fbpx
Hüppa põhisisu juurde

Jaanuar 2015. David Walliams „Gängstamemm”

Inglise koomik ja näitleja David Walliams (1971) on alates 2008. aastast muu tegevuse kõrvalt ka lasteraamatuid kirjutanud. Hiljuti sai üks tema kümnekonnast ilmunud teosest – „Gängstamemm” ka eesti keeles kättesaadavaks. Nagu see, kannavad teisedki Walliamsi raamatud intrigeerivaid pealkirju nagu „The Boy in the Dress”, „The Slightly Annoying Elephant”, „Ratburger”, „Demon Dentist”. Kaks viimast on saanud kodumaal koguni aasta lasteraamatu auhinna (Children’s Book of the Year by the Specsavers National Book Awards). „Gängstamemm” ilmus Inglismaal 2011. aastal, paar aastat hiljem jõudis see filmina kohalikele teleekraanidele.

Teose peategelaseks on 11-aastane Ben, kes peab iga nädal korra, kui ta vanemad välja lähevad, ööseks vanaema poole jääma. Benile tundub tüütu reedeõhtuid kapsasupi, sõnamängu ning karvase lõua, kuuldeaparaadi ja proteesidega vanaema seltsis veeta. Hoopis ahvatlevamad tunduvad tulevikus terendavad õhtud sõpradega bussijaamas jõlkudes. Kõik aga muutub, kui poiss avastab küpsiseid otsides hulga juveele. Ta asub vanaema jälitama ning märkab peagi, et tema kapsalõhnaline lillelise kleidiga vanamemm pole sugugi see, kellena poiss teda senini näinud on. Varsti ei jõua Ben ära oodata, mil ta taas vanaema juurde viiakse. Vanaema ja lapselaps veedavad koos põnevaid ja vastastikku paljupakkuvaid tunde jutustades ja kuulates.

David Walliamsi teos on kui ülemlaul vanaemadele ja nende olulisele rollile laste elus. Köitvalt ja südamlikult kirjeldab autor vanaema soovi teha kõik, mis ta suudab, et lapselaps teda enam igavaks ei peaks ning taas tema vastu huvi tunneks.

Kirjanik valdab suurepäraselt sõna. Tema jutt on vaimukas ja särav, sisaldades intrigeerivalt värskeid võrdlusi, köitvaid kirjeldusi ja värvikat karakterkujutust. „Gängstamemme” tegelaste hulgas pole ühtegi tavalist, normaalset, igavat inimest – võtkem kasvõi võistlustantsust vaimustunud küünetehniku ametit pidav ema või naabrivalve sildi all tegutsev nuhkiv naaber. Kuigi autor viitab elu kitsaskohtadele ja inimeste puudustele, on tegemist ometi sooja ja südamliku huumoriga. Kirjanikul jätkub mõistmist ka kõige veidramatele tegelastele.

„Gängstamemm” ei jäta kedagi külmaks, kuna käsitletavad teemad on universaalsed ja olulised igas vanuses lugejaile. Teoses on nii nakatavalt naljakaid kui ka hingematvalt kurbi hetki. Õnneks ei keskendu autor neist ühelegi üleliia, vältides nõnda tunnete ülepaisutust. Olulisemaks kui öeldu saab ridade vahele peidetu.

Oma lastekirjanduslikus loomingus on David Walliams teinud koostööd kahe tuntud inglise kunstnikuga: Quentin Blake’i ja Tony Rossiga. „Gängstamemme” on illustreerinud must-valget koloriiti ja karikeerivat stiili kasutav Tony Ross, kes armastab teksti laiendada vahvate humoorikate skeemide, graafikute, plaanidega jms. Pilt ja sõna ei eksisteeri teineteisest eraldiseisvalt, vaid sulanduvad ühte, muutes teose terviklikuks.

Tõlkinud Ehte Puhang
Illustreerinud Tony Ross
Välja andnud kirjastus Tänapäev
200 lk

Jaanika Palm, lastekirjanduse uurija