsioonile, mis on vaimukas ja mänguline, ent pigem kujunduse osa kui iseseisev pilt.


Bologna rahvusvahelise lasteraamatumessi illustratsiooninäitus toimus esmakordselt aastal 1967. Näitusel saab tutvuda kõige värskemate maailma trendidega lasteraamatuillustratsiooni valdkonnas ning uudistada nii kogenud raamatukunstnike kui uute andekate tulijate loomingut. Eelmisel, 2022. aastal toimunud Bologna rahvusvahelise lasteraamatumessi 56. illustratsiooninäitusel sai näha ka illustraator Marja-Liisa Platsi töid Triinu Laane raamatust „Luukere Juhani juhtumised“.


Lasteraamatumess toimub Itaalias 6.-9. märtsini 2023. Messi ametlik koduleht on leitav siit.

Pamela Sameli illustratsioon raamatule „Toru“