fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Eesti illustraatorite näitus „Elas kord…” jõudis Materasse

Vennad Grimmid. „Punamütsike”, 2012, segatehnikaTänavu Itaalias ringlev Eesti lasteraamatuillustraatorite Grimmi muinasjuttudest inspireeritud näitus „Elas kord…” jõudis Materasse, mis on valitud Euroopa Kultuuripealinnaks 2019. Näitus avati 6. novembril 2015 Matera linna ühes kauneimas koobasgaleriis Casa Cava.

Mõte pühendada näitus just vendadele Grimmidele tekkis korraldajatel seetõttu, et paljud vendade Grimmide lood on ümber kohandatud XVI–XVII sajandi Napoli õukonnapoeedi ja rahvaluulekoguja Giambattista Basile muinasjuttudest, näiteks „Hans ja Grete”, „Okasroosike”, „Saabastega kass” ja paljud teised.

Näituse kuraator Viive Noor selgitab: „Näitus sai väga mitmepalgeline alates kunstnikest, kellest noorimad alles alustavad oma loometeed ja vanemad on jõudnud oma elatud aastatega jätta märgatava jälje meie kunstilukku. On töid, mille adressaadiks on lapsed, on töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka – igaüks leiab oma.”

Materas Eesti illustratsioonikunsti tutvustav itaalia kunstikriitik Arnaldo Colasanti ütleb: „See, mida sellel näitusel näeme, on mõneti väga euroopalik kunst, kuid see pole saksa graafika ega itaalia ajakirjaillustratsioon. Eesti illustraatorid paistavad silma Euroopas uudse ja omalaadse stiiliga, mis itaalia vaatajat köidab. Muinasjutt on samas alati ühe riigi kultuuri ja kunsti tutvustamiseks suurepärane valik, sest me kõik tunneme Grimmi muinasjutte. Seda näitust vaadates muutume justkui uuesti lasteks, kuid samas mõistame, mis meist elu jooksul täiskasvanud on teinud.”

Näitust saadab itaalia- ja ingliskeelne kataloog, millele on kirjutanud eessõna kuraator Viive Noor ning saateteksti kunstiteadlane Vappu Thurlow. Näitusel esinevad 59 tööga 20 Eesti illustraatorit: Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Näitus „Elas kord…” kuulub ühtlasi „Matera – Euroopa Kultuuripealinn 2019” programmi. Näituse avatseremoonial tutvustas kultuuriteadlane ja imagoloog Linnar Priimägi „Matera 2019” korraldajatele võrgustiku Euroopa kultuurilinnad Eestis ideed.

Eesti illustratsiooninäitusi on eksponeeritud mitmel pool Euroopas, Venemaal ja USAs. Käesolev näitus on omalaadne seetõttu, et kõik tööd on tehtud ekstra selle ekspositsiooni jaoks.

Näitust „Elas kord…” korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Itaalia Eesti Selts, seda rahastavad EV Kultuuriministeerium ja Eesti Kujundusgraafikute Liit ning toetavad EV Suursaatkond Roomas, Anagni Linnavalitsus, Anagni Teatrifestival ja Frascati Poesia Selts.

Eesti illustratsiooninäitus jääb Materas avatuks 17. novembrini ja seda saab külastada E–T ja N–P kl 10:30–12:30 ja 15:30–17:30.

Lisainfo:
Viive Noor, Eesti Lastekirjanduse Keskus, tel +372 555 799 30
Ülle Toode, Itaalia Eesti Selts, tel +39 335 1268 574