fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Eesti lasteraamatud olid Läti suurel lugemispeol edukad

Riias Läti rahvusraamatukogu 22. lugemispeol selgusid möödunud aasta parimad lasteraamatud. Lugejate hääletuse tulemusel sai laste vanuserühma 9+ kategoorias teise koha Triinu Laane „Luukere Juhani juhtumised“ ning 11+ vanuserühmas Reeli Reinausi „Kuidas mu isa endale uue naise sai“. Mõlemad raamatud on illustreerinud Marja-Liisa Plats.

Läti Rahvusraamatukogu lastekirjanduse keskuse lugemisprogrammis „Laste-, noorte- ja lapsevanemate žürii“ (Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija) võistles 25 raamatut, mille valisid välja lastekiranduse spetsialistid. Nimekirja jõudsid nii läti lasteraamatud kui ka tõlkekirjandus. Osalejad jagunesid viide vanuserühma: lastežürii 5+; lastežürii 9+; noortežürii 11+; noortežürii 15+ ja lapsevanemad.

2023. aastal valiti lugemisprogrammi raamatute hulka ka kolm teost Eesti autoritelt: Triinu Laane „Luukere Juhani juhtumised“ („Skeleta Juhana gaitas“, kirjastus Liels un mazs, 2022, ill. Marja-Liisa Plats), Reeli Reinausi „Kuidas mu isa endale uue naise sai“ („Kā mans tētis atrada sev sievu“, kirjastus Zvaigzne ABC, 2023, ill. Marja-Liisa Plats) ning Aino Perviku „Kunksmoor“ („Burmemme“, kirjastus Liels un mazs, 2022, ill. Aleksandra Runde).

Sel korral osales lugemiprogrammis ja hääletusel 20 500 last, noort ja täiskasvanut üle kogu Läti ja ka välismaalt. Kaasatud oli 780 raamatukogu ja kooli, nende seas ka 73 keskust 28 riigis.

Laste-, noorte- ja lapsevanemate žürii on asutatud 2001. aastal. See on ühelt poolt kirjandusauhind, mida jagavad lapsed, ja teiselt poolt laiaulatuslik lugemisprojekt.

Kogu nimekirja konkursil osalenud eesti autorite raamatutest läbi aastate leiate siit.