fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Eesti Lastekirjanduse Keskuses saab näha rahvusvahelist illustratsiooninäitust linnaelust

Kuni 10. maini on Eesti Lastekirjanduse Keskuse saalis ja trepigaleriis avatud näitus  „Millest räägib linn?“, kus saab näha kolme Balti riigi ja Poola illustraatorite loomingut.

Näitus, originaalpealkirjaga „Telling the City“, tekkis ideena möödunud aastal, kui Vilnius tähistas oma 700. aastapäeva. Näitus kajastab seda, kuidas linn peegeldub lasteraamatutes. Lastekirjanduses on läbi aegade peetud loodust laste jaoks turvalisemaks keskkonnaks kui linna, mida on kujutatud vastupidiselt sageli kiirete, isegi ohtlike kohtadena. Seega soovisid kuraatorid selle näitusega tuua linna esiplaanile ja rõhutada selle tähtsust lasteraamatu illustratsioonis. Näitus eksponeerib linnaruume erinevatest nurkadest ja vastab küsimustele, mida linn osalevate maade kunstnikele  esindab, kuidas muutub ühiskondlik linn kellegi omaks ja mis teeb selle lapsele elamiseks ilusaks ja turvaliseks kohaks.

Näitus on jaotatud mitmeks osaks. Iga jaotis peegeldab linna enda olemust, selle urbaniseerumist ja elu selles. Jutustus põhineb kolmel teemal: linn kui elusolend ehk hooned, tänavavõrk, transport ja sellega tegelevad inimesed; elu linnas ehk pidustused ja igapäevategevused, poed, käsitöö, ametid; avastamata linn – utopistlik, mitmekesine, salapärane ja kütkestav. Näituse ülesehitus ise lisab tunde, nagu oleksid linnas, seega tuleb järgida teatavaid liikumisreegleid.

Näitus „Millest räägib linn?“ esitab 20 illustraatori töid neljast riigist. Iga kunstnik kutsub publikut linna lähemalt vaatama, kogema selle kunstilist poolt, lugema selle lugusid – olgu need tõelised või kujuteldavad. Illustratsioonid on valminud järgmiste kunstnike poolt: Ieva Babilaitė, Inga Dagilė, Simona Jurčiukonytė, Aušra Kiudulaitė ja Martynas Pavilonis Leedust; Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle ja Anna Vaivare Lätist; Kärt Einasto, Ragne Hoog, Marja-Liisa Plats, Ulla Saar ja Reda Tomingas Eestist; Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Dominika Czerniak-Chojnacka, Gosia Kulik ja Adam Pękalski Poolast.

Näitusega kaasneb haridusprogramm, millest saavad osa algklassiõpilased. Laupäeval, 13. aprillil toimub lastekirjanduse keskuses ka näituse-teemaline perehommik, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Näitust saab külastada keskuse lahtiolekuaegadel E-R 10–18, L 11–16 (1. mail 2024 keskus suletud).

*Keskuse ruumide külastamine võib olla piiratud seoses üritustega. Lisainfo telefonil 617 7236.

Poola kunstniku Katarzyna Bogucka illustratsioon

Lisainfo:
Ulla Saar
Eesti Lastekirjanduse Keskuse välissuhete juht
ulla.saar@elk.ee, 617 7238

Katrin Tõnisson
Eesti Lastekirjanduse Keskuse programmijuht
katrin.tonisson@elk.ee, 617 7233