fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Esimesed raamatukarussellid jõuavad Tallinna Lastehaiglasse

Lugedes-roomsaks15. aprillil 2014 kell 13 jõuavad Tallinna Lastehaiglasse kümme raamatukarusselli, kingitus heategevusfondilt Aitan Lapsi, kes tegi Eesti Lastekirjanduse Keskuse idee teostamiseks koostööd Plaat Detaili, Tomra ja Eesti Pandipakendiga.
Kui karussellide sisu on sponsorite abiga valinud ja kokku pannud Eesti Lastekirjanduse Keskus, siis leiutajapatent kuulub EKA üliõpilasele Kätlin Pesurile ning kõik tootmisega seotud tööd ja kulud on kandnud heategevusfond Aitan Lapsi.

„Haigla on hea koht selleks, et suunata lapsi päris-raamatute juurde,” ütleb Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees dr Katrin Luts.
„Karussellide loomine on olnud pikk protsess ning nõudnud osapooltelt head koostööd ja tahet. Rõõm on, et kõik on teinud seda südamega ja innustunult. Väga oluline oli prototüübi valmimine ja selle katsetamine haiglas. See andis suurepärase võimaluse iga viimse detaili just selliseks lihvida, et see haiglasse sobiks ja oleks lastele ohutu, näiteks karusselli rattad vastavad meditsiinis kasutatavatele standarditele,” ütles Triin Soone.

Kust raamatukarussellide idee alguse sai?

Eesti Lastekirjanduse Keskuse (ELK) direktor Triin Soone meenutab, et kõik sai alguse raamatute ettelugemise mõttest kaks aastat tagasi kevadel 2012, kui alustati projektiga „Lugedes rõõmsaks”. Eeskuju võeti Põhjamaades levinud lugemissaadikute programmist.

Sügisest 2012 lugesid ELK vabatahtlikud pediaatria- ja kirurgiaosakondade mängutubades lastele raamatuid ette igal kolmapäevaõhtul. Samal ajal vaadati üle kogu lastehaigla lugemisvara ja võeti ühendust kirjastustega uute raamatute leidmiseks.
2013. aastal võttis Triin Soone ühendust Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnaga ja pakkus välja koostöövõimaluse leida ühiselt ideekavand, kuidas viia raamatud ja mängud nende lasteni, kes haigla mängutuba külastada ei saa. Mõttest haarasid kinni I kursuse sisearhitektuuri üliõpilased ning ühe tudengi, Kätlin Pesuri ratastega ringriiuli kavandist sai praeguse raamatukarusselli algidee.

„Kuna mõte vääris teostust, siis hakkasime toetajaid otsima,” meenutab Triin Soone. „Käisime pankades, otsisime sponsoreid, kuni õla panid alla proua Evelin Ilves ja heategevusfond Aitan Lapsi, kes otsustasid fondi senist tegevust laiendada.”
Tallinna Lastehaiglas toimuv on alles algus – raamatukarussellid saavad veel Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik ning 14 lasteosakonda maakonnahaiglatest.

Täiendav info: Triin Soone, Lastekirjanduse Keskuse direktor, tel 59190363, 6177230, triin@elk.ee