fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Ilmunud on ajakiri Nukits

Lastekirjandusele pühendatud ajakirja Nukits 28. number on ilmunud. Eesti Lastekirjanduse Keskuse koostatud ajakiri koondab lastekirjanduse, illustratsiooni ja lugemise teemalisi artikleid, mis pakuvad lugemisrõõmu kõikidele lastekirjanduse sõpradele.

Jaanika Palm kirjutab lasteraamatute tegelastest ja maailmadest, kus need tegelased toimetavad. Mari Niitra uurib ilukirjanduse rolli universaalse õppematerjalina ja tervikliku maailmapildi kujundajana. Maria-Helen Adams mõtiskleb reaalide ehk kultuurispetsiifiliste sõnade ja sõnaühendite tõlkimisest lastekirjanduses. Kaisa Laaksonen annab ülevaate looduse- ja keskkonnateemadest aastatel 2020–2021 Soomes ilmunud lasteraamatutes. Mirjam Kaun kõneleb aastatel 2010–2020 ilmunud noorteraamatutest numbrite ja statistika keeles. Samuti saab Nukitsast lugeda intervjuusid äsja väärikat juubelit tähistanud lastekirjaniku Aino Pervikuga ning ukraina lasteraamatu „Sõda, mis muutis Rondot“ autorite Romana Romanõšõni ja Andri Lessiviga. Lisaks leiab ajakirja lehekülgedelt muudki huvitavat. (Vaata sisukorda teate lõpust.)

Ajakirja toimetaja Jaanika Palmi sõnul on tänavune Nukits teemade osas rõõmustavalt laiahaardeline: „Räägitakse nii eesti algupäranditest kui tõlketeostest, vaadeldakse soome lastekirjanduse loodushoidlikku osa, analüüsitakse kirjanduse rolli koolitunnis. Raamatukogurahva tegemistest saavad kajastatud Saaremaa viikinginäitus ja üleriigiline pannkoogipäev.“ Palm loodab, et Nukits suudab lasteraamaturahvale pakkuda nii mõtlemisainet kui innustust tulevasteks tegemisteks.

Nukitsat saab tellida aadressil elk@elk.ee. Tasutud arve korral saab väljaanded kätte Eesti Lastekirjanduse Keskusest, Tallinn, Pikk 73, E–R 10–18, L 11–16. Väljaannete saatmisel lisanduvad postikulud. Lisaks saab Nukitsat osta lastekirjanduse keskusest kohapealt.

Ajakirja hind on 4,50 eurot.

SISUKORD

2 Jaanika Palm. Raamatulastest ja nende maailmadest
10 Mari Niitra. Ilukirjandus universaalse õppematerjalina
16 Kirjandus käib alati minuga kaasas. Paul Raua intervjuu Aino Pervikuga
22 Maria-Helen Adams. Kuidas kõlaks „kama“ hollandi keeles
28 Kaisa Laaksonen. Loodust armastavad lapsed hakkavad tegutsema
34 Eesti lastekirjanduse sündmusi 2022
36 Liilia Kõiv. Viikingijutud
38 Kes teeb, see jõuab. Aasta lasteraamatukoguhoidja 2021. Anu Amor Narits
39 Jaanus Kõuts. Suur suvine koogitegu raamatukogudes
42 Mirjam Kaun. Noortekirjandus numbrites
45 Inimestele meeldib lugeda, eriti pommivarjendites. Ilona Martsoni intervjuu Romana Romanõšõni ja Andri Lessiviga
48 Leelo Märjamaa. Lugudes on jõud. IBBY uudised
50 Lastekirjanduse tähtpäevi 2023
52 Summary