fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Ettelugemise päeval loeme ja illustreerime Aino Perviku lugusid

Ettelugemise päeval 20. oktoobril 2022 kell 9–14 loevad tuntud näitlejad Aino Perviku lugusid ja raamatukunstnikud illustreerivad samal ajal kuuldut. Toimuvat saab jälgida otseülekande vahendusel lastekirjanduse keskuse ja kirjandusfestivali Luup Facebooki lehtedelt ning ERRi kultuuriportaalist. Ettelugemise päeva traditsiooni kutsus rohkem kui 20 aastat tagasi ellu lastekirjanduse keskus. Sel aastal on päev osaks laste ja noorte kirjandusfestivali Luup programmist.

Ootame kõiki lasteaialapsi, õpilasi ja kirjandussõpru kuulama otseülekande vahendusel raamatulugusid Aino Pervikult, kes tähistas sel aastal juubelisünnipäeva. Perviku looming kõlab armastatud näitlejate esituses ning samal ajal valmib loole illustraatori pilt. Lugude lugemist alustatakse kell 9 hommikul ja lõpetakse pealelõunal kell 14. Uut lugu ja pilti saab nautida iga 20 minuti järel.

Perviku loomingut loevad ette Kersti Heinloo, Laura Kukk, Katri Pekri, Maria Ehrenberg, Hele Kõrve, Taavi Tõnisson, Tarvo Krall, Leino Rei, Mari-Liis Lill, Argo Aadli, Laura Nõlvak, Merilin Kirbits, Laura Peterson-Aardam, Maarius Pärn ja Tiina Tõnis. Ettelugemist illustreerivad Anu Kalm, Reda Tomingas, Kertu Sillaste, Kristi Kangilaski, Anni Mäger, Olga ja Märt Rudolf Pärn, Liisa Kruusmägi, Kadi Kurema, Lumimari, Joonas Sildre, Elina Sildre ja Tuulike Kivestu-Rotella.

Ettelugemine on lapse arengus hindamatu tähtsusega, sest just siit saab alguse lapse kõne areng, kirjanduslik kasvamine ja laiem kultuurihuvi. Lastekirjanik Aino Pervik, kelle looming on sel aastal ettelugemise päeva luubi all, on ka ise rõhutanud ettelugemise olulisust ning toonud esile selle tähtsust lapse tundemaailma arendamisel: „Väikesele unejutu kuulajale selgub, et sõnadega saab muudki ette võtta kui lausuda: ära tee! või: ei taha! Selgub, et sõnadest võivad tekkida kujutluspildid sellest, mida käega katsuda ei saagi. Siit saab alguse ka empaatiavõime, mis on üks inimese meeldivamaid omadusi.“ Lisaks kõigele on ettelugemine ka tore ajaviide ja pakub ka täiskasvanutele võimaluse veeta kvaliteetaega ühes perega.

Ettelugemise päeva veebiüritus toimub Eesti Lastekirjanduse Keskuse eestvõttel. Festivali Luup korraldavad Eesti Kirjanduse Selts, Oskar Lutsu nimeline Tartu Linnaraamatukogu ja teised partnerid üle Eesti. Festival toimub 15.–22. oktoobril 2022 ja selle programm avaldatakse Tartu Linnaraamatukogu laste- ja noortelehel.

ETTELUGEMISE PÄEVA KAVA:

KELLTEKSTI LOEBRAAMATILLUSTREERIB
9:00Kersti Heinloo (Eesti Draamateater)„Tirilinnas algab kool“Anu Kalm
9:20Laura Kukk (Eesti Noorsooteater)„Tuulelohe saab sõbraks“Reda Tomingas
9:40Katri Pekri (Eesti Noorsooteater)„Paula lõpetab lasteaia“Reda Tomingas
10:00Maria Ehrenberg (Eesti Noorsooteater)„Paula ja aabits“Kertu Sillaste
10:20Hele Kõrve (Tallinna Linnateater)„Kaarist on kasu“Kristi Kangilaski
10:40Taavi Tõnisson (Eesti Noorsooteater)„Sinivant“Kristi Kangilaski
11:00Tarvo Krall (Improteater IMPEERIUM)„Jääpurikas, murelik piim ja teised“Anni Mäger
11:20Leino Rei (Eesti Noorsooteater)„Presidendilood“Olga&Märt Rudolf Pärn
11:40Mari-Liis Lill„Kirjatähtede keerukas elu“Liisa Kruusmägi
12:00Argo Aadli (Tallinna Linnateater)„Sookoll ja sisalik“Kadi Kurema
12:20Laura Nõlvak (Eesti Noorsooteater)„Hädaoru kuningas“Liisa Kruusmägi
12:40Merilin Kirbits (Improteater IMPEERIUM)„Kunksmoor“Lumimari
13:00Laura Peterson-Aardam (Theatrum)„Arabella, mereröövli tütar“Joonas Sildre
13:20Maarius Pärn (Improteater IMPEERIUM)„Maailm Sulelise ja Karvasega“Elina Sildre
13:40Tiina Tõnis (Eesti Noorsooteater)„Ühes väikses veidras linnas“Tuulike Kivestu-Rotella

Lisainfo:
Triin Soone
Eesti Lastekirjandus Keskus 
direktor
triin.soone@elk.ee
+372 59190363