fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Heljo Mänd „Väikesed võililled” (1983)

Heljo Mänd rikastas ning arendas oma elu jooksul tohutult eesti (laste)kirjanduse välja, panustades nii proosa kui ka lasteluulega. Oma kirjanikutööle lisaks oli ta ametis ka lasteajakirjade Säde, Pioneer ja Täheke toimetuses ning kirjutas stsenaariumi mitmele legendaarsele lastesaatele (nt „Mõmmi-aabits“, „Nõiakivi“).

1983. aastal ilmus esmakordselt Männi autobiograafiline lasteraamat „Väikesed võililled“, mis mõjub lugejale oma lapseliku särasilmsusega kosutavalt juba aastakümneid. Lugeja tunnetab, kuidas uudishimulik ja heatahtlik laps tutvub ümbritseva maailmaga esimest korda, õpib seda tundma, seal orienteeruma – igas loos peitub nii palju indu ja elurõõmu, et kogu maailm tundub kasvõi hetkeks ilusam paik.

Pole saladus, et „Väikesed võililled“ koosneb Männi enda lapsepõlvelugudest. See võib olla üheks põhjuseks, miks raamatul on nii vahetu ja siiras atmosfäär. Peategelane – väike Heljo – tajub maailma omapärasel moel. Ta saab hakkama nukkude, kiikede joonistamise, kommituutude, sõprade leidmise ja sünnipäevade pidamisega, kuid nende abil ning sisemise jõu ja eesmärgistatuse toel tuleb toime ka probleemidega perekonnas (isa alkoholism) ja ühiskonnas üldisemalt (vaesus, nõukogude režiim ja kõik sellega kaasnev). Sellest hoolimata on tegu elurõõmsa vaatega lapsepõlvele ja tollasele eluolule, väikse Heljo pilk maailmale on sama päiksekollane ja helge kui võililled ise. Eriti toredaks teevad loo kasutatud tegevuspaigad, mille kirjeldus on autentne ja täpne – sünnikoht Narva, Võru, mis oma hubasuses on täiuslik koht seiklemiseks, mängudeks ja üles kasvamiseks, ja hilisem Tallinn, mis pakub noorele laiemalt võimalusi. Kasvukeskkonnale, olmerõõmudele ja ‑probleemidele lisaks kajastub raamatus ka Männi kirjandusteekonna algus ja esimesed luulekatsetused.

1984. aastal pälvis Mänd „Väikeste võilillede“ eest Juhan Smuuli nimelise kirjanduse aastapreemia. Teos on ilmunud kolmes trükis, millest viimases leiab 52 lisalugu, mis nõukogude ajal välja jäeti, ja fotosid Männi perekonnaalbumist.

Eesti Raamat 1983
Eesti Ekspressi Kirjastus 2008
Tänapäev 2021

Katrinka Josephine Savimägi, Eesti Lastekirjanduse Keskuse praktikant