fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Schelesti ja Balbati illustratsiooninäituste avamine 6. novembril

6. novembril 2018 kell 17 avatakse lastekirjanduse keskuse illustratsioonigaleriis Iisraeli kunstniku Shmuel Anatoly Schelesti isikunäitus ja trepigaleriis eesti illustraatori Made Balbati isikunäitus. Näitused jäävad avatuks 1. detsembrini.

Eesti publikule näidatavate töödega jätkab Iisraeli kunstnik Shmuel Anatoly Schelest järjepidevat lähenemist Toora pühade tekstide uurimisele. Kogu projekt koosneb kolmest installatsioonist üldnimetusega „Kommentaarid“, millest käesolev kannab nime „Kõrberahvas“. Juudi traditsioonis on kombeks kommenteerida Pühakirja tekste, seostada kolme tuhande aasta taguseid sündmusi tänapäevaga. Enam kui kümme aastat kestnud tööga püüab Schelest anda tänapäevases kunstikeeles omapoolse visuaalse kommentaari juudi ajaloo põhifaktidele.

Kuraator Viive Noore sõnul annab traditsioonilise tekstitõlgenduse ja ebakonventsionaalsete visuaalsete lahenduste kombinatsioon vaatajale võimaluse mitte ainult sukelduda piibliloosse, vaid proovida ka ise tõlgendada vihjeid ja prohveteeringuid, mis on Pühakirja tekstist üle kantud kunstilisse vormi.

Made Balbati näitus sai tõuke TEA Kirjastuse Kuldraamatute sarjale tehtud illustratsioonidest eesti muinasjuttudele ning Eesti Lastekirjanduse Keskuse teemanäitusest “Jookseb koos huntidega”. Kunstniku sõnul tekkis tal soov proovida kätt ka teiste lapsepõlvest armsaks saanud muinasjuttudega. Balbat: „Need on pildid, kust ehk iga laps ja täiskasvanu leiab midagi tuttavat. Igas muinasjutupildis on mälestusi lapsepõlvest.“ Illustratsioonide puhul on tegemist vabaloominguna, mis pole trükis ilmunud.

Kõik trepigaleriis eksponeeritud tööd on teostatud digitaalselt. Viive Noor: „Seda tehnikat on kunstnik kasutanud juba mitmeid aastaid ning sellele truuks jäänud. Digigraafika paelub oma mängulisusega ning lõputute tehniliste võimalustega.“

Lisainfo:
Viive Noor, viivenoor@gmail.com, 5557 9930