fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Gerda Märtensi isikunäituse “Stseene pildilavalt” avamine 3. mail

Teisipäeval, 3. mail 2016 kell 16 avatakse lastekirjanduse keskuses Gerda Märtensi isikunäitus „Stseene pildilavalt”. Näitusel on väljas üle 80 illustratsiooni noore kunstniku seni ilmunud ja ilmumata raamatutest.

Gerda Märtens on noor, andekas ja omanäoline lasteraamatuillustraator, kelle pildikeeles on parimal moel ühendatud Eesti ja Itaalia koolkonna mõjutused. Märtens on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia magistrikraadiga vabagraafika erialal ja õppinud illustratsiooni Itaalias Macerata Kaunite Kunstide Akadeemias professor Mauro Evangelista käe all. Ta on osalenud New Yorgi Visuaalkunstide kooli suvekoolis, aga ka nimeka Belgia illustraatori Carll Cneuti ning koomiksikunstniku ja kirjaniku Davide Calì kursustel. Oma töödega on ta osalenud mitmetel näitustel Eestis ja välismaal. Lisaks raamatute illustreerimisele teeb Märtens kaastööd ajakirjale Täheke.

Teed raamatuillustraatoriks saamiseni ja selle tähendust kirjeldab Märtens järgnevalt: „Päris väikesest peale meeldis mulle lugeda. Kirjutasin ja joonistasin suure innuga oma raamatuid – ju see pisik mul juba siis sees oli. Kirjandushuvi liitus hiljem kunstiõpingutega ülikoolis ja nii vist saigi minust raamatuillustraator. Illustraatori eesmärk on luua visuaalne universum koos sellele ainuomaste seadustega. Loomisjärgus maailm hakkab paisuma kujutluspiltidena kunstniku kuklas ning võtab õige pea oma võimusse tema käe, pliiatsid ja paberid. Kui raamatumaailm on valmis, jätab kunstnik selle ukse avali, et kutsuda lugeja kogema ja kaasa mängima.”

Märtens on illustreerinud neli raamatut. Esimene neist, Hilli Ranna „Õnnelike õhtulugude sahtel” (kirjastus Päike ja Pilv, 2014) pälvis konkursil „5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2014” Eesti Kujundusgraafikute Liidu uue tulija eripreemia julguse ja uue suuna toomise eest. Tähelepanuvääriv on ka Itaalias ilmunud, veidi vanemale publikule orienteeritud Dino Buzzati fantaasiarohke lühijutu „La creazione” („Maailma loomine“) väljaanne pildiraamatu formaadis (kirjastus Orecchio Acerbo).

Näitus on avatud 3. juunini 2016.

Lisainfo:
Viive Noor
Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert
viivenoor@gmail.com, +372 5557 9930