fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Essi Kummu raamatu „Jutukas Elias” esitlus 29. mail

Kummu-jutukas-eliasEssi-KummuKolmapäeval, 29. mail kell 12 esitletakse Eesti Lastekirjanduse Keskuses soomlanna Essi Kummu lasteraamatut „Jutukas Elias”. Raamatu on illustreerinud Marika Maijala, eesti keelde tõlkinud Ingrid Maasik ning välja andnud Fiore Publishing OÜ.

„Jutukas Elias” on peenetundeliselt kirjutatud lugu muutustest ja sellest, kuidas nendega kohaneda. Tugeva joonega mitmekihiline lugu on üles ehitatud tarbetute sõnadeta, lihtsalt ja sügavuti minnes – laskumata sealjuures haletsemisse või õpetamisse.
„Jutukas Elias” oli 2012. aastal üks kuuest Finlandia Junior auhinnale kandideerinud lasteraamatust. Soomes on raamat hästi vastu võetud, müügil on juba kolmas trükk.

Esitlusele on lubanud tulla nii raamatu autor kui illustreerija.

 

ESSI KUMMU (s. 1977) on mitmekülgne kunstnik ja kirjanik, tegev meedia- ja filmimaailmas.
Essi Kummu on töötanud ajakirjanduses ning õppejõuna, aastast 2008 töötab vabakutselise kirjanikuna. Kirjanik on pärit Põhja-Soomest, õppinud kirjandust Oulu ülikoolis ja elab Oulus.

„Jutukas Elias” on Kumu esimene lasteraamat. Nagu varasemas loomingus, käsitleb kirjanik selleski raamatus lähedust ja perekonda, laste ja vanema(te) suhteid. Kummu ei tee tühje sõnu, õnneks ka mitte lasteraamatus.
„Olin juba ammu mõelnud kirjutada raamatu oma lastele,” räägib Kummu raamatu taustast. „Pärast meie abielulahutust küsisid lapsed tihti selliseid küsimusi, et miks suured inimesed lahku lähevad, kas vanemad enam teineteist ei armastagi, või kas mõnel teisel lapsel on ka mitu kodu. Raamatuga soovisin nendele küsimustele vastata. Mulle tundus, et minu enda vastused ei olnud piisavad ja tahtsin kirjutada nii, et raamatu loost jääks kõlama olulised asjad: ka pärast vanemate lahutust on lapsed mõlema vanema poolt armastatud, tunnevad end kaitstuna ja hoolitsetuna. Tahtsin näidata oma lastele, et armastus jätkub, see ei lõpe, vaid muudab vormi, muutub veidi teistsuguseks.”
Essi Kummu kirjutas raamatu peategelase Eliase oma tütre sarnaseks, et kirjaniku enda lapsed kohe aru saaks, kelle ja millega on tegu.

 

Marika Maijala MARIKA MAIJALA (s. 1974) on vabakutseline illustraator ja graafiline disainer. Tema kodukohaks on Helsinki – linn, mis esineb ka paljudel „Jutuka Eliase” piltidel.
Maijala on illustreerinud näiteks P. L. Traversi armastatud raamatu „Maija Poppanen” („Mary Poppins”), samuti Tuula Kallioniemi, Laura ja Ville Lähteenmäki ja Hannu Mäkelä lasteraamatuid.
2009. aastal sai Maijala Hannu Mäkelä raamatu „Vauvaunia” illustratsioonide eest Rudolf Koivu auhinna. Praegu töötavad Maijala ja ungari päritolu graafik-illustraator Réka Király välja ühise lasteraamatu lugusid ja joonistusi.

„Jutukas Elias” on Marika Maijala ja Essi Kummu esimene koostööprojekt. Koostööle on oodata järge tulevikus. „Jutuka Eliase” õrn ja veetlev tekst andis Maijalale inspiratsiooni kujutada mõtteisse vajunud Eliase maailma intuitiivsete pastelsete pliiatsijoonistustega.
Huvitav, et alguses ei mõelnudki Maijala illustraatoriks saada, vaid hoopis kirjanikuks. Kui järele mõelda, siis on kirjaniku ja kunstniku ametil üks tugev ühine omadus, nimelt loovad mõlemad uusi maailmu.